Kobieta stała się fenomenem dla pisarzy, w zasadzie nie wiadomo z jakich przyczyn. Wraz z upływem czasu zmieniał sie status społeczny kobiety, inaczej też przedstawiano ją w literaturze. Mimo dużych rozbieżności, można wyróżnić pewne typy kobiety przedstawione na przestrzeni dziejów w literaturze. W mojej pracy postaram się udowodnić, że w literaturze. W mojej pracy postaram się udowodnić, że w literaturze został utrwalony wizerunek złej, przewrotnej i podstępnej kobiety.
Jako pierwszy argument przytoczę postać Podstoliny z "Zemsty" Aleksndra Fredry. Podstolina, Anna Czerwińska jest starzejącą się kobietą, ale jeszcze na tyle żywotną i urodziwą, by myśleć o kolejnym małżeństwie. Szuka męża głównie, aby zapewnić sobie towarzystwo na starość i godną egzystencję. Jest kobietą bezkrytyczną, ponieważ mając świadomość wieku odrzuca propozycję małżeństwa z Cześnikiem, bo jej marzeniem jest wyjście za młodego syna Rejenta, Wacława. Podstolina jest, mimo swego dojrzałego wieku, kobietą naiwną. Nie dopuszcza myśli, że się starzeje. Bohaterka budzi współczucie, a nawet politowanie dla swoich fantazji i wyobrażeń o własnej atrakcyjności i jej wpływie na mężczyzn.
Moimnastępnym argumentem jest postać Telimeny z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Telimena jest krewną Sędziego i opiekunką Zosi. Lubi zwracać na siebie uwagę mężczyzn. O opiekunce Zosi można powiedzieć, że jest przebiegła i zuchwała. Wykorzystując naiwność Tadeusza i romantyczne marzycielskie usposobienie Hrabiego udowodniła te negatywne cechyb. Telimena to typ kobiety polującej na męża. Jej celem nie były romanse i flirty z mężczyznami, ale zdobycie męża, nawet za wszelką cenę.
Na koniec przytoczę postać Balladyny z dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Balladyna to zbrodniarka, która kieruje się jedynie dobrem własnym i chęcią zdobycia bogactwa. Kobieta ta jest zakłamana i nieczuła. Zabijając swoją siostrę Alinę pokazuje jak potrafi być zdolna do okrucieństwa, oraz nie zawaha się przed popełnieniem morderstwa, aby osiągnąć swój cel. Tym samym dowodzi, że jest okrutna i bezwzględna. Chcąc za wszelką cenę dojść do władzy, wychodzi za mąż za Kirkora, po czym zabija go, by samej sprawować władzę. Balladyna była bardzo podła i wstydziła się swojego pochodzenia, dlatego wypiera się matki i wygania swoją starą i ślepą matkę, która potrzebuje pomocy. Swoimi postępkami budzi odrazę i wstręt.
Myślę, że argumenty, które przedstawiłam, w pełni potwierdzają postawioną przeze mnie tezę. W literaturze został utrwalony wizerunek złej, przewrotnej i podstępnej kobiety.