Jakie były przyczyny kolonizacji Greckiej?
Proces osadnictwa nazywany "wielką kolonizacją" miał miejsce od VIII do VI w.p.n.e. Grecy zasiedlali się od brzegów Płw.Iberyjskiego po półn-wsch wybrzeża Morza Czarnego i Egipt.Przyczyną osadnictwa poza Grecją było poszukiwanie nowych ziem pod uprawę, surowców naturalnych oraz rynków zbytu dla wytwarzanych w Grecji towarów.
Wymień organy władzy w Sparcie
Na czele państwa spartańskiego stało 2 królów.W trakcie wypraw wojennych jeden z nich wyruszał na bitwę, zaś drugi pozostawał w mieście.Najważniejsze decyzje państwowe należały do tzw.Rady Starszych, w skład której wchodziło 28 spartiatów z arystokratycznych rodzin, jak i 2 władców.Członkami Rady Starszych mogli zostać jedynie ci, którzy ukończyli 60 lat.
Wyjaśnij pojęcia metropolia, apoikia, oikistes
Metropolia - w starożytnej Grecji miasto, które zakładało kolonię.
Apoikia - kolonie, którym udało się zachować niezależność od macierzystego miasta. Często prowadziły tzw. 'kolonizację wtórną', czyli po założeniu miasta część osadników wyruszała w dalszą drogę na poszukiwanie bardziej sprzyjających warunków.
Oikistes - w starożytnej Grecji mianowany przywódca stojący na czele grupy kolonistów i założyciel kolonii.
Podział społeczeństwa Sparty
Społeczeństwo Sparty:
- zróżnicowane pod względem uprawnień
- zróżnicowane pod względem majątku
- zróżnicowane pod względem pochodzenia
Pełnoprawnymi obywatelami Sparty była najmniejsza grupa ludności nazwana spartiatami.Dopiero po ukończeniu 30 lat nabywali oni pełnię praw obywatelskich.
Scharakteryzuj wychowanie spartańskie
Obowiązkiem Spartiatów była służba wojskowa.W 7 roku życia chłopcy opuszczali dom rodzinny, by przenieść się do koszar.Tam pozostawali do późnego wieku męskiego.Wychowywanie byli w duchu surowej dyscypliny.Większość czasu spędzali na ćwiczeniach wojskowych.Odżywiani byli skromnie, aby przyzwyczaić się do braku pożywienia w trakcie wypraw wojennych. Sposób wypowiadania się był przystosowany do warunków wojskowych- preferowano krótkie (lakoniczne) odpowiedzi.