profil

Święty Wojciech patron na nasze czasy

poleca 85% 1617 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kim jest patron ? Patron to święty, albo błogosławiony, a więc ktoś kto jest w niebie blisko Pana Boga, którego imię nosimy od chwili chrztu. Patron, to także ten którego imię wybieramy podczas sakramentu bierzmowania. Patron modli się za nas do Boga i jest wzorem dojrzałej wiary. Patron to święty przyjaciel w niebie. Szukajmy zatem imion dla naszych dzieci nie wśród bohaterów popularnych serialach telewizyjnych, ale w Biblii i bogatej historii Kościoła. Pamiętajmy, że seriale się skończą, a święci są wiecznie młodzi.
Nie tylko poszczególni ludzie mają swoich patronów. Również różne grupy społeczne i zawodowe cieszą się opieką świętych i błogosławionych.
Św. Wojciech urodził się w Czechach w miejscowości Libice ok. 956 r. Zarówno ojciec jak i jego matka pochodzili z zamożnych i wpływowych rodów. Jako małe dziecko Wojciech zapadł na ciężką chorobę. Rodzice przyrzekli, że oddadzą go Bogu na wyłączną służbę, jeśli tylko wyzdrowieje. Tak też się stało. Od 16 roku życia św. Wojciech kształcił się w szkole katedralnej w Magdeburgu. Była to szkoła o wysokim poziomie nauczania.
Gdy miał 26 lat mianowano go biskupem Pragi czeskiej. Wbrew powszechnie przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji z przysługującymi mu honorami, ale na znak pokory wszedł do miasta i katedry boso. Swoje dochody biskupie dzielił na potrzeby kościelnych instytucji, kapłanów oraz ubogich. Wykupywał niewolników, osobiście odwiedzał więźniów i chorych. Niezadowolony z efektów swojej posługi biskupiej złożył rezygnację z urzędu. Za zgodą papieża przebywał w Rzymie, gdzie wstąpił do zakonu benedyktynów. Przyjaciele z Czech nie przestawali jednak nakłaniać go, aby powrócił do Pragi. Przynaglany przez papieża z grupą zakonników wrócił do Czech zakładając w pobliżu stolicy benedyktyński klasztor. Znów pracował bardzo gorliwie. Wysyłał misjonarzy na Węgry, dbał o poziom duchowieństwa, gromadził środki materialne na budowę potrzebnych kościołów, wprowadzał konieczne reformy. Los nie był jednak dla niego łaskawy. Zazdrość i waśnie jakie wybuchły pomiędzy wielkimi rodami Czech dotknęły i jego osoby. Za zgodą władzy kościelnej ze względów bezpieczeństwa został wysłany do Polski na dwór Bolesława Chrobrego. Król przyjął go bardzo życzliwie, proponując schronienie. Jednakże królewski dwór nie wydał się odpowiednim miejscem dla biskupa – mnicha. Św. Wojciech podjął się misji głoszenia Ewangelii na północy kraju i w Prusach - tam gdzie jeszcze nauka Jezusa Chrystusa nie była znana. Król przydzielił misjonarzom żołnierzy. Aby jednak wyprawie religijnej nie nadawać charakteru wojennego św. Wojciech zrezygnował z obstawy. Decyzja ta ułatwiła zbrodnię jakiej dokonali na nim mieszkańcy Prus.
Jak piszą biografowie męczeńska śmierć św. Wojciecha miała miejsce w okolicach Elbląga. Biskup uczestniczył we Mszy świętej odprawianej przez jednego z zakonników i przyjął Komunię. Po chwili nadbiegli uzbrojeni ludzie. Misjonarzy związano i zaprowadzono na pobliską górę, gdzie dotychczas składano ofiary pogańskim bogom. Ciało św. Wojciecha przebito sześcioma włóczniami, a następnie odcięto mu głowę. Przed śmiercią Biskup Męczennik miał powiedzieć: „Bracia nie smućcie się. Wiecie przecież, że cierpimy to dla imienia Pana, którego piękność jest ponad wszystkie osoby, potęga niewypowiedziana a dobroć nadzwyczajna. Cóż bowiem piękniejszego nad poświęcenie życia najmilszemu Jezusowi ?” Było to w piątek, 23 kwietnia 997 r. W chwili śmierci św. Wojciech miał 40 lat.
Prusacy, którzy dokonali zbrodni zażądali od króla Bolesława okupu za oddanie ciała męczennika. Ciało Biskupa wykupiono i sprowadzono do Gniezna. W 999 roku papież Sylwester II na podstawie zeznania naocznych świadków wpisał Biskupa Wojciecha w poczet świętych. A w roku 1000-cznym na prośbę Bolesława Chrobrego przy życzliwości cesarza Ottona III, utworzono metropolię gnieźnieńską, której patronem został święty Wojciech.
Uważam iż, św. Wojciech jest patronem na nasze czasy. Swoje zdanie mam zamiar poprzec trafnie dobranymi przeze mnie argumentami. Jednym z nich jest już przytoczony przeze mnie życiorys św. Wojciecha, który mówi sam za siebie. Występują w nim wskazówki i wiele argumentów, które sprawiają że św. Wojciech zasługuje na ten tytuł. Jednym który pragnę przybliżyć jet to że św. Wojciech jak już zostało powiedziane pochodził z zamożnej i bardzo wpływowej rodziny. Jednakże ani bogactwo, ani wysoka pozycja społeczna nie uczyniły z niego człowieka bezdusznego, niewrażliwego na potrzeby innych. Władzę traktował jako służbę, jako odpowiedzialne zadanie, z którego będzie musiał zdać sprawę przed Bogiem i historią. Myślę, że wielu współczesnych ludzi, a szczególnie polityków, biznesmenów, samorządowców, mogłoby się wiele nauczyć od św. Wojciecha i znaleźć w Nim skutecznego patrona. św. Wojciech przyjaźń z Bogiem stawiał ponad wszystko. Wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii była dla Niego ważniejsza od życia. Jestem przekonany, że nasze pokolenie również potrzebuje wzorów i przykładu ludzi bezinteresownych, broniących takich wartości jak: wiara, miłość, godność, uczciwość, czystość. Wartości tych nie da się kupić za żadne pieniądze. Bez tych wartości, bardzo trudno jest budować życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Za obronę tych wartości oddał życie św. Wojciech. I mimo iż był świadomy swojej śmierci nie odwrócił się od Boga ale pogodził się ze śmiercią i oddał w jego ręce. Jest to niesamowita postawa, która powinna cechować kazdego człowieka. Ludzie często obwiniają Boga za niepowodzenia, śmierć bliskich. Nie zdają sobie sprawy ze może taka była jego wola z która należało się pogodzić. Bóh bardzo często wystawia człowieka na próbę i chce sprawidzić w jakim stopniu mu ufa dlatego człowiek nie powinien nigdy się od niego odwracać. I własnie tak jak św. Wojciech odawać się ręce Boga w najtrudniejszych momentach swojego życia. Na pewno wielu ludzi zada sobie w tym momęcie pytanie jak mamy się oddawać w rece Boga tak jak św. Wojciech skoro on stracił życie. Odpowiedziec jest bardzo prosta. Świety Wojciech tracą życie zyskał cos bardziej cennego życie wieczne przy Bogu któremu nieodzownie ufał.
Jestem przekonany ze te wszystkie argumenty i historia życia św. Wojciecha przyblizyła, dlaczego św. Wojciech jest patronem na nasze czasy. Uważam również ze każdy człowiek powinien postepować i kierować się takimi zasadami jak św. Wojciech.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata