profil

Kreacje kobiet w utworach Szekspira – omów na wybranych przykładach.

poleca 90% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Literatura na przestrzeni wieków niewątpliwie została zdominowana przez pierwiastek męski. To mężczyźni są autorami najznakomitszych utworów , to oni są głównymi bohaterami popularnych powieści. Kobieta widziana oczami mężczyzny często ogranicza się tylko do roli matki, żony, kochanki, obiektu pożądań, namiętności, zazdrości. Jest spychana na drugi plan, pojawia się często jako ozdoba, dodatek, który cieszy oko. Nowe spojrzenie na postać kobiety zaproponował nam Szekspir. Szekspirowskie kobiety są niejednoznaczne, pełne tajemnic, sprzeczności , absurdów. To one często wpływają na decyzje bohaterów, to one kształtują akcję, nadają jej właściwy przebieg, dokonują niespodziewanych zwrotów. Angielski pisarz mocno akcentował w swoich sztukach skomplikowaną naturę kobiet i ich dużą rolę w przebiegu zdarzeń.
Pierwsza z nich - Lady Makbet, to postać istnie demoniczna, wyrafinowana morderczyni bez żadnych skrupułów. Głównym motorem postępowania Lady Makbet jest żądza władzy – nieograniczonej, absolutnej. Gdy pojawia się stosowna okazja, nie waha się ani na chwilę, aby ją wykorzystać. Lady Makbet zdawała sobie sprawy z konsekwencji, wiedziała, że naraża siebie, a przede wszystkim męża na możliwość strasznej klęski, nie postępowała pod wpływem emocji. Zachowanie Lady Makbet było wyrafinowane, z góry zaplanowane, przemyślane. Jej domeną stała się manipulacja, która była wyrazem jej jednoczesnej inteligencji. Kobieta bezwzględnie kierowała uczuciami męża, gdy ten się wahał krytykowała i ośmieszała jego obawy. Wyższość Lady Makbet nad mężem przejawiała się tym, że realizowała ona jego rękami plan przejęcia władzy w Szkocji, kierowała nim jak marionetką. Mimo, że bezpośrednio nie uczestniczy w morderstwach to ona jest ich inicjatorką, co powoduje, że można ją uznać za większą zbrodniarkę niż Makbeta. Gdy Makbet doszedł do władzy, wszystko zaczynało obracać się przeciwko niemu, Co stało się z Lady Makbet ? - zwariowała. Zastanawiamy się dlaczego postać wyprana z uczuć, niemoralna, nagle zaczyna mieć wyrzuty sumienia. Zauważmy, że sylwetka Lady Makbet pojawia się na scenie po raz pierwszy i już planuje morderstwo Dunkana. Nie wiemy co
było wcześniej. Może Lady Makbet chciała zrobić wszystko, żeby spełnić marzenia męża , a klęska spowodowała załamanie, poczucie niedosytu, odtrącenia i niespełnienia. Losy Lady Makbet to tak naprawdę zagadka, nie znamy motywów jej postępowania. Szekspir stworzył w ten sposób niepowtarzalną postać o jakże dwoistej i skomplikowanej naturze, która pozostanie obiektem naszych spekulacji i domysłów.
Drugą szekspirowską bohaterką jest Ofelia - kobieta wrażliwa, delikatna, kochająca bez reszty. Ofelia to postać pokrzywdzona, ma znikomy wpływ na decyzje Hamleta, jest poniżana ,odtrącona. Ofelia jest postacią tragiczną – jej tragizm to ciągła walka z samym sobą, nękana jest wątpliwościami, jej serce jest pełne rozterek, niepokojów. Staje przed trudnymi wyborami- wybrać ojca i stanąć po jego stronie czy opowiedzieć się za Hamletem. ona bierze na siebie odpowiedzialność za szaleństwo Hamleta, co doprowadza ją do samounicestwienia. Nie jest w stanie dalej walczyć, problemy zaczynają ją przerastać. Poczucie bezradności potęguje śmierć ojca – Ofelia jest zobowiązana do zemsty jednak nie czyni z tego miłości do zabójcy Hamleta. Ofelia to postać, która walczy głównie ze samą sobą, z wyborami między większym i mniejszym dobrem. Jej sylwetka ukazuje tragiczność wolnego wyboru, składnia nas do refleksji nad tym, jak życie potrafi w jednej chwili postawić nas w sytuacji bez wyjścia.
Chciałbym również wspomnieć o często zapominanej sylwetce Gertrudy – matki Hamleta. Tak właściwie nie wiemy jaka naprawdę jest Gertruda, co kieruje jej postępowaniem – czy planowała zabójstwo męża, czy kochała Klaudiusza, czy wyszła za niego, aby podtrzymać władzę. Gertruda to postać, która kieruje się w życiu instynktem dostosowuje się do zaistniałej sytuacji, wybiera bezpieczne, komfortowe wyjścia, jednak wewnątrz miota się, jest pełna wątpliwości i konfliktów. Dopiero pod wpływem Hamleta postanawia odkupić swoje winy , wybiera najbardziej radykalną możliwość – samobójstwo. Często oceniamy tę kobietę bardzo powierzchownie i poddajemy jednoznacznemu osądowi, a tak naprawdę cała jej tajemnica tkwi w jej wnętrzu. Szekspir, poprzez postać Gertrudy ponownie ukazał skomplikowane, i niejednoznaczne kobiece wnętrze.
Lady Makbet, Ofelia, Gertruda to kobiety, które wybiegają poza ogólne przyjęte standardy i ramy literackie. Szekspir w swoich dramatach nadał im, a ty samym wszystkim kobietom nowy kształt, ukazał ich wnętrza, stworzył zupełnie inny wyraz kobiety – myślącej, przeżywającej, kochającej, zmieniającej się, stworzył ją na nowo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata
Epoka
Teksty kultury