profil

"Pieśń" - Tadeusz Borowski - interpretacja

poleca 85% 1465 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tadeusz Borowski jest autorem głęboko refleksyjnego wiersza pt. "Pieśń". Jego tematyką jest czas wojny i okupacji. Niewątpliwie wpływ na to miało dzieciństwo poety. Gdy miał zaledwie 4 lata jego ojciec został aresztowany i oskarżony o działalność dywersyjną przeciw ZSRR za co trafił do łagru. Dzięki wymianie jeńców jego rodzina trafiła z Ukrainy do Polski w 1932r. Wydarzenia te odcisnęły trwały ślad w psychice młodego Tadeusza.
"Pieśń" znajduje się w tomiku poezji "Gdziekolwiek ziemia" napisanym w 1942r., jest przepełniona smutnymi wydarzeniami z czasów wojny. Liry zastanawia się czy działania jego pokolenia będą docenione przez potomnych. Wykazuje się dużym sceptycyzmem. W jego słowach czuć dużo goryczy. Występująca anafora "nie próżno" ma za zadnie podkreślić to, jak ważnym czynem jest walka za ojczyznę. "Nie próżno z piersi ciecze krew", poświęcenie, które ma się przyczynić do godnego życia dla przyszłych pokoleń. Borowski klasyfikuje ludzi w trzech kategoriach: zwycięzców, niewolników oraz "tłumu głodnego cyrkowych zabaw". Zdaje sobie sprawę z tego, że na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo. "I chodzą ciągle szale wag"- słowa te mogą świadczyć, że nic nie jest przesądzone na czyjąś korzyść. Żołnierze są dzielni, każdego dnia zmagają się z bólem, cierpieniem, jednak robią to z podniesionym czołem, mimo iż czasem brakuje im sił, a wtedy mają "pobladłe usta i skrzepłe twarze". Wszędzie słychać wołanie, którego i tak nikt nie słyszy. Niektórzy nie zważając na sytuację żyją swoim życiem, np. "kupiec, który towar będzie ważył". Poeta na zakończenie mimo wszystko wyciąga przygnębiający wniosek, iż pozostanie po nich tylko złom żelazny i drwina w głosie następnych pokoleń.
W wierszu jest dużo epitetów tj. wrogi znak czy pobladłe usta. Mają one na celu jak najlepsze opisanie tamtejszej rzeczywistości. Zastosowanie znalazły tutaj także rymy parzyste ABAB (wiara-miara, znak-wag). Cały test jest bardzo dynamiczny, ze względu na dużą liczbę czasowników.
"Pieśń" Tadeusza Borowskiego powinna być obowiązkową lekturą dla każdego Polaka. Dzięki niej łatwiej uświadomić sobie trud życia w latach wojennych. Trzeba mieć niewątpliwie wielką odwagę, aby przyjąć taką postawę jak poeta. Znajdują się tu wartości uniwersalne takie jak patriotyzm i cierpienie ludzie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata