Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna". Autor ukazał je, opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem, jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Są one córkami ubogiej wdowy i mieszkają na skraju lasu nieopodal jeziora Gopło.
Balladyna to piękna dziewczyna o ciemnych włosach i brązowych oczach. Jej cera jest alabastrowa. Jest wysoka i ma zgrabną figurę. Natomiast jej młodsza siostra Alina odznacza się nadzwyczajną urodą. Jej cera jest świeża i zawsze zarumieniona, a oczy maja śliczny, błękitny kolor. Ma bardzo ładne, czerwone usta. Złote włosy splata w bardzo długi, opadający na ramię warkocz.
Alina w porównaniu do swojej siostry jest dobroduszną, pracowitą, pogodną i szczerą, a także bardzo otwartą, i serdeczną osobą dla innych, która potrafiła poświęcać wszystkie swe siły, by zapewnić bezpieczeństwo i dobrobyt matce i siostrze. Życie w biedzie i ciężka praca nie martwią jej i nie sprawiają większych trudności. Zaś Balladyna jest tylko zła, leniwa, egoistyczna i rozpieszczona przez matkę, której w rzeczywistości nie kocha i nie darzy szacunkiem. Wkrótce okazuję się, że jest zazdrosna o siostrę, którą traktuje jak rywalkę i darzy jedynie nienawiścią.
Pewnego dnia piękny i bogaty hrabia Kirkor zakochał się w obu córkach wdowy i nie mógł się zdecydować, którą wybrać. Urządzono, więc zawody w zbieraniu malin. Ta, która zbierze najwięcej i najszybciej będzie żoną przystojnego mężczyzny. Alina poważnie i radośnie przystępuje do działania. Balladyna jednak nie podejmuje tego zadania od początku jest ponura, zrozpaczona i zazdrosna. Wszystko, co robiła to tylko dla władzy, najważniejsze dla niej były pieniądze a nie miłość, stwierdziła, bowiem, że ślub z tym człowiekiem jest jej jedyną szansą na wyrwanie się z biednego domu. Młodsza dziewczyna zaś z całych sił i z wielką przyjemnością zbierała owoce. Chciała poślubić Kirkor nie dla bogactwa czy władzy tylko, dlatego, że go bardzo kochała. Balladyna jednak nie ma zamiaru pozwolić siostrze na ślub z księciem, gdyż tak pewnie by było, bo miała ona już pełen dzban malin. Nie zniosłaby tego, gdyby komuś powodziło się dużo lepiej od niej. Życzliwa i prostolinijna Alina proponuje ugodę, jest gotowa nawet oddać maliny siostrze, gdyby ta ją poprosiła. Jest skłonna do kompromisu, nie podejrzewa jej złych zamiarów. Jednak starsza córka stała się osobą niepoczytalną i z zimną krwią zabiła swoją jedyną, rodzoną siostrę. W tym momencie ukazała się jej zbrodnicza i ciemna natura. Jest całkowite zaprzeczenie swojej młodszej siostry. „Jasna”, naiwna, ufna Alina przeczy „czarnej”, zaborczej Balladynie. Obie różniły się sobą jak przysłowie ogień i woda.
Starszą siostrę należy za wszystkie czyny potępić. Nie potrafiłbym znaleźć dla niej wytłumaczenia, ponieważ nic nie usprawiedliwia takiego zachowania i takiego ogromu zła wyrządzonego najbliższej rodzinie. Podsumowując mogę powiedzieć, że Alina jest przykładem cnotliwej i dobrej córki. Jest oddana rodzinie, prawdomówna i szczera i nigdy nie sprawia innym ludziom krzywdy. Z całą pewnością warto ją naśladować.