profil

Czy powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” słusznie została lekturą szkolną?

poleca 85% 2089 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” słusznie została lekturą szkolną? Nie wiem, ale spróbuję odpowiedzieć na te pytanie wymieniając plusy i minusy z czytania tej książki. Oto moje argumenty:
Zacznę od plusów. Krzyżacy to powieść historyczna i można dużo ciekawiej i szczegółowiej poznać konflikt krzyżacko-polski niż na lekcjach historii. Dodatkowo szybciej zapamięta się poszczególne wydarzenia i daty, a także można dowiedzieć się, kim byli krzyżacy. Książka przybliża wydarzenie jakim była Bitwa pod Grunwaldem, a także sylwetki postaci historycznych takich jak: król Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga oraz wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen. Czytając powieść można też poznać życie i zwyczaje panujące w dawnej Polsce. Przykładem jest uratowanie Zbyszka przez Danusię, czyli ratowanie skazańca przez zarzucenie mu na głowę białej nałęczki. Następną zaletą jest moc pięknych opisów przyrody, które pobudzają naszą wyobraźnię. Dzięki nim czytając "Krzyżaków" przenosimy się w świat średniowiecznej Polski. Kolejnym plusem jest pomysłowość i zawiłość przeplatających się ze sobą wątków utworu, dzięki czemu książka wciąga każdego, nawet najbardziej zatwardziałego czytelnika. Henryk Sienkiewicz przedstawia rycerstwo polskie jako ludzi, dla których najważniejszy jest Bóg, Honor i Ojczyzna. Można się dużo dowiedzieć o kulturze rycerskiej, takiej jak ślubowanie wierności składane przez rycerza damie swojego serca, czy też Sąd Boży.
Kolej na minusy. Powieść jest niestety długa (aż dwa tomy), a większości uczniom nie chce się tyle czytać. Młodzież widząc tak grubą książkę od razu się zniechęcają i odkładają ją z powrotem na półkę.
Książka zawiera wiele archaizmów i pisana jest gwarą górali podhalańskich, z jednej strony jest to plus, ponieważ można poznać wiele starych słów, a także łatwiej przenieść się w średniowieczny świat. Niestety z drugiej strony jest to też minus, ponieważ niektórym może to przeszkadzać np. mnie, bo nie lubią dawnego słownictwa.
Jak widać znacznie więcej jest pozytywnych argumentów, dlatego muszę stwierdzić, że powieść pt. „Krzyżacy” autora Henryka Sienkiewicza słusznie została lekturą szkolną. Niestety, aby ją przeczytać, uczniowie w dalszym ciągu muszą poświęcić wiele czasu…

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata