profil

Terminy używane w epoce Romantyzmu.

poleca 85% 317 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bajronizm - tajemniczy, melancholijny, samotny, buntowniczy, protestujący przeciwko światu, gdyż w jego życiu dzieje mu się krzywda.

Wallenrodyzm - od bohatera poematu Mickiewicza - postaw jednostki, która w imię wyzwolenia podejmuje walkę z wrogiem, kieruje się zasadą, że każdy środek jest możliwy, jeżeli chodzi o wyzwolenie ojczyzny.

Orientalizm - odmiana barbaryzmu pochodzenia wschodniego, elementy języka, krajobrazu, kultury, wyobraźni ludzi wschodu /"Giaur", "Sonety Krymskie"/.

Barbaryzm - to wyraz lub zwrot obcojęzyczny, językowi niewłaściwy.

Mesjanizm - mistyczna wiara w posłannictwo własnego narodu, wybranego przez Boga /"Polska Chrystusem narodów"/.

Mistycyzm - stanowisko religijno-filozoficzne, uznające możliwość bezpośredniego kontaktu z Bogiem.

Martylogia - cierpienia narodu /III część "Dziadów"/

Wajdelota - pieśniarz litewski, u Mickiewicza w "Konradzie Wallenrodzie" ma do spełnienia trzy role: budzić patriotyzm, przypominać o zemście, głosić chwałę. Wajdelota jest symbolem poety.

Improwizacja - akt twórczy bez uprzedniego przygotowania.

Dygresja - chwilowe odbiegnięcie od tematu zasadniczego.

Apostrofa - forma bezpośredniego zwrotu do osoby obecnej lub nieobecnej, względnie przedmiotu, jest charakterystyczną dla stylu przemówienia, apelu lub odezwy, spotykamy ją również w listach. W literaturze często spotykamy się z apostrofami zwłaszcza w liryce.

Inwokacja - to wezwanie, forma bezpośredniego zwrotu do osoby, rzeczy lub pojęcia.

Epilog - to dalsze rozwinięcie akcji i losów bohatera.

Prometeizm - termin wzięty z mitologii, dotyczący walki herosa Prometeusza z Bogiem o szczęście dla ludzi, u Mickiewicza wadzenie się z Bogiem w imię szczęścia całej ludzkości.

Werteryzm - termin wzięty z utworu Goethego, określający człowieka nie umiejącego znależźć swojego miejsca w społeczeństwie i samobójstwo z miłości.

Faustyzm - zaprzedanie duszy diabłu /"Faust"/ celem odzyskania młodości, urody, sławy i wykorzystanie nowych możliwości dla służenia społeczeństwu oraz odkryciu celu, sensu życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury