Podkomorzy postać wzorowana na osobie marszałka Sejmu Wielkiego, Stanisława Małachowskiego, któremu autor dedykował utwór. Bohater cieszy się powszechnym autorytetem, jest człowiekiem światłym, dobrze zorientowanym w sprawach politycznych i gospodarczych kraju, stanowi wzór do naśladowania jako mąż i ojciec oraz opiekun służby . Konsekwentnie broni własnych poglądów, cechuje się zdrowym rozsądkiem i dalekowzrocznością polityczną. Śmiało przeciwstawia się opiniom Starosty.
Jest on wzorem męża i ojca. Jego małżeństwo jest przykładne , wraz ze swoją małżonką pragnie on wychować swoje dzieci na prawych obywateli oraz na prawdziwych patriotów.
Bezinteresownie opiekują się Teresą, gdy Starościna odmawia troski o pasierbicę (Teresa jest córką Starosty z pierwszego małżeństwa). Podkomorzy ceni sobie uczciwość, prawdomówność, pracowitość, życzliwość międzyludzką i sam postępuje według tych wartości. Jako urzędnik powołany do rozsądzania sporów granicznych, ma poważanie i uznanie w środowisku. Reprezentuje drobną szlachtę, ale nie ma skłonności do bezwzględnego pomnażania dóbr materialnych. Przywiązuje wagę do wartości moralnych, zaś szczęście osobiste wiąże z powodzeniem ojczyzny.