władza organizacyjna- możliwość takiego oddziaływania na ludzi aby ci ludzie zachowywali się, a zasoby funkcjonowały zgodnie z wolą wykonującego władzę
Źródła władzy organizacyjnej:
- władza z wyboru
- delegowanie władzy
- wymuszenie (fizyczne, psychiczne, ekonomiczne)
- dysponowanie środkami zachęcającymi lub odstraszającymi do podjęcia działań
- dostęp do wiedzy lub posiadanie umiejętności użytecznych w pożądanym działaniu
- zdolności do zapoczątkowania i podtrzymywania kooperacji
- przekonanie o uprawnieniach jednostek lub instytucji do sprawowania władzy (wiara, tradycja, charyzma)
Planowanie- proces ustalania celów i odpowiednich działań by te cele osiągnąć. Służy do ograniczenia niepewności ryzyka.
Rodzaje planowania:
-planowanie operatywne- wyznacza zadania wyrażone w jednostkach rzeczowych, niezbędne zasady do ich realizacja oraz określa terminy ich wykonania.
-planowanie taktyczne-plan określający podobne elementy ale w dłuższym czasie
-planowanie strategiczne- specyficzną cechą tego planowania jest prowadzenie działań wyprzedzających w stosunku do zmian sytuacji rynkowej
zasady planowania
-zasada realności planu- realne możliwości wykonywania zadań
-zasada wariantowych rozwiązań-dochodzenie do celów za pomocą różnych rozwiązań
-zasada koncentracji- umiejętność połączenia celów i środków
-zasada gospodarności-uzyskiwanie najlepszych efektów przy jak najmniejszych kosztach i środkach
-zasada elastyczności-przewidywanie i dostosowywanie się do zmian warunków rynku
-zasada podstawowego ogniwa- określenie najważniejszych zadań decydujących o wynikach
Motywacja- proces, który wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje określone zachowania ludzi spośród innych, alternatywnych form zachowania, w celu osiągnięcia określonych celów
Poglądy na motywowanie w organizacji:
-model tradycyjny- wkład, praca, motywowanie, pieniądze
-model stosunków współdziałania- ważne stosunki społeczne i swoboda
-model zasobów ludzkich-szczególny nacisk kładzie na staranny dobór pracowników do określonych stanowisk.
Zasady tworzenia motywacyjnego systemu płac:
- zasada proporcjonalnego przyrostu-nie każdy przyrost wynagrodzenia pobudza motywacje
-zasada wielkości oczekiwanej- przyrost wynagrodzenia poniżej wielkości oczekiwanej
-zasada ograniczonej dostępności- różne wynagrodzenia znaczy źle
-zasada psychologicznej odległości- nagroda zaraz po zasługach
-zasada prawidłowej orientacji-między działaniem pracownika a wynagrodzeniem musi istnieć wyraźny związek.
Grupy anty kwalifikacji:
-afektacja- skłonność do reagowania emocjonalnego
-egocentryzm-nadmierne skupienie uwagi na sobie
-dogmatyzm- trwanie przy swoich postawach i poglądach mimo ich niesłuszności
-schizotymia- brak umiejętności współdziałania
-pedanteria- małostkowość i zdolność do przesady
-łatwość irytowania się
-niska odporność na stres
-niska samooakceptacja
-brak skłonności do pracy
-przebywanie w stresie
-spadek poziomu motywacji
Przyczyny dezaktualizacji kwalifikacji kierowniczych:
-obniżający się wigor
-przeżywanie długotrwałych stresów
-nasilające się zaburzenia emocjonalne
-spadek poziomu motywacji
-wzrastający wiek
-nadużywanie alkoholu, narkotyków
-odczuwanie wypalenia zawodowego
-opór wobec innowacji
Teorie motywacji
-Teorie treści- kładące nacisk na czynniki wewnętrzne, powodujących, że człowiek postępuje w określony sposób
-Teorie procesu- mówiące o tym w jaki sposób i za pomocą jakich celów konkretny człowiek jest motywowany.
-Teoria wzmocnienia- zajmująca się tym, w jaki sposób doświadczenia z przeszłości wpływają na zachowania ludzi w procesie uczenia się jednostki
Frederick Taylor stworzył tradycyjny model motywacji. Zakładał on, że to kierownicy ustalają sposób wykonywania pracy, bo najlepiej ją znają. Stosuje się system zachęt płacowych do motywowania robotników oraz nagradzanie i karanie (nagradzanie za efektywne działanie).
Teoria treści:
Teoria potrzeb A. Maslowa ujmuje ona podstawowe potrzeby człowieka., w którym zaspokojenie potrzeb niższych warunkach pozwala na rozwój i zaspokojenie potrzeb wyższych. Maslow widzi motywację człowieka jako hierarchie pięciu grup potrzeb:
- Potrzeby fizjologiczne (pragnienie, głód, posiłek).
- Potrzeby bezpieczeństwa( pewność, stałość, potrzeba porządku, wolność od strachu i lęku)
- Potrzeby społeczne (przyjaźń, miłość).
-Potrzeby uznania i szacunku (potrzeba osiągnięć, prestiżu, uznania dla samego siebie oraz szacunku i uznania ze strony innych)
-Potrzeb samorealizacji (potrzeb rozwoju, realizacji własnego potencjału, dążenia do możliwie pełnego wykorzystania swoich uzdolnień)
Dwuczynnikowa teoria motywacji do pracy F. Herzberga nawiązuje do koncepcji potrzeb Maslowa i opiera się także na hierarchii potrzeb. na zachowanie człowieka wpływają dwie grupy potrzeb Są to: Czynniki zewnętrzne, inaczej zwane czynnikami niezadowolenia odnoszą się do kontekstu pracy (środowisko pracy).Czynniki wewnętrzne, inaczej zwane czynnikami zadowolenia, odnoszą się do treści pracy (zainteresowanie pracą) Czynniki te przyczyniają się do zwiększania satysfakcji związanej z wykonywaniem pracy, co z kolei prowadzi do wyższej wydajności pracowników.
Teoria osiągnięcia John W. Atkinson model wiąże zachowania pracowników i ich efektywnośc z trzema podstawowymi dążeniami, które różnią się znacznie u poszczególnych osób. Dążenia te to potrzeba władzy i potrzeba przynależności. Pobudzona do działania jednostka będzie zmierzała do realizacji celu, a będzie to wynikiem:
- Działającej siły motywacji
- Nadziei na powodzenie i odniesienie sukcesu
- Wartości zachęty związanej z osiągnięciem celu.
Teoria zachowań przedsiębiorczych D. McClelland opiera się na wyróżnieniu trzech typów podstawowych potrzeb: potrzeba władzy, afiliacji i osiągnięć. Na pierwszym plan wysuwają się potrzeby osiągnięć, gdyż ludzie o wysokiej potrzebie osiągnięć mają pewne cechy interesujące kierowników.
Teoria X i Y, której twórcą był McGregor. W teorii X przedstawia człowieka jako niechętnego do pracy, z natury leniwego, którego można motywować jedynie płacą. W teorii Y natomiast pokazuje człowieka jako nie stroniącego od pracy, a nawet widzącego w niej potencjalny sposób własnego rozwoju. W teorii tej twierdzi się, że każdemu człowiekowi należy umożliwić robienie tego, do czego jest predysponowany.
Teorie wzmocnienia:
Teoria wzmocnienia stworzona przez B. F. Skinnera. Indywidualne zachowania człowieka są skutkiem jego poprzednich doświadczeń. Ludzie postępują tak, jak postępują, ponieważ nauczyli się w przeszłości, że pewne zachowania wiążą się z przyjemnymi efektami, a inne z nieprzyjemnymi.
Teorie procesu:
Teoria oczekiwań wartośi V. H. Vrooma jest rozwinięta koncepcją motywacji opartą na pojęciu wartości. Według teorii wybór sposobu zachowania spośród możliwych wariantów uzależniony jest od trzech elementów: oczekiwań pracownika, instrumentalności wyniku oraz cenności nagród. Zadowolenie z pracy jest efektem dobrej i wydajnej pracy.
Teoria popędu-najstarsza z grupy teorii procesu. Według tej teorii, człowiek będzie wybierał spośród możliwych dostępnych działań zawsze te, które według jego odczucia prowadzić będą do osiągnięcia maksymalnej przyjemności lub odczuwania najmniejszego bólu. na proces motywacji mają wpływ doświadczenie człowieka i wydarzenia z przeszłości. Na tej podstawie Thorndike sformułował tzw. prawo efektu. Mówi ono, że doświadczenie z przeszłości ma wpływ na bodźce i reakcje powodujące odczuwanie satysfakcji. Jeśli skojarzeniu bodźca z reakcją towarzyszy stan przyjemności, to związek ten zostanie z dużym prawdopodobieństwem utrwalony.
Przez popęd należy rozumieć bodziec ogólny, natomiast nawyk to stosunek między bodźcem a reakcją. Popęd i nawyk decydują o reakcji człowieka, czyli - w uproszczeniu - o jego zachowaniu.
Teoria sprawiedliwości- Opiera się ona na założeniu, że ważnym czynnikiem motywacji jest indywidualna ocena, dokonywana przez pracownika, dotycząca sprawiedliwości, czy słuszności otrzymanej nagrody. Sprawiedliwość można tu określić jako stosunek nakładów pracy pracownika (jego wysiłków i umiejętności) do uzyskanych przez niego nagród (wynagrodzenie, awans), w porównaniu do nagród przyznawanym innym pracownikom za podobne nakłady
Zarządzanie- zestaw działań (planowanie, podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie, kontrolowanie) skierowanych na zasoby (rzeczowe, finansowe, ludzkie, informacyjne) i wykorzystywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób sprawny i skuteczny
Funkcje zarządzania
-planowanie- wytyczanie celów organizacji i określenie najlepszego sposobu ich osiągnięcia. Proces ten polega na wyborze określonego sposobu działania spośród wielu dostępnych możliwości
-organizowanie-logiczne grupowanie działań i zasobów, organizacja przyczynia się do podniesienia sprawności organizacji
-motywowanie- zespół procesów wykorzystywanych w celu sprawienia, by członkowie organizacji współpracowali ze sobą w interesie organizacji.
-kontrolowanie- obserwowanie postępów organizacji w realizowaniu jej celów. Obejmuje 3 podstawowe czynności: określenie mierników efektywności, pomiar bieżącej efektywności, porównanie efektywności z wyznaczonymi miernikami.
Wyznaczniki stylu kierowania:
-miejsce i sposób podejmowania decyzji
-sposób motywowania podwładnych
-sposób sprawowania kontroli organizacyjnej
-częstotliwość obiegu informacji
Rodzaje kierowników:
-wyizolowany-mało zainteresowany zadaniami i ludźmi. Nie dąży do zmian, zależy mu raczej na utrzymaniu stanu
-przyjacielski-zdominowany prospołecznie (demokrata)
-zadaniowy-nie obchodzą go ludzie, oczekuje tylko zrobienia swojej pracy. Zwykle ciężko pracuje i jest niezależny (autokrata)
-kompleksowy- zrównoważone duże zainteresowanie zadaniami i ludźmi. Preferuje cele i pracę zespołową.
Czynniki wpływające na racjonalność decyzji
Racjonalność decyzji polega na jak najlepszym podjęciu decyzji w określonych warunkach. Wyróżniamy dwa aspekty racjonalności decyzji: metodologiczny i rzeczowy. Pierwszy jest oceną postępowania decydenta. Drugi skupia się jedynie na ostatecznym rezultacie podjętej decyzji.
czynniki determinujące racjonalność decyzji:
1.subiektywne
a)wydolnościowe - doświadczenie, kwalifikacje, kwestie zdrowotne;
b)motywacyjne-system wartości, dążenia, oczekiwania decydentów, ich wpływ na decyzję)
2.obiektywne
a)bariera informacyjna-niedobór informacji lub nadmiar informacji, decydent nie może podjąć decyzji gdy inf jest za mało lub za dużo;
b)b.zasobowa - niedostatek zasobów finansowych, rzeczowych. ludzkich;
c)b.społeczna - standardy, normy społeczne, które uniemożliwiają wybór optymalnego wariantu, istnienie kryteriów pozwalających na porównywanie alternatyw wyboru
Kierowanie - proces planowania, przewodzenia, organizowania, kontrolowania oraz wykorzystywania wszystkich zasobów organizacji dla osiągnięcia zamierzonych celów.
Rodzaje kierowania na podstawie skrzynki Reddina:
-styl bierny-mała troska o ludzi, zadania czy efektywność.
-styl biurokratyczny-zorientowany wyłącznie na efektywności. Kierownik ściśle przestrzega zasad i przepisów, działa tylko w ramach przyjętych reguł
-styl altruistyczny- nastawiony tylko na kontakty z ludźmi. Kierownik dba o przyjazne stosunki z pracownikami, nie utrudnia im pracy. Problemy rozwiązuje się w drodze dyskusji
-styl promocyjny- nastawiony na efektywność i kontakt z ludźmi. Uważa że miła atmosfera pracy sprzyja efektywności i rozwijaniu umiejętności. Zachęca podwładnych aby dawali z siebie więcej ale i wymaga więcej
-styl autokratyczny-duża troska o produkcję i sprawność, zaś mała o pracowników.
Kierownik oczekuje posłuszeństwa i nadzoruje podwładnych aby wywiązywali się z zadań. Nie bierze pod uwagę kontaktów międzyludzkich
-styl autokratyczno-życzliwy- nastawiony na efektywności i kontakt z ludźmi. Kierownik potrafi stawiać wymagania, ale nie stwarza napiętej atmosfery
-styl kompromisowy- nastawienie na ludzi i zadania. Kierownik uważa, że planowanie powinno opierać się na kompromisie.
-styl realizacyjny- zorientowany na ludzi, zadania i efektywność. Kierownik stawia ambitne zadania przed pracownikami i wymaga od nich efektywności, ale jednocześnie utrzymuje z nimi dobry kontakt.
siatka stylów kierowania Blacka i Mounton
* Pole (1,1) - styl bierny- mała troska o pracowników, zadania i produkcję. Często brak zainteresowania się biegiem spraw. Kierownik nie lubi, gdy pracownicy zwracają się do niego ze sprawami.
* Pole (1,9) - styl demokratyczny. Taki kierownik przed podjęciem decyzji zasięga opinii u pracowników. Zwraca dużą uwagę na potrzeby ludzi, na dobra i harmonijną pracę w zespole. Niestety w niskim stopniu interesuje go produkcja.
* Pole (9,1) - styl autokratyczny (zadaniowy). Przeciwieństwo stylu demokratycznego. Kierownik-autokrata koncentruje się przede wszystkim na sprawności i zadaniu. W małym stopniu interesują go podwładni. Kieruje "twardą ręką" i podejmuje wszystkie ważne decyzje w zespole, nie dając pracownikom możliwości samodzielnego działania.
* Pole (5,5) - styl kompromisowy (zrównoważony). W tym przypadku kierownik troszczy się zarówno o pracowników jak i o produkcję. Zadowalająca efektywność organizacji jest osiągana przez dobre wykonywanie zadań i troszczenie się o morale ludzi.
* Pole (9,9) - styl przywódczy. Osoba taka w równie bardzo dużym stopniu koncentruje się na zadaniach jak i na pracownikach. Harmonijne stosunki w zespole są tożsame z celem firmy i prowadzą do wysokich osiągnięć w pracy. Według Blake'a i Mouton jest to najlepszy styl kierowania.
style kierownia wg.Lippit i White
-Styl autokratyczny charakteryzuje centralizacja władzy w rękach kierownika, przewaga decyzji jednoosobowych i poleceń służbowych, brak swobody podwładnych, duży dystans w kontaktach z podwładnymi.
-Styl demokratyczny charakteryzuje więź kierownika z grupą i dążenie do uzyskania aprobaty osób podporządkowanych, wysłuchiwanie, zachęcanie do wyrażania opinii i poglądów a także pewna swoboda w działaniu podwładnych.
Podstawy sprawowania władzy:
1.Kompetencje formalne:
-dysponowanie zasobami
-stanowisko
2.Kompetencje intelektualne:
-autorytet
Kwalifikacje kierownicze wg. Fayola:
-zdrowotne
-umysłowe
-ogólne
-moralne
-techniczne
-doświadczenie
Cechy pracy kierowniczej:
-kierownicy mają podwójną przynależność organizacyjną, są pracownikami jak każdy inny pracownik i jednocześnie przełożonymi
-kierownik odpowiada za całość podczas gdy inni tylko za części
-kierowanie wymaga wzmożonej aktywności w firmie i poza nią
-kierownicy mają większą niż inni potrzebę oraz możliwość uzyskania autorytetu
Role kierownicze:
a. interpersonalne:
-reprezentant organizacji
-łącznik
-inspirator
-rozjemca
-negocjator
b. informacyjne
-nadawca informacji
-przekaźnik informacji
-rzecznik interesów grupowych
c. decyzyjne
-rozdzielenie zasobów
-uwarunkowanie działań
-regulowanie przebiegu procesów
-rozwiązywanie krytycznych sytuacji
-kontakty z otoczeniem
-ustalanie celów
Umiejętności kierownicze:
a. koncepcyjne
-analizowanie,
-interpretowanie
-rozwiązywanie problemów
b. związane ze stosunkami międzyludzkimi
-motywowanie
-rozwiązywanie konfliktów
-kształtowanie klimatu w organizacji
c. techniczne
-organizowanie procesów
-działania operacyjne
niezbędne predyspozycje osobowe kierownika:
-wysoka motywacja działania
-zdolność odróżniania rzeczy istotnych od nieistotnych
-zdolność szybkiego przetwarzania informacji
-zdolność tworzenia koncepcji i nietypowych rozwiązań
-talent w kierowaniu ludźmi
-zdolność tworzenia nowych informacji
-odporność na stres
-posiadanie własnego zdania
Modelowe zdolności przywódcze:
-motywacja prospołeczna- menadżer musi łatwo współpracować z ludźmi i sam być dobrze przystosowany, odznaczać się samokontrolą
-motywy do uzyskania ponadprzeciętnych osiągnięć
-cechy intelektualne typu: myślenie, zdolności twórcze, decyzyjne
-cechy emocjonalne-zrównoważenie, funkcjonalność
-wysoki potencjał
Warunki pozytywnego zmotywowania pracowników:
-doświadczenie sensu (to co się robi ma jakiś sens)
-doświadczenie wpływu (każdy chce na coś wpływać i mieć możliwość decydowania)
-doświadczenie eunomii (świadome uczestnictwo)
-doświadczenie afiliacji (przynależności)
Przywódca to ktoś to pomaga grupie kształtować wspólną wizję, skłania członków grupy do angażowania się realizację tej wizji oraz mobilizuje osoby spoza grupy do poparcia jej działań.
Podstawowe zadania i umiejętności przywódcy:
-kształtowanie wizji i celów- wizjonerstwo
-pomoc grupie w podejmowaniu decyzji- mediatorstwo
-rozwiązywanie konfliktów- negocjowanie
-motywowanie członków grupy- nagradzanie
-kształtowanie obrazu grupy- public relations
-zdobywanie wiarygodności grupy- trwałość i zaufanie
-pozyskiwanie sojuszników i obrona grupy- sojusznictwo
-uzyskiwanie poparcia innych grup- tworzenie koalicji
-rozumienie innych grup i ludzi- zyskiwanie perspektywy
Cechy wykluczające sukces:
-szczególne problemy z wykonywaniem zadań
-brak umiejętności kontaktowania się z innymi
-niemożność przystosowania się do stylu szefa
-błędy popełniane przy doborze i rozwoju pracowników
-skłonność do nadmiernego ingerowania
-niepowodzenia w tworzeniu sprawnych zespołów
-nadmierne uzależnienie od innych
Zasady sprawowania władzy organizacyjnej:
1. bądź przywódcą a nie dozorcą
2.krytykuj fakty a nie ludzi
3.kieruj wszystkimi ale pamiętaj o każdym
4.rozliczaj innych i wymagaj od siebie
5.dbaj o autorytet, nie o posadę
6.szanuj czas innych i własny
7.więcej słuchaj, mniej mów
8.wychowaj następcę, nie chowaj wiedzy
9.kultura wiedzy to Twoja wizytówka
10.dbaj o relaks, śmiej się, nie stresuj.
Cechy przywódcy:
-pozytywna energia
-umiejętności stymulowania innych-
-śmiałość i odwaga w podejmowaniu decyzji
-pasja, szczera, głęboka ekscytacja pracą
-autentyczność, pewność siebie i zdecydowanie
-skuteczność
Przesłanki trwałego sukcesu w kierowaniu:
-kompetencje fachowe (wiedza fachowa i doświadczenie)
-wysoki potencjał energii
-stała gotowość uczenia się
-charyzmat (oddziaływanie)
-kompetencje społeczne i umiejętności komunikowania się
-inteligencja
-zdrowie psychiczne i fizyczne
-osobista uczciwość
Rodzaje strategii konkurencyjnych
1 strategia pozycji wiodącej pod względem kosztów całkowitych
2 strategia przywództwa ze względu na zróżnicowanie
3 strategia koncentracji
Ad1. Strategia ta polega na zdobyciu wiodącej pozycji w sektorze pod względem kosztów całkowitych za pomocą zbioru funkcjonalnych zasad postępowania. Wymaga energicznego dążenia do obniżania kosztów poprzez zdobywanie doświadczenia, ścisłą kontrolę kosztów. Motywem przewodnim całej strategii staje się niski koszt wytwarzania w porównaniu z konkurentami, chociaż nie można pomijać jakości, poziomu obsługi i innych zagadnień.
Ad2. strategia polega na zróżnicowaniu wyrobu lub usługi oferowanej przez firmę, na stworzeniu czegoś, co w całym przemyśle jest uznawane za unikalne. Sposoby zróżnicowania mogą być różne: wzór wyrobu lub marka, technologia, cechy wyrobu, Najlepiej gdy firma różnicuje się pod kilkoma względami.
Ad3. koncentracja na określonej grupie nabywców, na określonym wycinku asortymentu wyrobów lub na rynku geograficznym. Strategia ta opiera się na założeniu, że firma w ten sposób może sprawniej i skuteczniej obsłużyć swój wąski strategiczny segment niż konkurenci działający w szerszej skali.
Źródła przewagi konkurencyjnej:
-przewaga naturalna- lokalizacja, dostęp do zasobów, patenty
-relacja cena-jakość – przewaga kosztowo-cenowa, przewaga jakościowa, cena/lojalność
-sposób świadczenia (np. opakowanie, raty, gotówka)
-bariery wejścia- monopolizacja, komplementarność
Analiza otoczenia konkurencyjnego (5 sił Portera)
-groźba wejścia nowych przedsiębiorstw do sektora,
-konkurencja ze strony produktów substytucyjnych,
-rywalizacja między konkurentami działającymi w obrębie sektora,
-siła przetargowa dostawców,
-siła przetargowa odbiorców.
Analiza mikrootoczenia:
-otoczenie ekonomiczne- kondycja gospodarki, stopa wzrostu, stopy procentowe, kursy walut
-otoczenie technologiczne- zmiany w technologiach
-otoczenie społeczne- poziom i sposób życia
-otoczenie demograficzne- zmiany liczebności i struktury ludności,
-otoczenie polityczne i prawne- cło i akcyza, podatki
-otoczenie międzynarodowe- globalne i regionalne tendencje i uwarunkowania
Ogólne uwarunkowania współczesnego zarządzania:
Kontekst globalny:
-powszechne przekonanie o niepowodzeniu totalitarnych i liberalnych wizji porządku świata
-trudności w funkcjonowaniu instytucji tworzących ład globalny
Kontekst państwowy:
-koniec wieku ideologii i charyzmy,
-osłabienie aktywności społeczeństwa obywatelskiego
Kontekst przedsiębiorstwa:
-uogólniona niepewność utrudnia tworzenie długookresowych wizji
-powszechna zmienność obejmuje także struktury także struktury organizacyjne, źródła władzy i sposobu jej sprawowania
Cechy wspólnej gospodarki:
-dominacja triady
-rozwój handlu międzynarodowego
-wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych
-rozwój rynków finansowych i informatycznych
-zmiana definicji granic branż
Główne czynniki globalizacji sektorów
Czynniki rynkowe:
-potrzeby klientów
-globalny popyt
-globalna dystrybucja
-marketing międzynarodowy
Czynniki polityczne:
-polityka wolnego handlu
-normy techniczne
-liberalizacja przepisów
Czynniki konkurencyjne
-eksport i import
-międzynarodowe współzależności gospodarcze
-wielonarodowi konkurenci
Czynniki kosztowe
-globalne korzyści skali
-efekt doświadczenia
-obniżka kosztów transportu
-zróżnicowanie kosztowe krajów
Zasady formułowania celów:
-S-specyficzne, wyodrębnione
-M-mierzalne, kwalifikowane,
-A-ambitne
-R- realne
-T- terminowe
Hierarchia celów w przedsiębiorstwie:
Przetrwanie i rozwój
Maksymalizacja zysków
Wytwarzanie społecznie użytecznych dóbr i usług
Realizacja konkretnych zamierzeń, zadań
Zarządzanie czasem menadżera:
a.podstawowe zasady organizacji pracy własnej menadżera
-zasada selektywności w działaniu
-zasada planowania pracy własnej
-zasada umiejętności dyskutowania i przekazywania
-zasady racjonalnej organizacji spotkań
-zasada tworzenia właściwych warunków pracy
b.realizacja zasad organizacji pracy kierownika sprzyja:
-zdefiniowanie celów
-ustalenie priorytetów
-analiza ABC
-ustalenie co da się zaplanować
-planowanie pracy
-poznawanie siebie
Korzyści z lepszego zarządzania czasem:
-lepsza organizacja pracy własnej
-lepsze wnioski z pracy
-większe zadowolenie z pracy
-mniej czasu i stresu
-większa motywacja
-czas na realizcję innych potrzeb
Strategia-jest to całość złożona z refleksji, decyzji i działań składających się na długofalową politykę wytyczającą zasadnicze kierunki i reguły działania niezbędne dla osiągnięcia celów długookresowych, zachowania równowagi w stosunku do otoczenia oraz zapewnienia korzystnych warunków egzystencji i rozwoju
Zasady zarządzania strategicznego:
-kreatywność
-orientacja na rynku
-współdziałanie
-kompleksowość
-otwartość
-orientacja na przyszłość
Potrzeba zarządzania strategicznego:
-trwałe źródło przewagi konkurencyjnej
-potrzeba działania w długiej perspektywie
-warunek sprawności bieżącej
Wszystko opracowane jest na podstawie notatek z wykładów i ćwiczeń, a także Internetu. Przy okazji dziękuję użytkownikom, dzięki którym mogłam to opracować ;)