profil

Zagrożenia człowieka we współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-18
poleca 85% 1288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszym świecie czeka na człowieka wiele zagrożeń, a ich liczba wciąż bezustannie się powiększa. Moim zdaniem do najpoważniejszych należą:
- Wojny i konflikty
- Ataki terrorystyczne
- Kataklizmy
- Telewizja
- Uzależnienia
- Zanieczyszczenie środowiska
- Globalny problem żywnościowy
- Zagrożenia rodzinne

WOJNY I KONFLIKTY
Pierwszym i chyba najgroźniejszym zagrożeniem dla człowieka XXI w. są wojny i konflikty zbrojne. Co roku na świecie ginie wiele tysięcy ludności cywilnej z powodu toczonych na danym obszarze walk zbrojnych. Najgorsze jest jednak to, że właśnie wojna przyczynia się do rozwoju techniki wojennej – państwa prześcigają się w budowie coraz to nowocześniejszych broni. Gaz trujący, samoloty wojenne, łodzie podwodne- te nazwy nie były znane przed wojnami, one powstały w trakcie nich, na potrzeby żołnierzy do skuteczniejszego „wykańczania wroga”. Gdyby nie wojna to nigdy nie powstałaby bomba atomowa, nie byłoby ataku na Hiroszimę w 1945r. To właśnie teraz nam zagraża, ta bomba to nasze największe niebezpieczeństwo. Co prawda kraje posiadające tę broń miały podpisać układ o rozbrojeniu, ale po rozpadzie Rosji, w niektórych jej byłych częściach znajduje się owa bomba. O ile w przypadku Rosji i Stanów Zjednoczonych możemy być w 100% pewni, że kraje te nie użyją jej, tak w przypadku krajów arabskich nie możemy mieć żadnej pewności.

ATAKI TERRORYSTYCZNE
Kolejnym zagrożeniem dla człowieka jest terroryzm. Ostatnio, zwłaszcza po 11 września, w masmediach bardzo dużo mówi się o szeroko pojętym terroryzmie. Ludzie zaczęli nagle zwracać dość dużą uwagę na wszelkie próby dezorganizacji życia zarówno państwowego jak i publicznego na świecie. Być może jest to wywołane tak bezprecedensowym atakiem na Word Trade Center w Nowym Jorku, ale na świecie już wcześniej pojawiały takiego rodzaju ataki. Terroryzm to: różnie umotywowane ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup skutkujące naruszeniem istniejącego porządku prawnego, podjęte w celu wymuszenia od władz państwa i społeczeństwa określonych zachowań i świadczeń, często naruszające dobra osób postronnych. Działania te są realizowane z całą bezwzględnością, za pomocą różnych środków takich jak: nacisk psychologiczny, przemoc fizyczna, użycie broni i ładunków wybuchowych, w warunkach specjalnie nadanego im rozgłosu i celowo wytworzonego w społeczeństwie lęku.

Tak określa terroryzm encyklopedia, ale dla przeciętnego człowieka jest to atak na jego życie, zastraszenie i próba podporządkowania jego psychiki terroryście. Jest to atak przed którym w pojedynkę nie może się obronić. Jest to zbrodnia która często dosięga niewinnych i to w sposób masowy.

Wielu twierdzi, że czegoś takiego jak terroryzm nie powinno w ogóle być na świecie. Ale jak zapobiegać czemuś co często rodzi się w ostateczności i jest spowodowane brakiem innego wyjścia i posłuchu wśród "tych bogatszych".

W obecnych czasach terroryzm przyjął bardzo okrutną formę, nie jest to już tylko wysyłanie listów z pogruszkami, lecz podkładanie bomb, używanie broni gazowej i biologicznej, a nawet jak widzieliśmy to 11 września, wykorzystywanie do zamachów najbardziej nieprawdopodobnych metod.

Łatwo można zaważyć, że najczęściej kolebkami terroryzmu są kraje trzeciego świata, lub grupy społeczne potępione przez większość świata. Dobrym przykładem jest Afganistan, gdzie już od wieków trwają walki pomiędzy rdzennymi mieszkańcami tamtych terenów, a ludami Syjonu, osiadłymi na terenach przygranicznych Afganistanu. Pomiędzy oboma narodami wybuchają coraz to nowe waśnie, a ich obrazem są ataki terrorystyczne. Jednak Żydzi znaleźli poparcie u innych krajów, a Afganistan takowego nie ma praktycznie u nikogo. Afektem takiego działania stało się destrukcyjne myślenie Afganistańczyków, którzy przyparci do muru, jako biedne i niedouczone społeczeństwo, zaczęli szukać wyjścia w atakach zbrojnych i terrorystycznych, którymi zwracają uwagę całego świata na sobie. Można potępiać takie zachowanie, ale z drugiej strony jak dziwić się ludziom którzy nie wiedzą co to jest żarówka? Ludziom, którzy patrząc na inne kraje widzą ich dobrobyt, a sami żyją w glinianych lepiankach na pustyni?

Terroryzm to strasznie trudne zagadnienie, do którego rozwiązania na pewno nie można dążyć poprzez demonstrację jeszcze większej siły niż ta, którą dysponują terroryści. Nie można być także obojętnym na takie działania, lecz starać się pomóc krajom które końcu o czymś chcą powiedzieć całemu światu, o coś walczą.

KATAKLIZMY
O ile możemy uniknąć wojen i ataków terrorystycznych to nigdy nie przejmiemy kontroli nad kataklizmami. Możemy jedynie je przewidzieć i przeprowadzić skuteczną ewakuację ludności. Nie zmienia to jednak faktu, że kataklizmy są jednym z największych niebezpieczeństw człowieka. Do najgroźniejszych w skutkach należą: huragany, powodzie, sztormy, trąby powietrzne, pożary i wybuchy wulkanów. Kataklizmy te do dziś budzą w człowieku lęk i ukazują jego bezsilność wobec sił natury. Wystarczy w tym miejscu przypomnieć powodzie nawiedzające nasz kraj w ostatnich latach, a ukarze się nam obraz rozpaczliwej walki o obronę dobytku, a niekiedy nawet i życia.

TELEWIZJA
Telewizja stanowi całkiem inne zagrożenia dla człowieka niż wojny, terroryzm czy kataklizmy. Przede wszystkim na początku trzeba sobie wyjaśnić, że telewizja dzieli się na edukacyjną - kształcącą - i na resztę, do której zaliczamy kryminały, horrory, thrillery, itp.

Jak się łatwo domyślić, filmy edukacyjne mają więcej zalet od tych drugich. Oglądając przyrodnicze, historyczne, o nauce, o odkryciach ludzkich, człowiek nie tylko się relaksuje, ale uzyskuje wiele ciekawych informacji, których np. książka lub nauczyciel nie są w stanie pokazać. W podręczniku co najwyżej możemy znaleźć zdjęcie czegoś, ale czyż nie lepiej byłoby zobaczyć to coś w ruchu? Czy nie lepiej byłoby usłyszeć głos słowika, niż zobaczyć jego portret? Telewizja ma tą przewagę, nad innymi środkami przekazu, że odbieramy ją prawie wszystkimi zmysłami, co daje nam wrażenie, że znajdujemy się w miejscu, które jest pokazywane. Co jeszcze daje nam wideo? Jak już wspomniałem, relaksuje i pomaga w rozładowanie napięcia, które zbira się przez cały dzień żmudnej pracy. Nagrywanie zaś na taśmy interesujących nas programów, pozwala odpowiednio zaoszczędzić czas, którego w dzisiejszych czasach szczególnie nam brakuje.

No i na tym niestety się kończą zalety techniki wideo. Na nieszczęście wady łatwiej przychodzą mi do głowy. Po pierwsze, to co ostatnio słyszymy i o czym huczą w mediach - rośnie liczba przestępstw popełnianych przez młodzież i nie mam tu na myśli tylko osiemnastolatków, gdyż coraz więcej jest także tragedii dokonywanych przez małe dzieci nieświadome swych czynów. Próżno im tłumaczyć, że człowiek nie kaczka, a uderzony patelnią w głowę może nie wstać, jak to robią znani bohaterowie popularnych kreskówek. Po drugie oglądając wciągający film, człowiek przestaje kontaktować z realnym światem. W końcu można się nijako uzależnić od telewizora, a wtedy w ogóle taka osoba zachowuje się, jakby jej nie było. Wpatrywanie się w kineskop powoduje także to, że z widzem nie można porozmawiać, bo cała jego uwaga poświęcona jest losom bohatera serialu. Później taki człowiek ma problemy z wysławianiem się i z wymawianiem dłuższych kwestii. Jego mowa też wiele na tym traci, ponieważ słuchając ciągle tych samych zwrotów i dialogów telewizyjnych ułożonych tak, by każdy człowiek mógł je zrozumieć, powoduje zanik słownictwa, które zamiast się wzbogacać, degraduje się. I na tym prawdopodobnie kończą się szkody wywołane przez nadmiernie oglądaną telewizję. Nie wspomniałem jeszcze o stratach fizycznych, czyli niszczeniu się wzroku.

Oglądanie telewizji, może równie dobrze kształcić, jak i wyniszczać osobowość ludzką. Od tego co oglądamy, w dużej mierze będzie zależeć po której stronie się znajdziemy. Czy jako mądra, wykształcona, obeznana ze światem osoba, czy jako niewrażliwy i prymitywny człowiek. Ten właśnie podział, powoduje, że jednoznacznie nie da się odpowiedzieć jaki wpływ na psychikę ma technika wideo.

UZALEŻNIENIA
W naszych czasach młodzież ma wiele problemów, nie mogąc ich rozwiązać sięgają po narkotyki i alkohol. Wielu młodych ludzi wpada w nałogi przez towarzystwo, w którym przebywa. Koledzy namawiają do tego "pierwszego razu". Po tym pierwszym razie z pewnością będą następne. Aż w końcu wpada się w nałóg, który w krótkim czasie prowadzi do zmian psychicznych, osłabienia własnej woli i do degradacji społecznej. Narkomania często prowadzi na drogę przestępczą. Kiedy trochę zaczyna brakować pieniędzy, rozpoczyna się domową produkcję narkotyków, lecz później i to nie wystarcza, zaczyna się fałszować recepty aż w końcu dochodzi do ciężkich przestępstw w celu zdobycia narkotyku.

Śmiertelność ludzi uzależnionych jest bardzo wysoka umierają oni zazwyczaj na skutek przedawkowania lub zarażeniem się wirusem HIV. Metody leczenia są nieskuteczne. Najczęściej zmiany psychiczne i uzależnienia są nieodwracalne.

Wielu młodych ludzi sięga również po alkohol. W Polsce ponad 4.5 mln. ludzi

Nadużywa alkoholu z tego około 700 tys. jest uzależnionych. Alkoholizm prowadzi do zmian fizycznych w organizmie, jest to jednak najbardziej widoczne u nastolatków, którzy od najmłodszych lat sięgają po alkohol. Alkohol wywołuje ogromne zaburzenia psychiczne. Ludzie którzy są uzależnieni od alkoholu nie potrafią się odnaleźć. Zamykają się w sobie, więcej czasu spędzają samotnie. Wszyscy się od nich odwracają. Po kilku latach nałogu ich życie stacza się na samo dno, tracą wszystko : rodzinę, przyjaciół, dom. Ostatnie pieniądze wydają na "tanie wina". Gdy zabraknie im już całkiem pieniędzy, zaczynają kraść. Ich życie toczy się na ulicy. Śpią pod mostem, lecz gdy przyjdzie zima chowają się na stacjach i w piwnicach, stamtąd są wyganiani, nie mają się gdzie podziać. Próbują znaleźć pracę i zerwać z nałogiem, na krótki czas im się to udaje. Zaczynają nawiązywać nowe kontakty. Lecz w większości przypadków po pewnym czasie, gdy zarobię trochę pieniędzy, zaczynają znowu pić, w końcu "wylatują z roboty" i wracają znowu na ulicę. Od początku zaczynają kraść, wstępować do gangów ulicznych, zapadają w długi. Jeżeli nikt ich nie uratuje ich życie będzie przekreślone. Taki człowiek nic nie osiągnie w życiu. Jednak nie tylko młodzi ludzie nadużywają alkoholu. Często zdarza się tak, że starszy człowiek, w sile wieku wpada w nałóg za namową innych. I w rezultacie dzieje się z nim to samo co z młodzieżą.

ZANIECZYSZCZENIE ŚRODOWISKA
Chemizacja różnych dziedzin życia powoduje, że człowiek na każdym kroku styka się z zagrażającymi mu truciznami. W krajach rozwiniętych co trzeci człowiek jest alergikiem. Pojawiają się nieznane dotąd choroby skóry. Lekarze zaczynają podejrzewać, że przyczyną tych schorzeń są toksyny wymieszane w naszych organizmach w „piekielne mikstury”. Nowe związki testuje się co prawda na myszach, królikach, dżdżownicach i biedronkach, ale nikt nie potrafi przewidzieć, jak się ta chemia zachowa po latach stosowania w zderzeniu z inną chemią.

Zanieczyszczone powietrze zagraża zdrowiu człowieka. Może powodować choroby dróg oddechowych, wady wzroku itp. Szczególnie groźne są zanieczyszczenia spowodowane dwutlenkiem siarki i dwutlenkiem azotu.

Każdy człowiek, bez wyjątku, chciałby żyć w krystalicznie czystym środowisku. Jednak postęp cywilizacyjny jest nieodłącznie związany ze zmianami w środowisku, którego człowiek jest przecież częścią. Chcąc zapobiec dewastacji środowiska człowiek powinien zwracać większą uwagę na rozwijający się świat, który produkuje nowe maszyny, a nie potrafi zapobiec niszczeniu życia na Ziemi.

GLOBALNY PROBLEM ŻYWNOŚCIOWY
Globalny problem żywnościowy to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Składają się nań: relacja produkcji do liczby ludności, możliwie niskie koszty wytwarzania, równomierny podział żywności, walka z głodem.

Według Banku Światowego w latach 90. głodowało ok. 800 mln ludzi. Najtragiczniejszy wymiar głód ma w Afryce, co powodują, poza naturalnymi przyczynami, wojny domowe i konflikty, np. w Somalii czy Rwandzie. Prognozy ostrzegają, że świat jest bliski klęski głodu, która nastąpi, jeśli nie zostaną podjęte środki zapobiegawcze. Na tym problemie skupia się wiele organizacji: w ramach ONZ: Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowe Stowarzyszenie do Walki z Głodem (ASCOFAM). W 1975 utworzono System Globalnej Informacji i Wczesnego Ostrzegania oraz Międzynarodową Interwencyjną Rezerwę Żywności.

Tworzone są przez międzynarodowe organizacje typu Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy programy mające na celu zdynamizowanie produkcji żywności w regionach, które mogłyby stać się “spichlerzem świata”, a ze względu na trudności gospodarcze importują żywność. W skali globalnej trudno bowiem mówić o jej braku, w niektórych regionach politycy mają problemy z jej nadmiarem, subsydiowaniem rolnictwa, z magazynowaniem nadwyżek żywności, lekarze walczą z otyłością, a w innych problem żywności jest kwestią przetrwania.

ZAGROŻENIA RODZINNE
W ostatnich latach można zaobserwować tzw. „zagrożenia rodzinne”. Coraz więcej jest rodzin patologicznych, w których to nie ma miłości. Coraz więcej jest dzieci bitych przez pijanych rodziców. Coraz częściej rodzice nie mają czasu dla dzieci. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z następstw spowodowanych z powodu złej atmosfery w rodzinie. Dziecko, nad którym znęcają się rodzice będzie w przyszłości znęcać się nad swoimi dziećmi i w ten sposób powstanie błędne koło.

Temu problemowi jest bardzo ciężko zaradzić, gdyż „normalna” rodzina od zewnątrz może być rozbita wewnątrz. Wg mnie zagrożenia rodzinne są dużo groźniejsze od tych które niesie telewizja czy nawet grupy społeczne, w jakich dziecko przebywa.

PODSUMOWANIE
Przedstawiłem jedynie niektóre zagrożenia człowieka we współczesnym świecie. Należy jednak rozróżnić te, które zagrażają naszemu zdrowiu fizycznemu i te, które oddziałują na naszą psychikę. Najsmutniejsze jest to, że większości tych zagrożeń nie da się wyeliminować i nadal będą nam zagrażać. Zastanawiające jest pytanie jak będzie wyglądał świat za kilkaset lat jeśli już dzisiaj ludzie muszą stawiać czoła wielu różnym zagrożeniom, a zagrożeń wciąż przybywa...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 12 minuty

Ciekawostki ze świata