profil

Mobbing w pracy

poleca 85% 682 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mobbing w pracy to według artykułu 94 kodeksu pracy niepożądane działanie przeciwko pracownikom Polega ono na przykład na ośmieszaniu, uporczywym i długim nękaniu, dokuczaniu, czy też prześladowaniu podwładnych w pracy. Jest to robione w wielu celach. Między innymi dla wyelminowania osoby z zespołu współpracowników, ośmieszenia, poniżenia.

Mobbing dzieli się na różne taktyki:
-upokorzenia (nieuzasadniona krytyka, zniesławienie, wyśmiewanie, nieodpowiednie żarty, obraźliwe gesty, sarkazm, krytykowanie wyglądu)
-zastraszania (zakaz robienia przerw, groźby ustne, używanie wulgaryzmów, stosowanie siły, przymusowe zostawanie w pracy, zastraszanie zwolnieniem)
-pomniejszenia kompetencji (np. zatrudnianie inżyniera jako kierowcy)
-izolacji (np. celowe oddzielanie pracownika od grupy, aby go upokorzyć)
-poniżania (np. wyzywanie)
-utrudniania wykonywania pracy (nie dawanie przedmiotów pomagających i umożliwiających pracowanie)

Mobbing można również dzielić na dwa rodzaje:
- mobbing ukośny - osoby mobbująca i mobbowana znajdują się na różnych poziomach
- mobbing prosty - osoby mobbująca i mobbowana znajdują się na tym samym poziomie

Przykładem mobbingu ukośnego może być namawianie pracownika to robienia rzeczy jakich nie ma w umowie o pracę, lecz przez to że jest on nękany przez osobę która może go zwolnić, a w najbliższej okolicy nie ma pracy, to nie ma on wyjścia. Tolerowanie takich nadużyć pracodawcy nie jest oczywiście poprawne i najlepiej byłoby, gdyby pracownik sprzeciwił się. Ale jednak, przy rozpatrywaniu takich spraw, trzeba umieć postawić się w roli pracownika i zapytać, jak realnie powinien zachować się wzór pracowniczy? Nie można przecież, mieć większych pretensji do pracowników tolerujących takie fałszerstwa, gdy utrzymanie zatrudnienia stanowi dla nich najczęściej walkę o przeżycie. Wraz z wprowadzeniem instytucji równego traktowania w zatrudnieniu a także mobbingu, należy sądzić, że z czasem najbardziej negatywne zjawiska ustaną.

Mobbingiem prostym może być za to na przykład szantażowanie przez kolegów z pracy na przykład zdjęciami, czy też złą przeszłością. Pracownik musi wtedy płacić za to aby nikt się nie dowiedział o tym co ma do powiedzenia szantażysta, bo na przykład gdyby ujrzało to światło dzienne mógłby być on zwolniony.

Moim zdaniem najbardziej obrazującym wydarzeniem mobbingu w rzeczywistości była praca polaków we Włoszech kilka lat temu. Było o tym bardzo głośno, ponieważ trwało to już kilka lat z rzędu a nikt nic z tym nie robił. Polegało to na tym, że oferowano Polakom dobre warunki pracy, za duże pieniądze, a tak na prawdę po przywiezieniu na miejsce byli oni przetrzymywani w zamkniętych pomieszczeniach, a gdy nie wypracowali minimalnej określonej przez włoskich pracodawców nie dostali nic do jedzenia. Po jakimś czasie osoby zlikwidowano, ale okazało się, że w ten sposób oszukano około 100 osób. dokładna liczba nie jest znana do dzisiaj.

Kiedy pracownik jest w taki sposób nękany powinien niezwłocznie sprawę zgłaszać do prokuratury. Jeśli zwolni się sam to ma prawo dochodzić odszkodowania które wynosi minimum jedną pensję. Jednak najczęściej jest to kilkadziesiąt tysięcy. Natomiast jeżeli pracownik wskutek niepożądanych działań stracił zdrowie może się domagać zadośćuczynienia. W tym przypadku kwota zależy od danej sytuacji. Wszystko określają przepisy ustawy z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Dz. U. Nr 200, poz. 1679 .

Pod pojęciem rozwiązania umowy pracę należy rozumieć:
-rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 K.p.)
-rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 K.p.

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu mobbingu należy złożyć w formie pisemnej i uzasadnić, wskazując przyczynę charakteryzującą mobbing.

Wszelkie spory rozstrzygają sądy pracy.

Moim zdaniem mobbing to bardzo zła rzecz i należy ją wyeliminować z życia. Nikt z nas nie chciałby być poniżany ze strony innych, dlatego my jako pracodawca nigdy nie powinniśmy tego robić. Natomiast jeśli wobec nas są takie niepożądane czynności robione powinniśmy walczyć z tym i się nie dać. Kiedy będziemy myśleli, że będzie lepiej, to nasz szef będzie czuł się coraz bardziej pewnie i będzie jeszcze bardziej dociskał. Każda sprawa zawsze musi być wyjaśniona a my możemy się domagać swoich praw, podobnie jak pracodawca.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata