W południowo0wschodniej części urodzajnej Wyżyny Lubelskiej rozciąga się Roztocze. Tworzy ono około 150-kilometrowe pasmo niewielkich wzniesień zbudowanych ze skał kredowych, uformowanych blisko 100 milionów lat temu. Region ten nie został jeszcze zmieniony przez działalność człowieka. Porastają go rozległe lasy, porozdzielane polami uprawnymi i czystymi rzekami Pośród nich położone jest jedno z najpiękniejszych miast w Polsce - Zamość. W dawnych czasach twierdza ta broniła Polski przed najazdami Tatarów, Kozaków oraz Szwedów. Zbudowano ją specjalnie na szlakach handlowych wiodących na Ruś. We wsi Rudki nad Wieprzem, znanej obecnie Zwierzyńcem, w XVI wieku powstał dworek myśliwski, stanowiący letnią rezydencję Zamoyskich, często odwiedzaną przez królów polskich. W bukowych lasach otaczających dwór założono rezerwat zwierzyny łownej, w którym hodowano żubry, łosie, jelenie i tarpany. Od 1974 roku tereny te chroni Roztoczański Park Narodowy. Ponad 90% jego powierzchni stanowią lasy o bardzo urozmaiconym drzewostanie. Są wśród nich największe w Polsce jodły, dochodzące do 50 metrów wysokości.
Zamość - miasto założone w 1580 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego, zostało zaprojektowana na zamówienie przez włoskiego architekta. Ze względów architektonicznych jest to unikat w skali światowej, dlatego wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W centrum Zamościa mieści się wielki rynek o wymiarach 100x100 metrów, otoczony pięknymi kamienicami.
Okolice Zamościa słyną z uprawy tytoniu. Sprzyja temu odpowiedni typ gleb oraz specyficzny klimat. Po zbiorach dojrzałych liści tytoniowych suszy się je w specjalnych przewiewnych wiatach.
Konik polski jest potomkiem wymarłego już tarpana - dzikiego konia leśnego. Ostatnie żyjące w zwierzyńcu Zamoyskich tarpany trafiły w XIX wieku do miejscowych gospodarstw, gdzie krzyżowano je z końmi domowymi. Obecnie wyselekcjonowane, najbardziej przypominające dzikiego przodka konie hoduje się w półdzikich warunkach w specjalnej ostoi nad stawem Echo koło Zwierzyńca.