Ergonomiczne biuro
Ergonomiczne zaprojektowanie stanowiska pracy obejmuje dobór mebli i wyposażenia, a potem ich odpowiednie ustawienie i oświetlenie tak, by zapewnić pracownikom komfort, wydajność i bezpieczeństwo. Nowoczesne i ergonomiczne urządzenie biura buduje również korzystny wizerunek firmy.
Oświetlenie:
Ważnym elementem ergonomicznego biura jest oświetlenie. Najlepiej by było to naturalne światło dzienne, w miarę możliwości rozproszone.
W pomieszczeniu oświetlonym naturalnym, słonecznym światłem dziennym pracownicy czują się pewniej, są bardziej ożywieni i chętni do działania. Wczesnym rankiem, w godzinach popołudniowych i wieczornych należy oczywiście korzystać z odpowiedniego światła sztucznego - oświetlenia ogólnego oraz miejscowego.
Jako świetlenie główne dobrze sprawdzają się świetlówki. Najlepiej, by miały wysoki współczynnik oddawania barw (będą wtedy dawały światło o widmie i charakterystyce maksymalnie zbliżonej do światła dziennego).
Oświetlenie miejscowe, w postaci np. lampki nabiurkowej jest przydatne przy wykonywaniu precyzyjnych czynności. Lampka powinna być ustawiona z boku pracownika, tak by jej światło (zarówno padające wprost jak i odbite – np. od monitora) nie raziło w oczy. W przypadku osób praworęcznych lampkę należy umieścić z lewej strony, a w przypadku leworęcznych - z prawej strony biurka. Jako lampkę nabiurkową warto wybrać lampkę z żarówką halogenową, dającą jasne światło o miłej, ciepłej barwie.
Ustawienie fotela:
Fotel biurowy powinien być obrotowy, mieć możliwość regulacji wysokości siedziska i kąta oparcia, posiadać podłokietniki i kółka. Ważne, by można było regulować siedzisko z pozycji siedzącej. Regulowana powinna być również wysokość i odchylenie oparcia.
Fotele i krzesła biurowe muszą być stabilne, najlepiej by miały 5 podpór. Nie mogą w nich występować żadne luzy montażowe, nie powinny się też zacinać w żadnym położeniu.
Organizacja stanowiska pracy:
Aranżacja stanowiska do pracy z komputerem powinna umożliwiać koncentrację uwagi. Stanowisko powinno się znajdować w oddzielnym pomieszczeniu lub być wyraźnie wydzielone.
Na biurku powinna być wystarczająca ilość miejsca na sprzęt i akcesoria. Przedmioty i dokumenty często używane w pracy powinny być łatwo dostępne.
Ustawienie monitora:
Dobór monitora i jego odpowiednie ustawienie ma kluczowy wpływ na wygodę i komfort pracy z komputerem. Monitor powinien być umieszczony centralnie, na wprost pracownika, w odległości co najmniej 40 centymetrów, nieco poniżej linii wzroku. Starsze monitory typu CRT powinny być wyposażone w odpowiednie filtry lub być pokryte warstwą antyrefleksyjną.
Warto pamiętać, że stanowisko z monitorem musi być oświetlone światłem sztucznym o natężeniu co najmniej 300 luxów. Bezwzględnie powinno się unikać oświetlenia wywołującego powstawanie refleksów (odbić światła) od monitora.
Klawiatura:
Klawiatura komputera powinna znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi biurka, żeby pracownik mógł wygodnie ułożyć ręce na blacie lub specjalnej podpórce pod nadgarstki. Klawiatura powinna być położona centralnie, na poziomie łokcia lub minimalnie niżej. Kąt pomiędzy ramieniem, a przedramieniem osoby piszącej na klawiaturze powinien wynosić 100-110 stopni. Nadgarstki powinny być oparte na specjalnym wsporniku, w ostateczności mogą być oparte na brzegu stołu.
Powietrze i cisza:
Komputery, zwłaszcza skumulowane na małej powierzchni negatywnie wpływają na jakość powietrza. By zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki trzeba biuro regularnie wietrzyć. Temperatura w pomieszczeniach, w których się pracuje nie może być niższa niż 18 stopni, a wilgotność powietrza powinna się utrzymywać na poziomie minimum 40 procent (zimą można używać nawilżaczy). Czynnikiem dekoncentrującym i obniżającym sprawność umysłową pracowników jest hałas. Według polskich norm w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy biurowej dopuszczalne natężenie hałasu powinno wynosić maksymalnie 55–65 decybeli.
Hałas w biurze należy redukować poprzez montaż odpowiednich okien oraz wyłożenie ścian i sufitów materiałami dźwiękochłonnymi. Stanowiska pracy powinny być tak ustawione, by dźwięki tworzone na jednym nie obniżały znacząco komfortu pracy na drugim stanowisku.