Wychowanie do życia w rodzinie (w skrócie WDŻWR, WDŻ, WŻR albo WDŻR) – przedmiot dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, którego celem jest przygotowanie młodzieży do życia w rodzinie.
Wychowanie do życia w rodzinie są zajęciami nadobowiązkowym dla uczniów od klasy piątej szkoły podstawowej. Rodzice muszą wyrazić pisemną zgodę na udział swoich dzieci w zajęciach. Wychowanie do życia w rodzinie było parę lat temu obiektem wielu dyskusji i kontrowersji. Sojusz Lewicy Demokratycznej wypowiadał się wówczas za wprowadzeniem wychowania jako przedmiotu obowiązkowego już w szkole podstawowej. Sprzeciwiały się temu formacje prawicowe, szczególnie Liga Polskich Rodzin. Niektórzy przedstawiciele LPR stwierdzali wówczas, że takie rozwiązanie skończy się deprawacją młodzieży, zarzucając że jest to próba uczenia w szkole dzieci o seksie i antykoncepcji. Ostatecznie nie zostały podjęte żadne zmiany, choć kilka lat później, gdy Roman Giertych z LPR został Ministrem Edukacji, też mówił o wprowadzeniu obowiązkowego nauczania wychowania do życia w rodzinie, jednak pomysłu tego nie zrealizował.
W szkołach średnich ministerstwo oświaty dopuściło do nauki tego przedmiotu następujące podręczniki:
Król T., Ryś M. (red.) - Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wydawnictwo Rubikon.
Papis W. E. - Busola życia. Wydawnictwo Busola.
Ryś M. - Wychowanie do życia w rodzinie. Książka dla młodzieży. CMPP-Ped MEN.
Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Wychowanie_do_%C5%BCycia_w_rodzinie”