Hasło winkelriedyzmu głosi Kordian na szczycie Mont Blanc. Słowacki zamieszcza ją jako własną, specyficzną, odmienną nieco od mickiewiczowskiej, koncepcję mesjanizmu narodowego. Myśl ta odwołuje się do średniowiecznej historii Winkelrieda- rycerza szwajcarskiego, który w trakcie bitwy w trakcie bitwy wbił sobie w pierś tyle wrogich włóczni, że przez wytworzoną lukę mogli przedrzeć się jego towarzysze.
W ten sposób, poświęcając swoje życie, Winkelried umożliwił Szwajcarom zwycięstwo pod Sempach. Nazywając Polskę Winkelriedem, słowacki stawia znak równości pomiędzy czynem rycerza a powstaniem listopadowym. Swoim zrywem – wg tej koncepcji, Polska skupia na sobie uwagę mocarstw, zwłaszcza Rosji, tym samym umożliwiając innym uciśnionym narodom czyny niepodległościowe.
Zapyta ktoś jaka jest różnica między mesjanizmem Słowackiego a Mickiewicza ? Zauważmy, że Mickiewicz przyrównywał Polskę do Chrystusa, ujmował to poświęcenie w kategoriach religijnych, nazywał zbawieniem świata- był wiec wymiar metafizyczny. Tymczasem Słowacki ogląda sprawę w wymiarze historycznym i politycznym, "sprowadza ów mesjanizm na ziemię".
Winkelried nie był bogiem, dzieło polski jest umotywowane politycznie, koncepcja pozbawiona jest elementu religijno-metafizycznego.
wezciesie za robote a nie za pisanie bajek
Polska Chrystusem narodów to hasło dotyczące mesjanizmu
Hasło \'Polska Winkelriedem narodów\'to również przeciwstawienie się stwierdzeniu ks.Piotra z III cz.\'Dziadów\', który mówi \'Polska Chrystusem Narodów\'. Wskazywało ono bowiem na postawę bierną.Chrystus umarł na krzyżu, przyjął zadawane Mu cierpienia. kordian chce odejść od takiej postawy.