profil

Tlenowce

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-11
poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Są to pierwiastki chemiczne z 16 grupy układu okresowego:
- Tlen (O)
- Siarka (S)
- Selen (Se)
- Tellur (Te)
- Polon (Po)

W grupie tej podobnie jak w grupie azotowców, obserwuje się, w miarę wzrostu liczby atomowej, przejście do typowych niemetali (Tlen, Siarka),poprzez półmetale (Selen, Tellur) do metalu(Polon).Wobec konfiguracji powłoki walencyjnej ns² np⁴ atomy tlenowców mają tendencję do pobierania dwóch elektronów w wyniku czego osiągają konfigurację elektronową najbliższego helowca i uzyskują stopień utlenienia –II. Może to być spełnione dla lżejszych tlenowców podobnie jak i w innych grupach pierwiastków bloku p.

Tlen (O)


Tlen(O) jest najpospolitszym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Stanowi 48,6% powierzchniowych warstw Ziemi (litosfery i hydrosfery) W temperaturze pokojowej jest bezbarwny. Jest składnikiem wszystkich żywych organizmów, ponieważ wchodzi w skład białek i kwasów nukleinowych. Większość organizmów żywych wykorzystuje gazowy tlen w swym metabolizmie (metabolizm ten polega na utlenianiu).Występuje głównie w postaci związanej (dwutlenek krzemu, glinokrzemiany, woda). W stanie wolnym jako dwutlen, stanowi 20% powietrza. Oprócz dwutlenku atmosfera ziemska zawiera drugą odmianę alotropową tlenu –OZON (Oз)-tworzy się w atmosferze podczas wyładowań elektrycznych, elektrolizy, promieniowania, reakcji katalitycznych. Ozon tworzący się w zanieczyszczonym powietrzu (smog) jest szkodliwy dla wszystkich żywych organizmów. Ozon stratosferyczny w ozonosferze (dziura ozonowa) chroni życie na Ziemi przez nadmiarem promieniowania nadfioletowego.

Siarka (S)


Siarka (S) jest niemetalem o żółtej barwie. Występuje w kilku odmianach alotropowych różniących się strukturą molekularną i krystaliczną. Tworzy siarkę rombową Sα i jednoskośną Sß. Kryształy siarki rombowej i jednoskośnej różnią się orientacją cząsteczek w przestrzeni i właściwościami fizycznymi. Obie te odmiany mają element struktury pierścienie. Siarka w czasie ogrzewania stosunkowo łatwo topi się i szybko ochładzana przechodzi w siarkę plastyczną (mieszaninę kilku odmian). Następuje zmiana struktury molekularnej rozpad pierścieni, potem pojawienie się długich łańcuchów,a następnie rozpad łańcuchów i powstanie innych cząsteczek. Siarka rodzima tworzy rozległe złoża pochodzenia wulkanicznego i organicznego. Wchodzi także w skład licznych minerałów, głównie siarczków (np.ZnS) i siarczanów (np.: CaSo₄). Rozpuszczalne siarczany sodu i magnezu wchodzą w skład wody morskiej. Siarka występuje także w postaci (H₂S) w gazie ziemnym jako jego zanieczyszczenie, jest składnikiem wód mineralnych oraz gazów wulkanicznych.

Selen (Se)


Selen (Se) jest półmetalem.Występuje w dwóch zasadniczych i kilku pododmianach alotropowych różniących się strukturą molekularną i krystaliczną (selen czerwony-niemetaliczny, szary –metaliczny).Tylko odmiana szara, metaliczna przewodzi prąd elektryczny(przewodnictwo wzrasta pod wpływem światła). Selen jest pierwiastkiem śladowym(mikroelementem) niezbędnym do życia prawdopodobnie wszystkich organizmów; w organizmie człowieka znajduje się ok. 15mg.Dzienne spożycie wynosi ok. 0,1mg.większe dawki selenu i jego związków są toksyczne. Stwierdzone jest ich rakotwórcze i teratogenne działanie. Naturalna rola selenu w stężeniach fizjologicznych obejmuje przede wszystkim funkcje przeciwutleniające. Selen jako produkt uboczny otrzymuje się przy przeróbce różnych rud siarczkowych. Selen pali się w powietrzu, nie reaguje z wodą, ale ulega utleniającemu działaniu HNOз i fluorowców.

Tellur (Te)


Tellur (Te) jest półmetalem o srebrzystym połysku. Przyrodzie występuje głównie jako tellurki metali. Towarzyszy złożom siarczkowym i może być pozyskiwany jako produkt uboczny przy otrzymywaniu metali(przede wszystkim miedzi i niklu).Tellur redukuje się z wodorem. Jest toksyczny, ma podobną właściwość jak selen(przeciwutleniacz). Tellur spala się w powietrzu, nie reaguje z wodą i kwasem chlorowodorowym; rozpuszcza się w kwasach utleniających(np.:HNOз) i w stężonych alkaliach.

Polon (Po)


Polon (Po) jest metalem odkrytym w 1898r. przez Marie Skłodowska-Curie w rudach uranu. Jest koloru szaro srebrzystego. Obecnie polon jest otrzymywany sztucznie metodami fizyki jądrowej. Jest aktywny chemicznie: reaguje z tlenem, wodorem, fluorowcami, łatwo rozpuszcza się w kwasach. Polon jest silnym źródłem promieniowania alfa, także źródłem neutronów. Używany jako źródło ciepła w technologiach kosmetycznych.

Kwasy siarkowy i selenowy


Kwasy siarkowy (VI) i selenowy (VI) są silnymi kwasami, kwas tellurowy (VI) znacznie słabszy, polon nie tworzy takiego kwasu.
Cechą charakterystyczną tlenowców jest alotropia (występowanie pierwiastka więcej niż w jednej formie). Tlenowce wykazują dość dobrą reaktywność, która maleje wraz ze wzrostem masy atomowej. Tlen i siarka należą do pierwiastków niezwykle aktywnych chemicznie; łączą się praktycznie ze wszystkimi pierwiastkami z wyjątkiem gazów szlachetnych zarówno z metalami jak i z niemetalami.

Tlenowce reagują z:
- Tlenem:
- Wodorem
- oraz z innymi niemetalami.

S, Se i Te łatwo reagują z fluorem, tworząc np. SF6, z chlorem SCl2, SCl4. Tlenowce są pierwiastkami bardziej aktywnymi jako utleniacze od azotowców z powodu większej elektroujemności. Szybko utleniają litowce, nieco wolniej berylowce.

Źródła
  1. wikipedia.pl
  2. Słownik encyklopedyczny Chemia wyd. Europa.
  3. Encyklopedia PWN
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata