profil

Dlaczego mózg człowieka jest nadrzędnym ośrodkiem kontrolnym?

poleca 85% 226 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dlaczego mózg człowieka jest nadrzędnym ośrodkiem kontrolnym?


1. Mózg.
2. Kresomózgowie.
3. Międzymózgowie.
4. Śródmózgowie.
5. Tyłomózgowie (móżdżek).
6. Zamózgowie (rdzeń przedłużony).
7. Posumowanie.


1. Mózg- jest najważniejszą częścią układu nerwowego. Leży on w mózgoczaszce, zajmuje praktycznie całą przestrzeń puszki mózgowej, chroniony jest dzięki oponom mózgowym oraz czaszce. Pomiędzy oponami ( naczyniówką, pajęczynówką, twardówką) znajduje się płyn mózgowo- rdzeniowy, amortyzujący wstrząsy i uderzenia.


2. Kresomózgowie- jest to część mózgowia, która w sposób zasadniczy różni człowieka od zwierząt. U człowieka osiąga najwyższy stopień rozwoju ewolucyjnego. Rozmiarami i funkcją przewyższa pozostałe części mózgowia.
Budowa zewnętrzna: kresomózgowie przybiera postać dwóch półkul mózgowych, oddzielonych od siebie szczeliną podłużną mózgu a połączonych ciałem modzelowatym(spoidło wielkie) należącym do istoty białej mózgowia.
Budowa wewnętrzna: każda z półkul zbudowana jest z istoty szarej i istoty białej. Istota szara tworzy korę mózgu.

KORA MÓZGOWA- jest nadrzędnym ośrodkiem sprawującym kontrolę nad czynnością ośrodków nerwowych położonych w pniu mózgu i rdzeniu kręgowym. Kora mózgowa w rożnych miejscach wykazuje odrębne czynności. Na tej podstawie podzielono korę mózgu na kilka pól, zwanych ośrodkami nerwowymi. Ośrodki nerwowe to zespół skupionych neuronów, rządzących określoną funkcją:
- w płacie czołowym znajduje się ośrodek ruchów dowolnych oraz ośrodki układu autonomicznego;
- okolica przedczołowa (płat czołowy) jest siedliskiem wyższych czynności mózgu, związanych z intelektem, inteligencją i sferą moralną człowieka. Tu następuje zapamiętywanie informacji i powstawanie na ich podstawie konstrukcji myślowych;
- w płacie ciemieniowym mieści się ośrodek czynności czuciowych - pole somatyczne zawierające ośrodki czuciowe dotyku, ciepła, chłodu, informacji o ruchach mięsni;
- w płacie potylicznym znajduje się ośrodek wzroku;
- w zakrętach płata skroniowego znajduje się ośrodek słuchu i mowy.


3. Międzymózgowie- pełni funkcję pośrednika przekazującego impulsy nerwowe do kory mózgowej, jest miejscem ośrodków takich jak:
- podwzgórze - odpowiedzialne jest za termoregulację, gospodarkę wodno - elektrolityczną, energetyczną, tu znajdują się ośrodki głodu, sytości i ośrodek rozrodczy;
- wzgórze - odpowiada za analizę i syntezę impulsów czuciowych;
- twór siateczkowaty - odpowiada za emocje, tu znajduje się ośrodek czuwania.


4. Śródmózgowie- część mózgu kręgowców rozwijająca się ze środkowego pęcherzyka pierwotnego. Od przodu graniczy z międzymózgowiem, a od tyłu z rdzeniem przedłużonym. Funkcje śródmózgowia:
- przez nie przebiegają bardzo ważne drogi nerwowe;
- kontroluje napięcie mięśni i postawę ciała;
- reguluje odbiór wrażeń wzrokowych i słuchowych.


5. Tyłomózgowie- jest ostatnią częścią mózgu zarodków kręgowców. Różnicuje się na tyłomózgowie wtórne, czyli móżdżek:
- móżdżek- zbudowany jest z dwóch półkul połączonych ze sobą tzw. robakiem mózgu, kontroluje pracę mięśni szkieletowych, utrzymuje prawidłowa postawę ciała, utrzymuje napniecie mięśniowe.


6. Zamózgowie (rdzeniomózgowie) - ostatni, piąty pęcherzyk mózgowy w rozwoju zarodkowym kręgowców. Z zamózgowia powstaje rdzeń przedłużony:
- rdzeń przedłużony- przez niego przebiegają impulsy biegnące z mózgu do rdzenia kręgowego i odwrotnie, w nim znajdują się ważne ośrodki nerwowe - oddechowy, naczyniowo-ruchowy, czynności serca, wymiotny, regulacji przemiany materii.


7. Podsumowanie.

Mózg człowieka jest nadrzędnym ośrodkiem kontrolnym, ponieważ spełnia najważniejsze funkcje w naszym organizmie. Dzięki niemu czujemy, widzimy, słyszymy- a bez tego nie bylibyśmy w stanie normalnie żyć. Kontroluje on nasze ruchy ciała, gdyby nie to, nie moglibyśmy utrzymać poprawnej postawy i z pewnością nie potrafilibyśmy chodzić. Dzięki niemu możemy czuć emocje, co jest niezbędne do wyrażania uczuć wobec drugiego człowieka- czujemy radość ekscytacje, a czasem złość i nienawiść. Jest bardzo skomplikowany, ale powinniśmy wiedzieć jak o niego dbać i wprowadzać do niego jak najwięcej niezbędnych informacji potrzebnych nam w codziennym życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata