profil

Wpływ techniki na komunikację

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dawno temu, kiedy jeszcze nie było czegoś takiego jak telefon, ludzie chcąc się ze sobą porozumieć na odległość musieli albo wysyłać do siebie posłańców, albo przemierzać wiele kilometrów w celu odwiedzin. Nie było to jednak sprawdzoną metodą. Często bywało tak, że posłaniec nie docierał na miejsce w określonym czasie, albo podczas drogi ulegał jakiemuś wypadkowi ,który zmuszał go do powrotu. Takie komunikowanie się nie było też wygodne ponieważ nie można było w ten sposób zaalarmować kogoś o nagłym zdarzeniu. Wiele ludzi nie wyobraża sobie jak kiedyś mogło się w ten sposób żyć. Dlatego właśnie ktoś postanowił ułatwić ludzkości życie.
Teraz mamy wiele sposobów komunikacji: telefon(komórka), poczta(telegramy, listy wysyłane priorytetem), Internet(Email, różnego rodzaju komunikatory), Fax oraz różne środki komunikacji miejskiej. Najszybszym sposobem porozumienia się jest telefon-wielki wynalazek XIX wieku. Nie został jednak wynaleziony przez Alexandra Grahama Bella, któremu przez dziesiątki lat przypisywano to osiągnięcie, ale przez Antonia Meucci. Kiedy jego żona zachorowała Antonio skonstruował telefon dzięki któremu kobieta mogła z domu porozumiewać się z warsztatem. Później Włoch zmodernizował wynalazek tak, by można było się nim porozumiewać na większą odległość. Nie było go jednak stać na opłacenie patentu. W 1876 roku Graham Bell opatentował telefon jako swój wynalazek. Bell oparł działanie swego telefonu o mikrofon elektromagnetyczny, który zamieniał głos w sygnały elektryczne, które przesyłane kablem docierały do drugiego aparatu, gdzie były z kolei przetwarzane na dźwięki mowy przez taki sam mikrofon. Obecnie większość ludzi posługuje się telefonami komórkowymi gdyż są one małe i można je zawsze nosić przy sobie. Mimo to dużo ludzi na świecie ma w swoim domu telefon stacjonarny.
Z telefonów można korzystać w każdej chwili choć zwykle jest on potrzebny w nagłych sytuacjach. Jeśli jednak ktoś nie posiada telefonu może skorzystać z poczty. Forma ta wykształciła się wcześniej od telefonu. Jest ona tańsza ,ale mimo to w XXI wieku rzadziej się z niej korzysta.
Następną formą komunikacji z jakiej można korzystać to komunikacja przez internet. Kilkadziesiąt lat temu narodziła się idea stworzenia sposobu komunikacji, który wykorzystywać miałoby wojsko i instytucje badawcze w celu masowego przetwarzania i wymiany danych. Miało to pomóc w porozumieniu się oddalonych od siebie jednostek wojskowych.
Jak widać Internet połączył nie tylko wojsko ale również miliony innych ludzi. Z tej formy korzysta najwięcej ludzi bo jest tutaj dużo możliwości: może to być poczta-Email, a mogą to być komunikatory typu gadu-gadu, skype, tlen itp. Moim zdaniem porozumiewanie się przez internet jest najbardziej ryzykowną formą kontaktu bo przecież nigdy niewiadomo czy osoba, z którą rozmawiamy jest na pewno tą ,za którą się podaje...
Ważną formą przekazu informacji możemy też nazwać media takie jak radio, prasa czy telewizja. Mimo, że nie jest to taka wymiana informacji jak na przykład rozmowa przez telefon, ale też jest to jakaś forma informowania grup społecznych przez inne grupy społeczne.
W dawnych czasach ludzie komunikowali się poprzez gołębie pocztowe czy też jeszcze wcześniej poprzez metodę „Wici”, która polegała na komunikowaniu kogoś o czymś poprzez dym znad ogniska na jakimś wzgórzu. Po co jednak mamy martwić się jak my byśmy sobie poradzili w takich przypadkach, skoro mamy XXI wiek, a pod ręką wiele nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych. Nie narzekajmy więc na to, że poczta się opóźnia, a fax jest niewyraźny ,bo skoro teraz nam nie odpowiada to co mamy, to zastanówmy się, czy chcielibyśmy się zamienić z ludźmi parenaście wieków temu?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata