Rachunkowość – system ewidencji gospodarczej ujmujący w mierniku pieniężnym i przekroju poszczególnych podmiotów gospodarczych wraz z procesami produkcji, dystrybucji, konsumpcji i akumulacji. Rachunkowość jest sformalizowanym systemem, odzwierciedlającym proces prowadzonej działalności gospodarczej i służy jej ocenie. Podstawowym celem rachunkowości jest dostarczenie prawdziwego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej podmiotu gospodarczego. Przedmiotem rachunkowości jest każde zdarzenie gospodarcze wyrażone w mierniku pieniężnym i wpływające na zmianę sytuacji podmiotu gospodarczego, jego zasoby i wyniki.
Rachunkowość bankowa jest systemem ewidencji zdarzeń gospodarczych które zachodzą w banku. Podmiotami są: NBP, banki komercyjne, banki współdzielcze i ich oddziały.
Rachunkowość podatkowa zajmuje się identyfikowaniem i ewidencjonowaniem obliczeń podatkowy obciążeń podatkowych. Odbiorca tych informacji jest urząd skarbowy.
Rachunkowość zarządcza jest to system wykorzystujący informacje z rachunkowości finansowej i rachunku kosztów do planowania kontroli i oceny działania jednostki gospodarczej.
Rachunkowość finansowa jest systemem ewidencji gospodarczej odzwierciedlającej w formie pieniężnej zjawiska i procesy gospodarcze zachodzące w jednostce (podmiocie) gospodarczej. Dzięki zapisom księgowym można przedstawić sytuacje majątkowo-finansową wraz z wynikiem finansowym. Majątek określa się jako aktywa(środki gospodarcze) i pasywa (są to źródła pokrycia majątku rzeczowego- środków gospodarczych)
Zasada kontynuacji działalności - zakłada ona ciągłość prowadzenia działalności oraz wymaga aby zasady księgowania operacji , wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdawczości były jednakowe w poszczególnych latach.
Zasada memoriałowa – wyznacza obowiązek uwzględniania przychodów i kosztów jednostki które wystąpiły w danym roku obrotowym niezależnie od daty zapłaty.
Zasada wyższości treści nad formą- określa obowiązek rzetelnego przedstawienia rzeczywistego stanu majątku i finansu firmy.
Zasada istotności- określa wymóg przedstawienia składników bilansu (aktywa i pasywa) oraz składników wynikowych tzn. przychodów i kosztów, zysków i strat.
Zasada periodyzacji- nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji gospodarczej z podziałem na okresy sprawozdawcze np. miesiące.