Najwięcej towarów (ponad 70%) oraz ludzi (75%) przewozi się w Polsce samochodami. Posiadamy gęstą sieć dróg publicznych (81 km na 100 km kwadratowych; dane na 2006 rok). Porusza się po nich prawie 17 mln pojazdów. Drugim ważnym środkiem transportu są koleje. Długość wszystkich torów kolejowych w naszym kraju wynosi przeszło 22 tysiące kilometrów, z czego ponad połowa jest zelektryfikowana. Są one obsługiwane przez Polskie Koleje Państwowe (PKP). Najszybszym, najwygodniejszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu jest transport lotniczy. Odgrywa on ważną rolę głównie w komunikacji międzynarodowej. Największym przewoźnikiem w naszym kraju są Polskie Linie Lotnicze LOT, jedno z najstarszych towarzystw lotniczych w Europie. Prawie połowę towarów wymienianych z zagranicą przewozi się drogą morską. Najważniejsze polskie porty morskie znajdują się w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Przeładowuje się w nich łącznie ponad 56 milionów ton towarów rocznie.
Po głównych magistralach kolejowych pociągi międzynarodowe i szybkie krajowe jeżdżą z prędkością około 150 km/godz. Podróż z Warszawy do Gdańska trwa 3,5 godziny.
Największym lotniskiem w Polsce jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu. Obejmuje on około 50% całości ruchu pasażerskiego w naszym kraju. W 2005 roku z usług tego portu skorzystało przeszło 7 mln pasażerów. Stolica posiada obecnie około 100 regularnych połączeń z 80 portami w Polsce i na świecie.
W Polsce mamy 4000 km żeglownych odcinków rzek, kanałów i jezior. Największe szlaki wodne to : Wisła, Odra, Bug, Warta, Narew i Noteć W jedną sieć łączy je ponad 1200 km sztucznie stworzonych kanałów. Żegluga towarowa rozwinęła się głównie na Odrze. Tą drogą na pokładach barek transportuje się węgiel i stal ze Śląska do Szczecina, a także towary odebrane w szczecińskim porcie ze statków w głąb lądu.
Najtańszym sposobem przewożenia dużej ilości towarów jest transport morski. Wielkie statki mogą załadować na raz nawet 100 tys. ton węgla, ropy, kontenerów, mrożonek czy samochodów. W Polsce największe porty przeładunkowe znajdują się w Szczecinie i Gdyni.
Statkami podróżują także ludzie; promy pasażerskie pływające po Bałtyku zabierają od 500 do 1000 osób.
Osobliwym środkiem transportu staja się koleje liniowe. Najpopularniejsza kursuje w z Zakopanego na Kasprowy Wierch. Obsługują ją Polskie Koleje Liniowe (PKL).