profil

Owady

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

OWADY

Owady stanowią największą pod względem liczebności gatunków gromadę. Spośród ponad miliona gatunków zwierząt, które zostały opisane i nazwane, grubo powyżej 800000 to gatunki owadów. Nieopisanych jeszcze gatunków owadów może być milion, dziesięć milionów, a nawet kilkanaście milionów.
Owady są grupą bardzo starą: początki ich sięgają 300 milionów lat p.n.e. Szczyt ich rozwoju przypada jednak na współczesną epokę geologiczną, a być może szczytu tego jeszcze nie osiągnęły.
Najstarsze kopalne formy owadów pochodzą ze środkowego dewonu. Są to przedstawiciele gatunku z podgromady owadów bezskrzydłych, z rzędu skoczogonków. Pierwsze formy uskrzydlone pochodzą z górnego dewonu, a z karbonu znamy już 5 rzędów tych owadów. Miały one dwie pary prymitywnych, nie składających się, jednakowych skrzydeł, długie czułki, nogi przystosowane do biegania i gryzące narządy gębowe. Niektóre z tych form osiągały długość do 25 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosiła 30 cm. Owady te zbliżone były budową do współczesnych ważek czy widelnic. Dopiero w późniejszych okresach geologicznych pojawiły się owady podobne do współczesnych tzw. wyższych owadów ( chrząszcze, motyle, mu-chówki i in. ). Z dawnych form rozwinęły się natomiast współczesne hełmce, ważki, jętki itp.
Owady rozmnażają się płciowo. Samice wytwarzają komórki jajowe, a samce plemniki. Po zapłodnieniu komórki przez plemnik rozwija się larwa. U niektórych owadów larwy są podobne do dorosłego osobnika. Z czasem przekształcają się w nieruchome i niepobierające pokarmu poczwarki. Po pewnym czasie z wnętrza poczwarki wydostaje się dorosły owad. Proces przebudowy tkanek i narządów prowadzi do powstania dorosłego osobnika.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata