Skład chemiczny atmosfery – Azot – 78%, Tlen – 21% Pozostałe gazy (argon, dwutlenek węgla, neon, hel, metal, kryptom, wodór, azon, podtlenek azotu, węgla, ksenon)
Budowa atmosfery – Troposfera, Stratosfera, Mezosfera, Termosfera, Egzosfera.
a) Troposfera - jest to warstwa przylegająca bezpośrednio do powierzchni ziemi sięga do wysokości 16-18 km w strefie międzyzwrotnikowej i maleje do 7-8 km nad biegunami. Temperatura maleje wraz z wysokością o 0.6 C/100m. Przy górnej granicy temperatura spada do ok. –80 C Wraz z wysokością następuje także spadek ciśnienia maleje do 200 hPa. Troposfera skupia 80% objętości powietrza i 99% pary wodnej ora zanieczyszczeń atmosferycznych. Zachodzą w niej wszelkie zjawiska pogodowe.
b) Tropopauza – jest to warstwa przejściowa pomiędzy stratosferą a troposferą o grubości nie przekraczającej 2 km.
c) Stratosfera - sięga do wysokości 50 km w dolnej warstwie temperatura jest ujemna zaczyna wzrastać od wysokości 25 km ze względu na występującą warstwę ozonową. W górnej części stratosfery temperatura jest ok. 0 C ciśnienie maleje do 1hPa.
d) Stratopauza - warstwa przejściowa o grubości ok. 5km Temperatura stała ok. 0 C ciśnienie rzędu 1hPa występuje znaczna ilość ozonu.
e) Mezosfera - sięga do wysokości 80 km następuje ponowny spadek temperatury od –90 C do -120 C. Ciśnienie o wysokości 1Pa,
f) Mezopauza - cienka izotermiczna warstwa atmosfery ziemskiej znajdująca się na wysokości 80 – 90 km oddzielająca mezosferę od leżącej wyżej termosfery. W mezopauzie temperatura powietrza wynosi ok. –100 C a ciśnienie ok. 5 hPa.
g) Termosfera – warstwa atmosfery ziemskiej zaczynająca się na wysokości 85 km i sięgająca do ok. 500-600 km. W termosferze temperatura wzrasta wraz z wysokością do 1500 – 2000 C Głównym składnikiem termosfery jest tlen azotowy w tej warstwie występują zorze polarne.
h) Egzosfera – zewnętrzna warstwa atmosfery ziemskiej dolna granica egzosfery rozpoczyna się pomiędzy 600 km a górna granica dochodzi do 2000km Temperatura w egzosferze zbliżona jest do ok. –270 C
RODZAJE OPADÓW
Mżawka – śred. 0,5mm
Śnieg - śred. kryształka lodu
Krupy śnieżne - lekkie bryłki o średnicy 2-5 mm
Grad lodowe - bryłki o średnicy od 5-50mm
Rosa – skondensowana para wodna skrapla się
Szron – występuje przy ujemnej temperaturze powietrza (podobnie jak rosa)
Snadź – ma postać lodowych szczotek. Powstaje, gdy przechłodzone wilgotne powietrze znajduje się w ruchu.