Bogactwo stylów, setki nowych zespołów i idole noszeni na rękach przez nastolatków to trzy elementy, które najtrafniej charakteryzują muzykę rock lat 70. Tłumy fanów tańczyły w rytm nowego typu muzyki, która stała się elementem
codziennego życia. Zjawisko datowane od 1959, gdy w Gdańsku powstał pierwszy zespół rockowy pod nazwą Rhythm and Blues. Mimo krótkiej działalności zyskał wielu zwolenników, jego wokaliści zaś (Wyrobek Bogusław, Burano Michaj,) stali się pierwszymi przedstawicielami nowego zjawiska muzycznego i kulturalnego w Polsce. Jako wynik mieszania się kultu europejskiej i afrykańskiej, rock’n’roll mógł powstać jedynie w Stanach Zjednoczonych. Imigranci gromadnie przybywający z Europy do Ameryki w XVII i XVIII wieku przywozili ze sobą swoje instrumenty i swoją muzykę. Podobnie niewolnicy, siłą sprowadzani z Afryki, zachowywali w pamięci swoją tradycyjną muzykę, którą – jako że nie wolno im było używać swoich narodowych instrumentów – wykonywali w formie pieśni i tańca. Przez następne stulecia obie kultury muzyczne przenikały się i wzajemnie zmieniały, bez względu na uprzedzenia rasowe oraz usiłowania – często poparte majestatem prawa – żeby utrzymać je w izolacji. Ostatecznie blues grany pierwotnie tylko w południowych stanach, rozprzestrzenił się na północ, gdzie jego brzmienie przeewoluowało w kierunku rythm i bluesa – ojca roch’n’rolla. Jednocześnie w latach 60. i 70. XX w. działały zespoły poszerzające muzyczny stereotyp m.in. Polanie, Breakout, SBB, Dżamble.
Na przełomie lat 70. i 80. XX w. pojawiło się nowe pokolenie twórców rocka. Pod wspólnym hasłem "muzyka młodej generacji" popularność zyskały takie zespoły, jak Budka Suflera,Maanam, Krzak, ,Kasa Chorych, Exodus, Perfect. Później znaczny rozgłos osiągnęły grupy:, Republika, Lombard, Lady Pank, TSA. W latach 80. rozwinęła się również alternatywna scena rockowa, której bohaterami zostali m.in. Xenna, Deuter, Brygada Kryzys, Tilt, wyrażający ówczesne niepokoje społecJedna z najbardziej znanych grup rockowych założona w 1969 jest właśnie wspomniana wcześnie Budka Suflera. Kapela powstała w Lublinie. Członkami byli K. Cugowski, J. Grun, K. Brozi, J. Pędzisz i W. Odorowicz. Grupa jednak rozpadła się bardzo szybko. Reaktywowana w 1972 w składzie: K. Cugowski, A. Ziółkowski, R. Lipko i Z. Zieliński, który zmieniał się jeszcze kilka razy.Budka Suflera zadebiutowała w 1974 w trakcie Eurorocka w Poznaniu.
Największe sukcesy zespół odniósł dzięki utworom: Za ostatni grosz, Jolka, Jolka pamiętasz, Ratujmy co się da, Twoje radio, Takie tango, Martwe morze czy V bieg. U boku grupy gościnnie występowali między innymi: Urszula, Beata Kozidrak, Anna Jantar, Izabela Trojanowska.