Alina i Balladyna to główne bohaterki tragedii Juliusza Słowackiego, których autor przedstawił jako córki wdowy o przeciwnych cechach charakteru i wyglądu.
Obie są pochodzenia chłopskiego i mieszkają w ubogiej chacie. Jednak różnią się pod względem wyglądu. Alina jest typowo smukłą, zgrabną blondynką. Nosi warkocz i ma fiołkowe oczy. Natomiast Balladyna to dziewczyna o długich, czarnych włosach i alabastrowej cerze. Ma również czarne oczy.
Ponadto obie siostry różni jeden element, którym w książce są cechy charakteru. Świadczą one o zachowaniu bohaterek w różnych sytuacjach. Wg książki Alina jest zwinna i pracowita w stosunku do Balladyny, która nie może uzbierać pełnego koszyka malin. Dziewczyna jest również troskliwa i opiekuńcza, gdyż nie chce przemęczać starej matki przy pracy w polu. Prosi ją, aby na ten czas pozostała w domu.
Alina jest też uległa, gdyż zgadza się oddać jedną malinkę siostrze, która ją o to ładnie poprosi. Dziewczyna lubi się przekomarzać, o czym świadczy jej zachowanie podczas zbierania malin.
Natomiast Balladyna to dziewczyna nie kochająca swej matki i siostry. Zabija Alinę i wyrzuca starą wdowę na czas burzy z zamku. Jest wobec nich okrutna. Dziewczyna jest również dwulicowa, gdyż spotyka się z Grabcem i chce być żoną Kirkora.
Ponadto o jej charakterze świadczą inne cechy wśród, których wyodrębnia się wstyd ze swego chłopskiego pochodzenia, który Balladyna ujawnia podczas uczty na zamku. Oprócz podanych negatywnych cech wymienia się jeszcze żądze władzy, którą Balladyna kolejno zdobywa zabijając Alinę, Grabca, Fon Kostryna. Podaje się również to, iż przedstawiona bohaterka miała serce z kamienia, w którym nie było skrawka dobra.
Tak więc, porównanie postaci doprowadza do wniosku, że Alina jest lepsza niż Balladyna.