Ludzie od zawsze interesowali się otaczającą ich przyrodą i pragnęli ja bliżej poznać. Uczeni badali organizmy żyjące na naszej planecie. Prowadzili też obserwacje zjawisk zachodzących w kosmosie. Korzystali przy tym z rozmaitych urządzeń, które wraz z postępem techniki stawały się coraz nowocześniejsze. We współczesnych pracowniach badawczych pracę naukowców wspomagają komputery, mikroskopy elektronowe (mikroskop umożliwia prowadzenie szczegółowych informacji, dzięki którym zdobywamy wiedze przyrodniczą) i teleskopy. Stosowanie tych urządzeń umożliwiło szybki rozwój nauk przyrodniczych.
Postęp nauki i techniki przyczynił sie do poprawy warunków zycia ludzi. Wynalezienie szczepionek oraz antybiotyków pozwoliło skutecznie przeciwdziałać wielu nieuleczalnym do tej pory chorobom. Powstanie nowych i szybkich środków transportu umożliwiło ludziom przemieszczanie się w krótkim czasie na duże odległości.
Dzałalność człowieka powoduje, że otaczająca nas przyroda nieustannie się zmienia.
Wybitni badacze przyrody:
- Mikołaj Kopernik był polskim uczonym i lekarzem. Na podstawie obserwacji nieba stwierdził, że Ziemia krąży: wokół Słońca (teoria heliocentryczna). Było to odkrycie przełomowe dla rozwoju nowoczesnej nauki. Wcześniej sądzono bowiem, że inne planety i Słońce obiegają nieruchomą Ziemię (teoria geocentryczna).
- Arystoteles żył w starożytnej Grecji. Był filozofem, który interesował się roślinami, zwierzętami i minerałami. Prowadził także obserwacje nieba. Spostrzeżenia Arystotelesa stały się podstawą rozwoju wielu nauk zajmujących się opisywaniem przyrody.
- Francuski chemik Ludwik Pasteur (czytaj: paster) odkrył istnienie drobnoustrojów powodujących choroby zakaźne. Opracował również metodę szczepień ochronnych zapobiegajacych zachorowaniom na te choroby.
Ciekawostka: Już ponad 500 lat temu włoski uczony i artysta Leonardo da Vinci (czytaj: da winczi) opracował pierszy projekt maszyny latajacej i łodzi podwodnej.