Czy warto poznawać dorobek naszych przodków?
Według mnie dorobkiem naszych przodków są wszystkie wynalazki, dzieła, pomysły oraz każde z osiągnięć cywilizacji, które powstały przed naszym narodzeniem. Może to być pismo, porcelana, system kanalizacyjny, telewizor, papier oraz wiele innych. Praktycznie każda rzecz z jakiej korzystamy została wynaleziona przesz naszych ojców, dziadków, pradziadków itd.. Oczywiście każdy z tych wynalazków został przekształcony, więc używamy ulepszonych wersji, dlatego nie tylko warto poznawać, ale też należy zmieniać dorobek naszych przodków. Teraz postaram się wyjaśnić na jakiej podstawie tak twierdzę.
Po pierwsze poznając wiedze naszych przodków otrzymuje olbrzymie pokłady mądrości. Jest to doświadczenie życiowe zbierane i przekazywane przez setki lat, więc jest prawdą, ponieważ wielokrotnie je wypróbowywano. Dzięki temu możemy uniknąć błędów jakie popełnił ktoś w przeszłości i nie chodzi mi tylko o to, że dziadek za dużo zjadł i bolał go brzuch, więc i my tak nie róbmy. Mam na myśli np. obozy zagłady, mordy na olbrzymią skalę, wojny, bezmyślne niszczenie kultury.
Kolejnym argumentem są wszystkie odkrycia naukowe i wynalazki. Gdyby Thomas Alva Edison nie wynalazł żarówki, nadal używalibyśmy lamp naftowych i świeczek, a Nikola Tesla nie odkrył prądu zmiennego nie mielibyśmy żadnego urządzenia, które trzeba podłączyć do gniazdka z prądem. Wynalezione przez Jamesa Watta maszyna parowa też miała ogromne znaczenie dla świata, w końcu zrewolucjonizowała przemysł. Wynalazki te są teraz podstawą i fundamentem dla niektórych nowoczesnych technologii, a pamiętamy o nich do dziś, bo są tą częścią dorobku naszych przodków, która wykorzystywana i ulepszana cały czas. Wynalazcami natomiast kierowała chęć udoskonalania tego co już mieli i znali.
Po trzecie obowiązek wobec przyszłych pokoleń, który spoczywa na każdym człowieku. Jeżeli przerwano by łańcuch przekazywania sobie wiedzy i osiągnięć przodków, znany nam świat upadłby. Ludzie musieliby zaczynać wszystko od nowa, ponieważ nie znaliby żadnej rzeczy, która byłaby w ich otoczeniu. Nie wiedzieli by co zrobić z np. widelcem, komputerem czy samochodem. Dlatego trzeba pielęgnować i dbać o ten przekaz, a żeby tego dokonać sami musimy poznać historię.
Następnym argumentem jest to, że czy tego chcemy czy nie, to do poznawanie osiągnięć naszym przodków skłania nas zwykła ciekawość. Jeżeli nie bylibyśmy ciekawi to człowiek niczego by nie osiągną. I to właśnie ona powoduje to, że chcemy poznawać historię i dowiadywać się skąd wzięły się rzeczy, które teraz używamy.
Reasumując, naprawdę warto poznawać dorobek naszych przodków, ponieważ wzbogacamy tym swoją wiedzą, dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, ciągniemy nieprzerwanie łańcuch przekazywania sobie wiedzy o dokonaniach i odkryciach, składamy swoisty hołd naszym poprzednikom i wynalazcom oraz umożliwiamy dalszy rozwój ludzkośi. Gdybyśmy nie poznawali osiągnięć naszych ojców, dziadów, pradziadów to nadal rozpalalibyśmy ogień dwoma patykami i siedzieli w jaskiniach zawinięci w zwierzęce skóry.