profil

Analiza dzieła Hieronima Boscha "Syn marnotrawny"

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-12
poleca 85% 658 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Analiza obrazu Syn marnotrawny Hieronim Bosch Syn marnotrawny

Tytuł: "Syn marnotrawny"
Autor: Hieronim Bosh
Data Powstania: XV w.
Technika malarska: olej na płótnie

Opis


I plan: syn marnotrawny (zniszczone ubranie, zgarbiony, wychudzony, kostur/kosz, laska, kapelusz, buty nie do pary, zraniony)

II plan: Dom (zaniedbany, zniszczony), drzewo, zwierzęta, brama ( drewniana, mała)

Tło: drzewa, wzgórza, zarys domów, prawdopodobnie pola

Nastrój: ponury, smutny, przygnębiający.

Wnioski interpretacyjne
Bóg to drzewo życia. Na wysokości serca syna drzewo jest chore, co oznacza, że bohater zgrzeszył. Po lewej stronie drzewo jest uschnięte, gdyż lewa strona symbolizuje zło, a syn zszedł na złą drogę. Drzewo i tytułowy bohater są szarawe, ponieważ kolor szary jest pośredni między bielą (niewinnością) a czernią (zło). Syn zrozumiał swój błąd i się nawrócił. Sroka pojawia się na obrazie trzy razy, co symbolizuje trzy etapy życia bohatera. Kosz nie jest szary jak cała postać, ponieważ to jedyna rzecz łącząca bohatera z domem, a więc pieczołowicie chroniona. Elementy obrazu wskazujące na to, że syn marnotrawny podjął decyzję o nawróceniu to uchwyt w kształcie równobocznego trójkąta - symbol Boga, kapelusz - chęć powrotu, świńska racica zerwana z rzemyka i wetknięta za pazuchę - odrzucenie grzesznej natury, okrąg ujęty w ośmiokąt - koło -boska doskonałość, ośmiokąt - zmartwychwstanie ciała i duszy.

Moja opinia na temat dzieła
Obraz Hieronima Bosha jest trudny do odczytania dla kogoś kto nie zajmuje się historią sztuki, zawiera mnóstwo symboli, które to można odczytać po dłuższej chwili zastanowienia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata