Akcja powieści "Zemsta" toczy się na szlacheckim zameczku. Powieść zaczęła się od rozmowy Cześnika z Dyndalskim, w której Raptusiewicz ujawnił swoje plany dotyczące małżeństwa. Oznajmił, że chce się ożenić z bogatą wdową - Podstoliną, a nie z młodą, płochą Klarą. W rozmowie przeszkodził Papkin, który wchodząc do pokoju zaczął się chwalić swoimi przygodami. Jaki to z niego bohater i rycerz. Po wyśmianie przez Cześnika przygód opowiadanych przez Papkina, kazał mu iść do Podstoliny i powiedzieć, że planuje się z nią ożenić. Papkin zastał Podstolinę w bardzo dobrym humorze. Powiedział jej co planuje jego pan i ona zgodziła się dodając, że też zamierzała za niego wyjść. Kidy Papkin wracał z dobrą wiadomością zastał Cześnika w bardzo złym humorze, ponieważ jego sąsiad Rejent Milczek, właściciel drugiej połowy zamku, kazał naprawić mur, który był granicą pomiędzy dwoma połówkami zameczka. Na rozkaz Cześnika, jego służba oraz on sam, poszli mając zamiar przegonić robotników Rejenta. Milczek nie chciał się poddać, więc kazał walczyć swoim robotnikom. Natomiast od niedawna Klara (bratanica Cześnika) i Wacław (syn Rejenta) są w sobie zakochani i się potajemnie spotykają. Jedyną przeszkodą do ich szczęścia oraz małżeństwa był konflikt między opiekunami młodych. Podczas bójki o mur, Wacław oddał się w ręce Papkina. W ten sposób chciał spróbować rozwiązać spór. Kiedy Papkin przyprowadził zakładnika do Cześnika, ten nie chciał z nim rozmawiać i kazał go wypuścić. Lecz Wacław tak łatwo się nie poddał i dał sakiewkę z pieniędzmi Papkinowi ujawniając swoje prawdziwe dane oraz prosząc o pomoc. Chłopakowi z pomocą przybyła Klara, która podsunęła mu pomysł związany z połączeniem stron. Dowiedziała się, że Postolina ma wyjść za mąż za Cześnika, dlatego dobrze byłoby gdyby zakochała się w synu Rejenta. Wtedy to Wacław miałby jakieś szanse na władzę nad Raptusiewiczem. Podczas spotkania Wacława z Podstoliną, młodzieniec zorientował się, że wdowa była kiedyś jego dawną kochanką. Całe to spotkanie podsłuchiwała Klara. Pod koniec aktu Cześnik wysłał Papkina, aby ten w jego imieniu wyzwał Rejenta na pojedynek.
Rejent napisał protokół, w którym chce odzyskać odszkodowanie od Cześnika za pobicie jego robotników. Po napisaniu protokołu Milczek rozmawiał ze synem, proponując mu małżeństwo z Podstoliną. Wacław się nie zgodził. Nerwowo rozmowę przeszkodził Papkin, który popijając wino ofiarowane przez Rejenta, zaproponował pojedynek z Cześnikiem.
Raptusiewicz przygotował się do wesela z Podstoliną, kiedy to wrócił Papkin i dowiedział się o zmianie planu wdowy i o zatruciu jego sługi, Papkina przez Milczka. Cześnik wpadł w taką furię, że ze złości zaczął dyktować Papkinowi list, w którym miał zamiar pisać za Klarę do Wacława. W liście pisał o wielkiej miłości dziewczyny do syna Rejenta. Takim sposobem chciał połączyć młodych (nie wiedząc o ich miłości), a dla siebie wsiąść Podstolinę. Po ślubie Klary i Wacława ich ukrywana miłość wyszła na jaw, opiekunowie się pogodzili a majątek przypisany wcześniej Postolinie należał do Klary.