profil

Czy historia miłości dwojga młodych z „Zemsty” mogła powtórzyć tragedię Romea i Julii? Uzasadnij swoje stanowisko.

poleca 85% 1583 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wacław i Klara to para bohaterów komedii Aleksandra Fredry. Szanse na szczęście mają niewielkie, bo przeszkodą jest spór między Rejentem i Cześnikiem. Zakochani muszą spotykać się w tajemnicy przed swoimi opiekunami.

Dzieje miłości Wacława i Klary mają wiele wspólnych cech z losami bohaterów szekspirowskiej tragedii. Cześnik i Rejent są od lat skłóceni tak jak rody Montekkich i Kapuletów, a ich najmłodsze latorośle nie mogą być razem.
I
ch historia ma wiele wspólnego z tragicznymi losami Romea i Julii jednak wydaje mi się, że nie mogłaby się powtórzyć. W swojej pracy postaram się to udowodnić.

Uważam, że Wacław i Klara nie byliby skłonni do poświęcenia własnego życia w imię miłości. Owszem, bardzo się kochali, ale nie byli tak młodzi, niedoświadczeni i przede wszystkim gwałtowni i porywczy jak Romeo i Julia. Myślę, że gdyby nigdy nie mieliby się pobrać, na pewno nie uciekaliby się do odebrania sobie życia, lecz szukali innych rozwiązań takich jak ucieczka, potajemny ślub czy próbowanie pogodzenia opiekunów i przekonywanie ich do zmiany decyzji.

Wacław i Klara zapewniali się o swojej miłości a także obiecywali, że zawsze będą razem. Jednak, gdy chłopak powiedział, że gdyby tak się nie stało przestałby żyć. Myślę, że Klara słowami „Przestaniemy, jeśli zechcesz” chciała tylko uspokoić kochanka nie składając obietnicy, że w imię miłości odbierze sobie życie. Wacław natomiast zbytnio dramatyzował.

Po trzecie Wacław i Klara byli zbyt tchórzliwi. Uciekali się do prostszych metod. Chcieli za wszelką cenę pogodzić Cześnika i Rejenta. Stosowali również podstępy, takie jak oddanie się Wacława jako jeńca, aby mogli się częściej widywać.

Myślę, że gdyby plan pogodzenia zwaśnionych sąsiadów nie powiódłby się a opiekunowie zdecydowaliby o przyszłości młodych, oni niechętnie, ale pogodziliby się z tą decyzją.

Kolejnym argumentem na potwierdzenia postawionej przeze mnie tezy jest to, że Fredro i Szekspir przedstawiają swoich bohaterów w zupełnie innym świetle jedni są tragiczni a drudzy komediowi.

Wacław i Klara to bohaterowie darzący siebie wielką miłością, ale nie są zdolni do tak wielkiego poświęcenia, jakim jest samobójstwo. Mam nadzieję, że powyższymi argumentami udało mi się potwierdzić postawioną tezę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata