profil

Zastosowanie kwasów w przemyśle i gospodarce człowieka

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-08
poleca 84% 3039 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kwas chlorowodorowy (solny)


Stosowany w przemyśle metalurgicznym, włókienniczym, cukrowniczym, tworzyw sztucznych, w grabarstwie oraz do produkcji mas plastycznych, barwników organicznych i innych. Znajduje również zastosowanie w lecznictwie i jako jeden z podstawowych odczynników laboratoryjnych. Jest składnikiem różnych środków czyszczących np. Cilitu i innych. Używany jest w przemyśle do produkcji innych chemikaliów oraz przy przetwarzaniu żywności. Żołądek ludzki wytwarza słaby kwas chlorowodorowy pomocny w rozkładzie pożywienia w procesie trawienia. Kwas solny jest kwasem beztlenowym, gdyż nie posiada ani jednej cząstki tlenu.

Kwas siarkowodorowy


Siarkowodór jest trującym gazem bezbarwnym o ostrym zapachu zgniłych jaj. Jest produktem procesów gnilnych białek zawierających siarkę. Występuje również w gazach wulkanicznych oraz w małej ilości jako składnik niektórych wód mineralnych. Siarkowodór łatwo rozpuszcza się w wodzie, dając kwas siarkowodorowy. Kwas siarkowodorowy służy głównie jako odczynnik chemiczny w laboratorium.

Kwas siarkowy (IV)


Rozkład kwasu siarkowego (IV) zachodzi nawet w temperaturze pokojowej, dlatego kwas siarkowy (IV) ma zapach tlenku siarki (IV) (dwutlenku siarki). Zarówno tlenek siarki (IV), jak i kwas siarkowy (IV) mają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, owadobójcze, niszczą rośliny. Poza tym mają właściwości bielące. Dwutlenek siarki jest trujący i działa silnie drażniąco na błony śluzowe wskutek rozpuszczania się na ich wilgotnej powierzchni. Kwas siarkowy (IV) ma właściwości wybielające, stosuje się go do bielenia wełny, lnu, słomy. Ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, owadobójcze, niszczy rośliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle papierniczym. A dwutlenek siarki służy do dezynfekcji oraz jest używany jako czynnik chłodzący.

Kwas siarkowy (VI)


Stosowany w zależności od stężenia do: wyrobu rozpuszczalnych nawozów fosforowych, siarczanu amonu i innych nawozów sztucznych, do czyszczenia (trawienia) powierzchni metali (np. żelaza w celu usunięcia rdzy przed cynkowaniem, cynowaniem, emaliowaniem), do suszenia gazów, produkcji papieru, rafinacji tłuszczów i olejów, do oczyszczania nafty i wosku ziemnego oraz parafiny, do wyrobu włókien sztucznych i materiałów wybuchowych,
otrzymywania innych chemikaliów, jako elektrolit w akumulatorach do sulfowania (typie baterii powszechnie stosowanych w samochodach) i nitrowania związków organicznych, w grabarstwie, drożdżownictwie, gorzelnictwie, farbiarstwie. Stosuje się go do produkcji środków piorących, jest często używanym odczynnikiem w laboratoriach. Stosowany do produkcji kwasu solnego.

Kwas azotowy (V)


Kwas ten ma główne zastosowanie w przemyśle chemicznym. Jest stosowany do wyrobu nawozów sztucznych, jedwabiu sztucznego, barwników, lakierów, tworzyw sztucznych. Paliwa płynne (benzyna, oleje napędowe, oleje opałowe), gaz koksowniczy, gaz świetlny, koks, kwas siarkowy to jedne z najważniejszych produktów przemysłu chemicznego. Stosowany do nitrowania związków organicznych (m.in. przy produkcji materiałów wybuchowych). Ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Stosowany jako utleniacz w paliwach rakietowych. Wykorzystuje się go także do oczyszczania powierzchni metali.

Kwas węglowy


Znajduje zastosowanie w produkcji napojów orzeźwiających. Woda mineralna oraz różne napoje i soki często są gazowane tlenkiem węgla (IV), który rozpuszcza się w wodzie z wytworzeniem niewielkich ilości tego kwasu. Duże znaczenie mają pochodzące od tego kwasu związki chemiczne - węglany.

Kwas fosforowy (V)


Stosowany głównie do wyrobu nawozów sztucznych (np. superfosfatu podwójnego) które są konieczne do właściwej uprawy roślin, do wyrobu fosforanów, w przemyśle spożywczym (jako dodatek do napojów gazowanych[antyutleniacz]), do wytwarzania fosforanowych powłok ochronnych na metalach, do wytwarzania wielu środków farmaceutycznych. Kwas fosforowy jest również używany do oczyszczania soków w cukrownictwie, jako płyn do lutowania, w stomatologii, do wyrobu kitów porcelanowych, lecznictwie i laboratoriach analitycznych. Znajduje zastosowanie przy wyrobie środków piorących, do odrdzewiania, usuwanie kamienia kotłowego (np. w kotłach parowych, chłodnicach, czajnikach).

Kwas borowy


Znajduje zastosowanie w lecznictwie (posiada własności dezynfekujące), do wyrobu emalii, w kosmetyce, przemyśle tekstylnym, mydlarskim, grabarskim, do lutowania, (kwasy poliborowe) itd.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Rozkład materiału