Powstanie Unii Europejskiej jest rezultatem ponad 41 lat zacieśniania integracji między państwami europejskimi - procesu, który rozpoczął się w 1951r. między 6 państwami: Niemcami, Francją, Holandią, Belgią, Luksemburgiem i Włochami. Wtedy to powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali - pierwszy krok na drodze zjednoczenia, a w 6 lat później utworzono Europejska Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspolnotę Energii Atomowej. Pogłębiający się przez lata proces zjednoczeniowy został uwieńczony w 1992r. podpisaniem Traktatu Maastricht - dokumentu tworzącego nową formę organizacyjną dla integracji europejskiej - Unię Europejską, którą tworzy dziś 15 państw: 6 założycieli (Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Belgia i Holandia) oraz Dania, Irlandia i Wlk. Brytania (1973), Grecja (1981), Hiszpania i Portugalia (1986), Austria, Finlandia i Szwecja (1995). Polska miała wejść do unii w 2004 roku, lecz według najświeższych informacji (dzisiejszych 24.05.2002r.) członkostwo Polski w Unii może się opóźnić. Lecz nie zmienia to faktu, w wielu dziedzinach życia polskiego społeczeństwa sytuacja poprawi się.
Na łamach młodzieżowego czasopisma Cogoito prezydent powiedział, że w integracji z unią najwięcej skorzysta polska młodzież.
Jak każdy młody człowiek wiążę z Unią pewne nadzieje ale również jako człowiek myślący racjonalnie pewne obawy. Chciałbym ja przedstawić.
Moje odczucia związane z integracją Polski z U.E.
Młodzi obywatele zyskają Przede wszystkim nowe możliwości edukacyjne, a więc atrakcyjne szanse rozwoju kariery zawodowej. Przy tak dużym bezrobociu jakie panuje w Polsce to szansa nie tylko dla młodych ludzi, ale również nadzieja na obniżenie bezrobocia i poprawę warunków socjalnych obywateli. Lecz tutaj rodzi się zagrożenie, że w rzeczywistości tych miejsc pracy nie będzie aż tak dużo, gdyż o te stanowiska będą zabiegali młodzi również z innych państw. Istnieje obawa ,że najwyższe stanowiska będę zajmowali wybitni studenci z bardziej renomowanych uczelni w Europie.
Kraje Unii wzajemnie uznają świadectwa szkolne i dyplomy ukończenia studiów, co uczniom i studentom ułatwia podejmowanie nauki w dowolnym państwie UE;
Uproszczona jest procedura uznawania (nostryfikacji) dyplomów przy staraniach o pracę. Owa procedura jest tylko uproszczona, co nie znaczy , ze wszystkie dyplomy polskich uczelni i tytuły będą honorowane.
Polityka U.E. wobec młodych ludzi zakłada również podnoszenie jakości nauczania, młodzi obywatele Europy, będą mogli nie tylko kończyć uczelnie w innych krajach, oczywiście przy dobrej znajomości języka, ale doskonalić swoją wiedzę i pogłębiać na różnego rodzaju kursach.
Według ludzi zajmujących się integracją Polski z U.E. będzie możliwe rozpowszechnianie języków krajów 15, lecz jak często bywa teoria nie idzie w parze z praktyką, a więc tak naprawdę liczącym się językiem, niczym średniowieczną łaciną, będzie angielski.
Po wstąpieniu Polski do U.E., rozszerzy się współpraca pomiędzy szkołami oraz uczelniami z różnych państw. Obecnie w Polsce już odbywają się takie wymiany, m.in. w Kwidzynie młodzież z II L.O. uczestniczy w programie SOKRATES COMENIUS który łączy Polskę, Hiszpanie, Słowacje. Młodzież studencka będzie mogła zdobywać zagraniczną praktykę.
Po wstąpieniu Polski do U.E. ułatwione będzie osiedlanie się i podejmowanie pracy w krajach członkowskich.
Moim zdaniem, człowieka młodego i obywatela państwa, które będzie należeć do U.E., Unia jest dla młodych ludzi szansą na lepsze życie. U.E. jest przecież strukturą stale się rozwijającą. Rozszerza horyzonty dla zdolnych i ambitnych ludzi, którzy przy marazmie na polskim rynku pracy mają niesamowicie duże możliwości. U.E. ma również minusy, ale są one w ogólnym rozrachunku naprawdę nieznaczące. Już starożytni filozofowie wiedzieli, że nie ma na Ziemi idealnej rzeczy. Jakby powiedział Platon: U.E. to cień idei, jest nie doskonała i musi dążyć do owej doskonałości.
Ale nie odbiegając od tematu U.E. daje szansy rozwoju dla człowieka XXI wieku, Polak nie musi żyć w kraju za żelazną kurtyną może być otwarty na Europę Zachodnią i U.E. , ponieważ zarówno Europa jak i Unia są otwarte na młodych, zdolnych ludzi.