Jak wyliczać nominał czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy
Aby wyznaczyć obowiązujący pracownika w danym miesiącu wymiar czasu pracy, z zachowaniem średniotygodniowej normy, należy wykonać następujące czynności:
• pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
• dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt (święta będą wolne, ale jedno trzeba odpracować w inny wolny dzień np. w sobotę). Przykładowo, w miesiącu listopadzie będzie do przepracowania 160 godzin, bo: 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin; 160 godzin + (2 x 8 godzin w poniedziałek i wtorek 29 i 30 listopada) = 176 godzin; 176 - 16 godzin = 160 godzin, przy czym te 16 godzin to dwa święta - 1 i 11 listopada, obniżające wymiar czasu pracy, przypadające odpowiednio w poniedziałek i czwartek ale każde z nich przypada w innym tygodniu.
Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ulega w tym okresie także obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu choroby), przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy