RECENZJA
Widziałam reklamę filmu Roman Polańskiego, pod tytułem „Pianista” i pomyślałam sobie, że ten film może być bardzo ciekawy i warto się na niego wybrać do kina. I tak się stało, iż miałam okazje wybrać się ze swoją klasą na ten film i sprawdzić czy moje przeczucie się nie myli. A przy okazji mieć jeden dzień wolnego od szkoły.
Film rozpoczął się od tego jak Władysław Szpilman grał na pianinie w Polskim Radiu pod bombami zrzucanymi przez niemieckie samoloty. Władysław próbuje jak najszybciej wydostać się z budynku Radia i poznaje pewną uroczą blondynkę, która jest fanką jego grania na fortepianie. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian. Pod groźbą kary śmierci muszą nosić opaski z gwiazdą Dawida. Niemcy prześladują żydów umieszczają ich za murami getta. Wszyscy ci przekreśleni przez Niemców zamieszkują w centrum piekła, gdzie pół miliona ludzi stłoczonych jest na skrawku ziemi wielkości jednej dzielnicy, która została ogrodzona murem i drutem kolczastym. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Szpilman zarabia na utrzymanie całej rodziny grając w kawiarni, gdzie spotykają się członkowie "elity" getta. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do "obozów pracy" i Szpilmanowie, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z szeregu skazańców znajomy żydowski policjant, który rozpoznaje go i ratuje mu życie. Rodzina ginie jednak w otchłani Holokaustu. Władysław samotnie walczy o przetrwanie. Pracuje przy rozbiórce domów i na budowie. Z pomocą żydowskiego ruchu oporu udaje mu się uciec z getta. Przechowują go kolejno jego polscy przyjaciele. Kiedy niebawem wybucha polskie Powstanie, Władysław ponownie musi walczyć o życie. Znajduje schronienie w zrujnowanej willi, nieświadom tego, że mieści się tam główna kwatera wojsk niemieckich. Zostaje nakryty przez niemieckiego kapitana, który go przesłuchuje. Gdy Władysław Szpilman ujawnia, że jest pianistą, kapitan każe mu zagrać na znajdującym się tam fortepianie. Szpilman gra nokturn cis-moll Chopina. Wzruszony kapitan postanawia pomóc mu przeżyć. Wojna się skończyła. Szpilman znowu pracuje w Polskim Radiu. Dowiaduje się od znajomego o przetrzymywanym w radzieckiej niewoli niemieckim kapitanie, który twierdzi, że uratował Szpilmanowi życie i teraz prosi Władysława o pomoc. Gdy jednak Szpilman dociera do wskazanego obozu jenieckiego, znajduje tam już tylko puste pole.
Film był dla mnie po prostu przepiękny bardzo mile byłam zaskoczona. W ogóle nie żałowałam, że poszłam na ten film wręcz przeciwnie jestem z tego dumna, bo naprawdę film jest prześliczny i bardzo wzruszający. Roman Polański znakomicie go wyreżyserował i tutaj wielkie uznania dla pana Polańskiego. Jestem bardzo zadowolona, iż miałam okazje obejrzeć ten film jeszcze bardziej przybliżył mi rzeczywistość holokaustu i realizm tamtych czasów. Muzyka z filmu cały czas siedzi mi w głowie, bo była po prostu tak piękna, że łzy same kręciły się w oczach. Najbardziej dotknęła mnie scena, w której Niemcy wyrzucają przez okno starszego pana na wózku inwalidzkim za to, iż nie wstał, kiedy mu kazali. Film ukazuje bardzo drastyczne sceny, które przyprawiają o dreszcze aż strach pomyśleć, że to naprawdę się działo tak nie dawno. Ten film mnie nauczył, że życie potrafi być naprawdę okrutne i to, nadodatek nie z naszej winy, ale my musimy cierpieć za czyjąś głupotę.
OBSADA
Władysław Szpilman: Adrien Brody
Ojciec Władysława: Frank Finlay
Matka Władysława: Maureen Lipman
Henryk, brat Władysława: Ed Stoppard
Kapitan Wilm Hosenfeld: Thomas Kretschmann
Halina, siostra Władysława: Julia Rainer
Regina, siostra Władysława: Jessica Meyer
Dorota, przyjaciółka Władysława: Emilia Fox
Janina: Ruth Platt
Jurek: Michał Żebrowski
Lednicki: Cezary Kosiński
Gębczyński: Krzysztof Pieczyński
Sąsiadka: Katarzyna Figura
Pan Lipa: Richard Ridings
Pan Grun: Cyril Shaps
Schultz: Udo Kroschwald
Itzhak Heller: Roy Smiles
Yehuda: Paul Bradley
Majorek: Daniel Caltagirone
Benek: Andrzej Blumenfeld
Rubinstein: Jimmy Gardner
Szałas: Andrew Tiernan
Zig Zag: Torsten Flach
Dr Ehrlich: John Bennett
Dr Łuczak: Tom Strauss
Mąż Janiny: Ronan Vibert
Mąż Doroty: Valentine Pelka
Klient z drobnymi: Zbigniew Zamachowski
Żydowski biznesmen: Lew Rywin
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Roman Polański
Scenariusz: Ronald Harwood
Na podstawie książki: Władysław Szpilman
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: Wojciech Kilar
Montaż: Herv de Luze
Scenografia: Allan Starski
Kostiumy: Anna B. Sheppard
Casting: Celestia Fox
Charakteryzacja: Waldemar Pokromski
Producent wykonawczy: Lew Rywin
Produkcja: Robert Benmussa
Produkcja: Timothy Burrill
Produkcja: Gene Gutowski
Produkcja: Roman Polański