profil

Fundusz inwestycyjny

poleca 89% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

FUNDUSZ INWESTYCYJNY

Fundusz inwestycyjny (powierniczy) - Jest to majątek klientów zarządzany przez specjalistów. Zadaniem specjalisty jest inwestowanie powierzonych mu pieniędzy w taki sposób, aby osiągnąć jak największy zysk dla uczestników funduszu. Najczęściej pracuje nad tym wielu analityków, oraz kilku zarządzających, którzy podejmują decyzje zależnie od działu którym się zajmują. Zazwyczaj od kilku osób zależy, jakie papiery wartościowe są w posiadaniu danego funduszu.
Każdy pieniądz, który wpłacamy na konto w funduszu jest przeliczany na tzw. jednostki uczestnictwa. Ich liczba pokazuje nasz udział w majątku funduszu. Otwarty fundusz inwestycyjny ma obowiązek codziennie wyceniać ile jest warta jednostka uczestnictwa. Jest to bardzo wygodna forma kontroli nad naszymi inwestycjami. W zależności od ryzyka jakie akceptujemy, oraz od długości czasu inwestowania, możemy wybierać spośród różnych ofert Towarzystwa Funduszów Inwestycyjnych. Najczęściej, gdy zależy nam na długoterminowym, systematycznym inwestowaniu, powinniśmy wybierać fundusze najbardziej agresywne, które pomimo możliwości krótkoterminowych strat przynoszą na przestrzeni kilku lat największe zyski. Jeśli pragniemy wykorzystać fundusze przez krótszy okres czasu, dobrze jest wybierać fundusze bezpieczne (które inwestują raczej w krótkoterminowe obligacje i rynek pieniężny) gdyż one pozwalają nam na stabilny zysk, przy właściwie braku ryzyka. Obecnie, mamy do dyspozycji około 140 funduszy inwestycyjnych, które oferują różne metody lokowania pieniędzy.

FUNDUSZE BEZPIECZNE - za najbardziej bezpieczne uznaje się fundusze rynku pieniężnego które inwestują do 100% w papiery dłużne skarbu państwa. Niektóre z funduszy pieniężnych część z środków mogą ulokować w papiery komercyjne firm, na czym zyskuje uczestnik funduszu. Ich zyskowność jest porównywalna z długoterminowymi lokatami w bankach, lecz najlepsze fundusze z tego segmentu notują zyski wyższe niż najlepsze lokaty w banku.

Fundusze papierów dłużnych (obligacyjne) - operują głównie na rynku obligacji , bonów skarbowych, o terminie wykupu co najmniej rocznym. Zysk z funduszy tego typu, może być różny w zależności od strategii firmy zarządzającej- niektóre obligacje są np. denominowane w euro- daje to możliwość większego zysku, w momencie gdy złotówka się osłabi, ale też ryzyko, gdy się umocni. Im więcej w takim funduszu obligacji długoterminowych, tym większe ryzyko krótkotrwałych wahań cen jednostki.

FUNDUSZE STABILNEGO WZROSTU – są mieszanką strategii bezpiecznej z trochę bardziej agresywną. Na ogół w takim funduszu znajduje się około 25-40% akcji, oraz 60-75% obligacji i innych bezpiecznych papierów dłużnych. Wahania cen jednostek są umiarkowanie małe. Tego typu fundusze w momencie, gdy jest źle na giełdzie zazwyczaj uchronią nasze pieniądze przed większą stratą, jednak gdy jest dobra koniunktura- nie należy się spodziewać dużych zysków.

FUNDUSZE ZRÓWNOWAŻONE - udział akcji w portfelu tych funduszy jest mniej więcej z założenia 50/50 z papierami dłużnymi, jednak w większości przypadków, zaangażowanie w akcje bywa większe niż 50%. Ryzyko związane z tymi funduszami jest średnio - wysokie, natomiast możliwość zysku jest znacznie większa w porównaniu do funduszy bezpiecznych. Jeśli jest źle na rynku, fundusze nie spadają tak bardzo jak akcyjne, ale też w momencie wzrostu zyskują trochę mniej niż fundusze akcji.

FUNDUSZE ELASTYCZNEGO INWESTOWANIA (aktywnej alokacji aktywów) - fundusze te, mogą w zależności od koniunktury na rynku finansowym kierować środki pieniężne swoich klientów w miejsca gdzie najlepiej przyniosą zysk swoim właścicielom. Ich możliwości nie są tak ograniczone, jak w przypadku klasycznych funduszy, które mają zapisane w statucie że muszą zawsze mieć w portfelu np. co najmniej 40% akcji. Zarządzający takim funduszem mogą nawet zredukować ilość akcji do zera, jeśli jest bardzo źle, natomiast gdy jest dobrze mogą zwiększać ich ilość do udziału maksymalnego. Fundusze te są często nieprzewidywalne do końca, lecz w dużej mierze bardzo uważają aby nie stracić, więc w momencie krótkotrwałych wzrostów na giełdzie nie zyskują zbyt wiele, ponieważ nie zdążą się rozpędzić z zakupami.. Niemniej, są nastawione na stabilny zysk, i mogą być w średnioterminowym okresie czasu poważną konkurencją dla funduszy akcyjnych.

FUNDUSZE AGRESYWNE (AKCJI) - Inwestują nawet do 100% w akcje, natomiast najczęściej robią to w proporcji 80%- akcje; 20% instrumenty bezpieczne. Ryzyko jest wysokie, z powodu możliwych znacznych wahań wartości jednostki. W długim horyzoncie czasu (co najmniej 5 lat) i tak średnio są bardziej opłacalne od innych typów funduszy. Czasami, mocno zwyżkują w krótkim okresie czasu, natomiast trudno to przewidzieć. Dobrze je kupić gdy są tanie (po dużych spadkach). Można natomiast dużo stracić, w przypadku gdy wybierze się fundusz generujący same straty już od lat.

Według mnie najbardziej bezpiecznym, ale również i opłacalnym był by fundusz zrównoważony. Ponieważ nie lubię podejmować ryzyka sama wybrałabym ten fundusz. Chodź niektórzy mówią, że bez ryzyka nie ma pieniędzy to ja wolałabym zdobywać je stopniowo lecz bez podniesionego stopnia adrenaliny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata