profil

Stanowisko IBM PC

poleca 91% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stanowisko IBM PC

KOMPUTER - urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

Podstawowe komponenty komputera:

1.Monitor
2 Mysz
3 Klawiatura
Jednostka centralna w której skład wchodzą następujące podzespoły:
5Płyta główna
6 Procesor
7 Pamięć operacyjna
8Zasilacz komputera
9 Dysk twardy
10 Karta graficzna

1.MONITOR-to ogólnie nazwa urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.
2.MYSZ-urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej.
3KLAWIATURA- uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.
4PŁYTA GŁÓWNA- najważniejsza płyta drukowa urządzenia elektrycznego na której montuje się najważniejsze elementy urządzenia, umożliwiająca komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. W komputerze na płycie znajdują się procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi , urządzeń składujących.
5PROCESOR-urządzenie cyfrowe sekwencyjne potrafiące pobierać dane z pamięci interpretować je i wykonywać jako rozkazy. Wykonuje on bardzo szybko ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako Wykonuje on bardzo szybko ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora. Procesory (zwane mikroprocesorami) wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie, często posiadającej złocone wyprowadzenia (stosowane ze względu na własności stykowe tego metalu).
6PAMIĘĆ OPERACYJNA- jest to pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępny bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna
7ZASILACZ KOMPUTERA- urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia zmiennego dostarczanego z sieci elektrycznej na niskie napięcie stałe, niezbędne do pozostałej pracy podzespołów komputera. Niektóre zasilacze posiadają przełącznik zmieniający napięcie wejściowe pomiędzy 230V i 115V, inne automatycznie dopasowują się do dowolnego napięcia z tego zakresu.
8DYSK TWARDY- jeden z typów urządzeń pamięci masowej wykorzystujących nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" (hard disk drive) powstała w celu odróżnienia tego typu urządzeń od tzw. "dysków miękkich", czyli dyskietek (floppy disk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na elastyczne podłoże, a nie jak w dysku twardym na sztywne.
9KARTA GRAFICZNA- karta rozszerzeń komputera generująca sygnał dla ekranu monitora. Podstawowym zadaniem karty graficznej jest odbiór i przetwarzanie otrzymywanych od komputera informacji o obrazie oraz odpowiednie wyświetlanie tego obrazu za pośrednictwem monitora.

Pamięci komputera:
1. ROM-rodzaj pamięci komputera zawiera ona stałe dane potrzebne w pracy urządzenia np. procedury startowe komputera czy próbki przebiegu w cyfrowym generatorze funkcyjnym. Z pamięci tej dane można tylko odczytywać. Są w niej przechowywane podstawowe dane, które muszą zostać zachowane nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.
2. RAM- podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy zawartość większości pamięci RAM jest tracona kilka sekund po zaniku napięcia zasilania, niektóre typy wymagają także odświeżania, dlatego wyniki pracy programów muszą być zapisane na innym nośniku danych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata