profil

Ściąga z WOK: opera, taniec

poleca 88% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Muzyka programowa – może być inspirowana np. dziełem literackim, teatralnym, malarskim lub innym. Stanowi ilustrację treści zawartych w tytule utworu czy jego opisie. Może też wyznaczać określony w tytule nastrój.
2. Muzyka absolutna – wyraża siebie, nie wiąże się z programem pozamuzycznym. Potrafi oddawać określone nastroje.
3. Balet – rodzaj widowiska teatralnego, główny środek wyrazu to taniec wykonywany przez tancerzy wg choreografii z muzyką i dekoracją.
4. Opera – dzieło muzyczne, instrumentalne, muzyka współdziała z akcją, połączenie słowa muzyki i plastyki, ruchu i gry aktorskiej.
5. Operetka – utwór muzyczny z dialogami mówionymi, zbliżony do opery o lekkiej melodycznej muzyce z komediową akcją.
6. Oratorium – dom modlitewny z łaciny, charakter religijny, ma śpiewaną treść z wstawkami narratora; nie ma przedstawienia.
7. Harmonia – współbrzmienie dźwięków; monodia – muzyka bez akompaniamentu – 1 głos.
8. Polifonia – melodia prowadzona w kilku głosach; Homofonia – rodzaj muzyki wielogłosowej, w której linia melodyczna prowadzona jest na tle akompaniamentu.
9. Jazz – stanowi połączenie zachodnio-afrykańskiej i europejsko-afrykańskiej muzyki. Charakteryzuje się dużą dowolnością interpretacyjną i analizą oraz tendencją do improwizacji, ponieważ pierwsi twórcy byli przeważnie nie znającymi nut, potomkowie niewolników. (Lusis Armstrong, Scott Joplin, Krzysztof Komenda)
10.Tańce narodowe – Polonez, Krakowiak, Mazur, Oberek, Kujawiak

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata