SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Data: 16.03.2011r.
Osoba prowadząca zajęcia dydaktyczne: Mateusz Smoleń
Temat lekcji: Describing animals. Opisywanie zwierząt.
Rozdział: Unit 6
Charakterystyka zespołu klasowego: Klasa IV jest klasą pracowitą z dużą chęcią do poszerzania wiedzy i nabywania nowych umiejętności. Zespół ten dobrze współpracuje z nauczycielem podczas zajęć. Bieżące postępy w nauce są kontrolowane często, co motywuje uczniów do pracy.
Cele lekcji:
- uczeń zna podstawowe nazwy zwierząt hodowlanych, domowych oraz dzikich.
- uczeń rozpoznaje odgłosy wydawane przez niektóre zwierzęta.
- uczeń potrafi opisać pokrótce wygląd zwierzęcia.
Wiadomości powtórzone: Nazwy niektórych zwierząt, czasownik „have got”.
Materiały i pomoce dydaktyczne: podręcznik Star Land wraz z zeszytem ćwiczeń oraz zeszytem przedmiotowym, nagrania audio, flashcards.
Szczegółowy przebieg lekcji:
Czas [min] Faza Czynności nauczyciela Czynności uczniów Formy pracy/
pomoce dydaktyczne
7’
Wprowadzająca - wchodzę do klasy;
- witam się z uczniami;
- sprawdzam listę obecności;
- sprawdzenie/ przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć;
- sprawdzenie zadania domowego;
- uczniowie witają się z nauczycielem;
- uczniowie przypominają wiadomości z poprzednich zajęć;
- rozmowa;
5’
Realizacyjna - zapisuję na tablicy temat lekcji;
- objaśniam nowy temat, przedstawiam plan bieżącej lekcji;
- uczniowie przepisują temat do zeszytów;
10’
- wspólnie z uczniami przypominamy sobie wcześniej poznany
czasownik „have got” oraz nazwy zwierząt; na tablicy rozwieszam karty ze zwierzętami;
- uczniowie przypominają sobie formy czasownika have got oraz strukturę tworzenia zdań z w/w czasownikiem.
Uczniowie podają nazwy zwierząt na kartach;
-wykład; praca indywidualna;
5’
- objaśniam polecenie do zadania 4 na stronie 71 w podręczniku.
- wspólnie z uczniami sprawdzam poprawność wykonania zadania; koryguję błędy;
- uczniowie wykonują zadanie, przy pomocy słownika w podręczniku str.116 (2f) oraz str.122
-podręcznik
5’
- wyjaśniam polecenie do zad. 5. str. 71, wspólnie wykonujemy zadanie. Do każdego z przykładów wybieram inną osobę z klasy.
-uczniowie przystępują do wykonania zadania; korzystają ze słownika zawartego w podręczniku;
-podręcznik, praca całego zespołu z nauczycielem.
5’
- wspólnie z uczniami staramy się opisać wybrane przez nich zwierzę.
- uczniowie wspólnie wybierają jedno zwierzę, które opisują z - zeszyt, praca całej klasy.
-wyjaśniam polecenie do zadania 1 str. 48 w ćw.
pomocą n-la.
- uczniowie indywidualnie wykonuję zadanie.
- zeszyt ćwiczeń, praca indywidualna.
7’- w ramach podsumowania zajęć proponuję uczniom zabawę, która utrwali nazwy zwierząt, ale także pomoże zapamiętać zasadę opisu zwierząt. Na tablicy zapisuję potrzebne do zabawy zwroty. Każdemu z uczniów rozdaję flashcard, na której znajduje się jedno zwierzę. - uczniowie otrzymują obrazek zwierzęcia. Pytani przez innych uczniów odpowiadają, tak by ci zgadli jakie zwierzę znajduje się na obrazku.
- flashcards
1’ Zadanie domowe - W domu uczniowie wykonują zad. 2 na stronie 48. - praca samodzielna; zeszyt ćwiczeń;
Ćwiczenia do wykonania w razie nadmiaru czasu: ćw. 3, 4 str. 48 (ćwiczenia);