profil

Wyprawa dookoła świata

poleca 85% 414 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wyprawa dokoła świata

Naszą wyprawę rozpoczynamy w porcie Świnoujście, który jest częścią jednego z najważniejszych portów polskich zespołu portów Szczecin- Świnoujście. Kierując się na północ płyniemy po wodach Zatoki Pomorskiej znajdującej się w południowej części Morza Bałtyckiego.
Na wysokości wyspy Rugia (Niemcy) robimy zwrot na północny – zachód kierując się w Cieśninę Sund rozdzielającą Danię od Szwecji. Wypływając z Cieśniny Sund wpływamy w rozległą Cieśninę Kattegat. Na wysokości szwedzkiego miasta portowego Göteborg kierujemy się na południowy- zachód wpływając na wody Cieśniny Skagerrak, a następnie przepływając tym kursem Morze Północne wpływamy do Cieśniny Kaletańskiej. Wody tej cieśniny rozdzielają Wielką Brytanię od Francji i reszty Europy. Kierując się na zachód przepływamy Kanałem La Manche ( Kanałem Angielskim) i wpływamy na Ocean Atlantycki.
Następnie obierając kurs południowo – zachodni docieramy do archipelagu wysp Azory leżącego we wschodniej części Grzbietu Północno – Atlantyckiego. Z Azorów udajemy się ponownie na południowy – zachód i docieramy do Wysp Bahama. Na południku
80 stopni długości geograficznej zachodniej przekraczamy Zwrotnik Raka. Płynąc na południe przez wody Zatoki Meksykańskiej wpływamy na Morze Karaibskie przez Cieśninę Jukatańską. Płynąc dalej na południowy – wschód obieramy kurs na Panamę (państwo).
Po dotarciu na Panamę obieramy kurs południowy i przepływając przez Cieśninę Panamską, rozdzielającą Ameryki od siebie, wpływamy na wody Oceanu Spokojnego – Pacyfiku. Kierujemy się następnie na południowy – zachód. Dopływamy do wysp Galapagos, które słynną z mieszkających tam olbrzymich żółwi. Przekraczając równik na południku 90 stopni długości geograficznej zachodniej. Płynąc na zachód wzdłuż równika docieramy do Wysp Bożego Narodzenia, należących do archipelagu wysp Polinezyjskich i przekraczamy cofając datę o jeden dzień do tyłu Linie Zmiany Daty. Obierając kurs południowo – zachodni docieramy do Morza Koralowego. Omywa on północno – wschodnie brzegi kontynentu Australijskiego, wraz z wielką i przepiękną Rafą Koralową. Przepływając przez Cieśninę Torresa, oddzielającą od siebie Nową Gwineę i Australię, wpływamy na wody Morza Arafura
Mijając od południa wyspę Jawa i wyspę Sumatre przepływając przez Cieśninę Malakka wpływamy na wody Oceanu Indyjskiego. Następnie płynąc na zachód mijamy Malediwy i kierując się na północ wpływamy na Morze Arabskie i dalej na zachód na wody Zatoki Adeńskiej. Nawiązujemy łączność z okrętami Koalicji Antypirackiej operującymi w rejonie tej zatoki. Jeden z okrętów Amerykańskich- krążownik przeprowadza nas bezpiecznie przez najgroźniejszy obszar pod względem ataków piratów na statki pasażerskie i handlowe. Z okrętem eskortującym żegnamy się w Cieśninie Bab al – Mandab i wpływamy na wody Morza Czerwonego. Płynąc na północny – zachód po prawej burcie mijamy brzegi półwyspu Arabskiego a po lewej legendarny kraj faraonów – Egipt. Następnie przepływamy przez Kanał Sueski którego otwarcie w 1896 r. utworzyło najkrótsze połączenie wodne z Australii i Indii Południowych do Europy.
Po wpłynięciu na Morze Śródziemne kierujemy się na zachód, przepływając Cieśninę Maltańską i Sycylijską, obieramy kurs na wyspy Baleary w tym słynne trzy : Majorkę, Minorkę i Ibizę. Robimy zwrot na południowy- zachód przepływając przez Cieśninę Gibraltarską wpływamy ponownie na wody Oceanu Indyjskiego. Na wysokości Przylądka Świętego Wincentego w Portugalii zmieniamy kurs na północny i dopływamy do portu w stolicy Portugalii Lizbony. Stamtąd wracamy wynajętym Jeepem i przejeżdżamy przez Madryt (Hiszpania), Paryż (Francja), Berlin (Niemcy) i aż do Łowicza.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata