Pojęciem „bezrobocie” definiuje się zjawisko polegające na tym, że część ludzi zdolnych do pracy
i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów. Jest to niestety coraz powszechniejszy problem naszego społeczeństwa. Ma on oczywiście negatywny wpływ na gospodarkę państwa. Jednakże w swojej pracy zamierzam skupić się na oddziaływaniu tego zjawiska na rodzinę. Ta podstawowa komórka społeczna, którą tworzą kobieta i mężczyzna połączeni związkiem małżeńskim oraz ich potomstwo mają za zadanie podtrzymywania funkcji im przeznaczonych. Niewywiązywanie
się z podstawowych ról może stać się podłożem do nadania rozwodu. Jak do tego może odnieść
się bezrobocie? Analizując obowiązki rodziny odpowiem na to pytanie.
Pierwszą, jedną z najważniejszych, jest funkcja prokreacyjna. Pozwala ona na zaspokajanie emocjonalno-rodzicielskich potrzeb współmałżonków oraz na biologiczne przetrwanie społeczeństwa. Dzięki temu, że członkowie rodziny się rozmnażają, to populacja się rozrasta, co jest koniecznym warunkiem przetrwania. Jednakże zakładanie rodziny musi być przemyślane. Należy wcześniej obliczyć wszelkie wydatki i zastanowić się, czy będziemy mieli wystarczającą ilość pieniędzy na zapewnienie dziecku dobrych warunków do życia. Bezrobocie może okazać się tu dużą przeszkodą. Przychody niezbędne są do zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. Prokreacja to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za przekazane życie i wartości.
Ponieważ pojęcie bezrobocia jest nierozerwalnie związane z niedoborem pieniędzy oczywiste jest,
że taki stan uniemożliwia wywiązanie się z funkcji ekonomicznej. Pozwala ona na zaspokajanie materialnych potrzeb rodziny. Jeśli w rodzinie brakuje środków na utrzymanie, nie tworzy ona pewnej całości, można nawet powiedzieć, że stopniowo zanika więź między jej członkami.
Wśród osób bezrobotnych można wyróżnić tych, którzy aktywnie choć nieskutecznie szukają pracy, oraz tych, którzy zrezygnowani niepowodzeniem stają się utrapieniem dla rodziny. W drugim przypadku funkcja opiekuńcza zmienia nieco swój charakter. Często to dziecko, które samo powinno podlegać opiece, zajmuje się swoimi rodzicami.
Kolejną, na którą wpływ ma bezrobocie, jest funkcja socjalizacyjna. Polega ona na przygotowaniu dzieci do samodzielnego życia i pełnienia ról społecznych czyli na przekazaniu wzorców kulturowych.
W socjalizacji pierwotnej dzieci uczą się głównie przez naśladownictwo. Dlatego tak ważne jest aby rodzice dobrze spełniali swoje funkcje i stanowili przykład dla pociech. Jeśli jednak te będą widziały mamę lub tatę np. pijanych, to uznają, że właśnie tak należy się zachowywać. Gdy rodzice nie będą mieć pracy dzieci mogą przyjąć to jako stan normalny. Nie będą znały wartości ciężko zarobionych pieniędzy. W przyszłości same mogą popaść w stan bezrobocia.
Ostatnie dwie funkcje: rekreacyjna i kulturowa są nie tylko związane z nakładem pieniężnym,
ale i poświęcaniem czasu członkom rodziny. Osoba bez stałego zatrudnienia, zajmująca się zajęciami dorywczymi z nienormowanym czasem pracy nie jest w stanie wywiązać się z takiego obowiązku. Nie wiedząc, kiedy znajdzie kolejne zatrudnienie, rodzic nie może planować np. wspólnego wyjścia do kina czy parku.
Jak zwalczyć problem bezrobocia? To pytanie nurtuje ludzi od wielu lat. Moim zdaniem dobrym sposobem jest organizacja kursów doszkalających. Pozwalają one na podniesienie swoich kwalifikacji,
co niezbędne jest w znalezieniu pracy. Sądzę jednak, że nie zawsze informacje o tego typu pomocy trafiają do najbardziej potrzebujących. Może skutecznym rozwiązaniem byłoby przyporządkowanie każdej potrzebującej rodzinie wykwalifikowanego „opiekuna”. Osoba ta, znałaby preferencje, wykształcenie i możliwości bezrobotnych. Pomagałaby w znalezieniu zatrudnienia. Informowała o szkoleniach i dofinansowaniach. Osoby bezrobotne często po prostu nie mają w sobie siły do zrobienia „pierwszego kroku” ku poprawie jakości swojego życia. Często są to ludzie skrzywdzeni przez własny los. Na pewno chcą zapewnić swojej rodzinie jak najlepsze warunki, wywiązać się ze wszystkich funkcji. Niestety w wyniku różnych przyczyn nie mają ku temu możliwości.