Homeostaza to idealny stan organizmu, utrzymanie go na stałym poziomie względem składu środowiska wewnętrznego. Dla organizmu ludzkiego bardzo ważna jest temperatura i skład środowiska, które je otacza. Odpowiedni skład to głównie odpowiednie stężenie glukozy i innych substancji, które są do życia potrzebne, ale też odpowiednie stężenie jonów, w których nie powinny znajdować się ''złe'' dla nas substancje, np. toksyny, czy niepotrzebne produkty przemiany materii. Bardzo ważne dla homeostazy są mechanizmy które dążą do jej prawidłowego utrzymania. Ogólna zasada utrzymania parametrów w naszym organizmie na odpowiednim poziomie opiera się na sprzężeniu zwrotnym, działa ono w ten sposób, że jeśli jakaś substancja zbyt wzrasta ponad swój określony poziom, to wówczas uruchamia się mechanizm, który dąży do tego aby taki poziom unormować. Funkcje kontrolne pełnią takie układy narządów jak: nerwowy, dokrewny, krwionośny i limfatyczny. Temperatura zdrowego człowieka waha się między 35,5 a 37 st. C. Odpowiednią temperaturę pozwala nam utrzymać układ powłokowy czyli skóra. Również wątroba pełni bardzo ważną funkcję, która pozwala w utrzymaniu homeostazy. Magazynuje glikogen, przetwarza substancje, usuwane później z organizmu przez nerki rozkłada krwinki czerwone, przetwarza liczne substancje obce.
W prawidłowym utrzymaniu homeostazy pomagają nam wszystkie narządy, sprzyja również temu: odpowiednie odżywianie, higiena czy badania profilaktyczne.
BIBLIOGRAFIA:
1. Biologia- Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. J. Grzegorek, K. Spalik, K. Staroń, pod redakcją A. Jerzmanowskiego. Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2002. Numer dopuszczenia 124/06.
Praca oceniona przez nauczyciela LO na ocenę bdb.