Moim zdaniem Bolesław Prus w utworze 'Lalka' nie narzuca nam swoich poglądów dotyczących miłości. Nie zachęca nas, ani nie przestrzega przed nią. Daje nam jedynie szansę samodzielnego dokonania wyboru poprzez ukazanie nam siły tego uczucia z różnych perspektyw.
Przeżycia Wokulskiego można potraktować jednak jako przestrogę przed tym, aby zbyt pochopnie nie oddawać całego swojego życia w ręce osoby, która nie potrafi docenić naszych wysiłków. Stanisław Wokulski - silny, przedsiębiorczy człowiek stracił cały sens swojego życia przez Izabelę, osobę która nie potrafiła bądź nie chciała zrozumieć Jego uczuć.
Na początku sytuacja Wokulskiego może nam się wydawać beznadziejna, lecz ja widzę wiele plusów płynących z tych doświadczeń. Otóż nasz bohater stał się wg. mnie o wiele mądrzejszy, zrozumiał, że należy rozsądniej obdarowywać ludzi uczuciami, tych ludzi, którzy na prawdę na to zasługują.
Rozumowanie Starskiego, czy też Izabeli może wywołać w nas niechęć do miłości jednak postacie takie jak Rzecki i Prezesowa stanowczo nas do tego uczucia nakłaniają. Wierzą w romantyczną miłość i my także po przeczytaniu Lalki powinniśmy zrozumieć prawdziwe przesłanie autora, który chce nam jedynie pokazać zło materializmu, a zarazem piękno prawdziwego uczucia.