profil

Dokonaj oceny sieci transportu w Polsce.

poleca 89% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Transport polega na przemieszczaniu w przestrzeniu ładunków. Położenie Polski w Środkowej Europie, dostęp do morza sprzyja rozwojowi transportu. Na terenie Polski Krzyżująsie ważne szlaki tranzytowe. Należymy do najważniejszych krajów tranzytowych.
Rodzaje transportu: kolejowy, drogowy, samochodowy, żegługa morska, żegluga śródlądowa, transport przesyłkowy, transport lotniczy.
Mankamentem (minusem) jest konieczność przeładowywania towaru. PKP nie należy do nowoczesnych - zajmje 6 miejsce pod wzgl. przewożonych ładunków w świecie. Stan techniczny dróg kołowych niski, brak autostrad. Przez kraj przebiega ok 5 tys. km. dróg międzynarodowych. Transportem drogowym przewozi się więcej ładunków niż kolejowym - lepiej zaspokaja potrzeby mieszkańców. Żegluga morska obsługuje międzynarodowe przewozy Polski i inych krajów. Flota składa się z 217 statków o wyporności 3,9 mln ton. Są to jednak statki przestarzałe, za mało wyspecjalizowane. Polska ma 4 duże porty morskie:
- Gdańsk - drewno, węgiel, siarka.
- Gdynia - drobnica, zboża.
- Szczecin - węgiel, rudy żelaza, surowce chemiczne.
Świnoujście - węgiel, rudy żelaza, surowce chemiczne.
Gdańsk i Świnoujście obsługują żeglugę promową do Danii, Szwecji i Finlandii. Obsługa ta odbywa się po rzece Odrze i Wiśle do Morza Bałtyckiego. Stan rzek:wezbrane wody, zlodowacenia, niski stan wód znacznie utrudniają żeglugę. Trzeba budować zbiorniki retencyjne albo wodospady piętrzące wodę. Żegluga śródlądowa stanowi tylko 1% przewozów.
Transport obejmje też ropociągi, gazociągi i magistralę wodociągową.
Poaz tym istnieje jeszcze transport lotniczy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata