Jak kupować telewizor
Wymarzony seans
Data: 04.02.2010
Kupując obecnie nowy telewizor, musisz dokonać wyboru między płaskim wyświetlaczem plazmowym a LCD. W tym artykule piszemy, czym się charakteryzują i jakie możliwości stwarzają obie technologie. Na stronie 86 publikujemy test 42-calowego telewizora LCD i plazmowego.
Wymarzony seans - rozkładówka
LCD kontra Plazma
LCD
* Stabilny obraz, matowa matryca bez refleksów
* Obraz niemęczący wzroku
* Mniejsze zużycie energii
* Lepsza jasność
* Niższe ceny
* Możliwość wystąpienia efektu smużenia
* Nieidealna czerń, widoczna zawsze jako odcień szarości
Plazma
* Szeroka gama żywych kolorów
* Bardzo wiernie oddana czerń
* Bardzo dobra jakość obrazu
* Obraz nieograniczony kątami patrzenia
* Brak efektu smużenia
* Lepszy czas reakcji matrycy (dynamika obrazu)
* Coraz dłuższa żywotność
Zakup telewizora może przysporzyć trudności, zwłaszcza komuś, kto się nie orientuje w nowych technologiach. W gąszczu marek, modeli i parametrów naprawdę trudno się połapać. Zanim dokonasz wyboru, musisz więc określić swoje potrzeby. Oprócz oceny swoich możliwości finansowych, ograniczających często obszar wyboru, rozważ inne czynniki mające wpływ na trafny dobór sprzętu. Przed zakupem koniecznie udaj się do sklepu i sprawdź, czy upatrzony telewizor ci odpowiada. Model, którego obraz jest dla kogoś idealny, a panel wymarzony, ty możesz uznać za przeciętnej jakości.
Drugą podstawową kwestią jest wybór technologii (obie dostępne w tej chwili na rynku, plazmę i LCD, opisujemy w artykule. Jeżeli po lekturze tego poradnika nadal nie będziesz mógł się zdecydować, radzimy udać się sklepu. Wybierz dwa modele, jeden LCD, drugi plazmowy, w podobnej cenie, a następnie porównaj oba odbiorniki i oceń wyświetlany obraz. Naocznie będziesz się mógł wtedy przekonać o parametrach urządzeń. W opisach nie zobaczysz ani kontrastu, ani kolorów, ani jasności.
Wielkość
Kolejną rzeczą, nad którą musisz się zastanowić, jest dopasowanie odbiornika do wielkości i charakterystyki pomieszczenia, w którym masz zamiar ustawić ekran. Jeżeli twój pokój nie jest zbyt duży i zmusza cię do ustawienia telewizora w bliskiej odległości (poniżej 1,5 metra od widza), powinieneś pomyśleć o zakupie ekranu o przekątnej do 32’’. Gdy odległość wynosi około 2,5 do 3 metrów, zdecydowanie polecamy przekątną nawet do 42”, która pozwoli cieszyć się idealnym obrazem z odpowiedniej odległości. Na ekrany w okolicach 52” należy przeznaczyć już około 4 metrów pustej przestrzeni. Jednak nie sugeruj się wyłącznie opisanymi odległościami. W twoim przypadku odpowiednia odległość może się wahać nawet do metra w każdą stronę. To kolejna rzecz, którą najlepiej sprawdzisz w sklepie. Pamiętaj także o oświetleniu pomieszczenia. W jasnych pokojach lepiej może się sprawdzić ekran LCD.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora
OCEŃ JAKOŚĆ OBRAZU
O jakości obrazu najlepiej się przekonać na własne oczy. W tym celu należy się udać do jednego z większych marketów ze sprzętem elektronicznym. Dzięki temu masz możliwość porównania kilku, a nawet kilkunastu odbiorników w podobnej cenie. Przekonasz się, czy na ekranie nie ma odblasków oraz który obraz jest płynniejszy i ładniejszy.
SPRAWDŹ RODZAJ SYGNAŁU
W sklepie zwróć uwagę na rodzaj sygnału, który jest podłączony do telewizora. Może to być zarówno kanał w HD, jak i dobrej jakości film. Poproś sprzedawcę (jeżeli to możliwe) o podłączenie zwykłego sygnału SD. Często się okazuje, że w markecie telewizor był podłączony do sygnału o lepszej jakości i po powrocie z zakupem do domu i podłączeniu do zwykłej anteny klient jest zaskoczony słabszą jakością obrazu. Do sklepu możesz zabrać także własną płytę DVD i poprosić sprzedawcę o odtworzenie jej na wybranych telewizorach.
DOBIERZ WIELKOŚĆ EKRANU
Sprawdzenie telewizora w sklepie daje ostatnią możliwość doboru wielkości ekranu. Stań w takiej samej odległości od telewizora, w jakiej zamierzasz ustawić go w domu. Przekonaj się, czy po kilku minutach oglądania nie bolą cię oczy oraz czy ta odległość ci odpowiada.
SPRAWDŹ PILOT I MENU
Będąc w sklepie, skorzystaj z okazji i sprawdź pilot zdalnego sterowania. Ważne jest, aby urządzenie było w miarę poręczne, ale przede wszystkim zapewniało dostęp do najczęściej używanych funkcji. Wejdź również do menu odbiornika i oceń jego intuicyjność oraz dostęp do dodatkowych opcji.
Jaki ekran wybrać?
Plazma czy LCD? Obie technologie mają i wady, i zalety. Przedstawiamy je poniżej. Ostateczna decyzja i tak należy do ciebie. Powinna być zgodna z twoimi potrzebami i spełniać twoje oczekiwania. Nie musisz się decydować na ekran poniżej 37’’. Wtedy byłbyś zmuszony do zakupu odbiornika LCD, plazmy takiej wielkości nie są produkowane. Prawdziwy dylemat pojawia się dopiero przy zakupie telewizora 42”. Przy tej wielkości obie technologie proponują już rozdzielczość 1366x768 oraz 1920x1080.
Dowiedz się pokrótce, co oferują obie technologie i jakie są ich główne wady i zalety. W telewizorach LCD generowany obraz jest uzależniony od komórek z ciekłym kryształem, które zależnie od przyłożonego napięcia przepuszczają lub zasłaniają światło umieszczonej z tyłu lampy lub diod LED. W technologii plazmowej jest wykorzystywane promieniowanie, które powstaje podczas wyładowań w cząsteczkach gazów zawartych w pikselach. Dzięki temu umieszczony na powierzchni pikseli fosfor może świecić w kolorach RGB (czerwonym, zielonym i niebieskim).
Wady i zalety
Żadna z technologii nie jest idealna. LCD wyróżniają ostre i nasycone kolory (czasami wręcz przejaskrawione). Obraz jest niezwykle jasny, dlatego LCD lepiej się sprawdzają w nasłonecznionych pomieszczeniach. Ta zaleta jest równocześnie wadą LCD, ponieważ użycie lampy do podświetlenia uniemożliwia uzyskanie głębokiej czerni – kolor czarny jest wtedy zazwyczaj ciemnoszary. Inaczej jest w odbiorniku plazmowym, w którym kolory są wierniejsze, ale za to bardziej stonowane. Plazma świeci własnym światłem i z tego powodu obraz jest mniej widoczny w mocno oświetlonym pokoju. Także lustrzany ekran może powodować, że na jego powierzchni będą widoczne refleksy świetlne oraz odbijanie się elementów otoczenia. Ten problem nie występuje przy zastosowaniu matowych ekranów w LCD.
Zasadniczą różnicą jest także efekt smużenia, znany z ekranów LCD i widoczny zwłaszcza podczas wyświetlania dynamicznych scen. Producenci starają się go wyeliminować, skracając czas reakcji (obecnie nawet do 4 ms) i zwiększając częstotliwość odświeżania obrazu. Zjawisko smużenia natomiast w ogóle nie występuje w telewizorach plazmowych.
Ostatnią rzeczą, na którą zwrócimy uwagę podczas dobierania ekranu, są kąty widzenia. Na tym polu gorzej wypada LCD, ponieważ najlepszy efekt się uzyskuje, oglądając telewizję pod kątem do 35 stopni. Przy większych skosach kolory tracą nasycenie, a obraz blaknie. W plazmach kąt nie ma takiego dużego znaczenia