profil

Wszystko co się da należy sprywatyzować - komentarz

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prywatyzacja to temat, na który nawet politycy nie lubią się wypowiadać. Jest tak dlatago, że jest to temat trudny i nie da się mówić o nim bez konkrtnych rozwiązań. O tym jak trudno znaleźć właściwe zamierzam napisać w tej pracy.
Sprawy prywatyzacji są bezpośrednio związane z gospodarką i rolą państwa w niej. A ta jest poddawana ciągłym dyskusją. Liberałowie (począwszy od Adama Smitha) uważają, że gospodarka powinna rządzić się własnymi prawami a państwo nie powinną w nią ingerować. Uważają oni, że machanizmy gospodarki rynkowej same potrafią zadziałać lepiej w trudnej sytuacji niż jakikolwiek urzędnik. Jednak wielki krzyzys lat 30. Pokazał, że w czsie gdy gospodarka zawodzi decyzje podjęcye przez państwo mogą być zbawienne.
Zupełnie inne zdanie niż liberałowie mają etatyści. Uważają oni, iż państwo powinno „opiekować” się gospodarką oraz dbać i sprawiedliwy podział dochodu narodowego. Aby to osiągnąć państwo koryguje macheniazm rynkowy nie wchodząc jednak w gospodarkę centralnie planowaną. Zalety takiego systemu wydać nawet dzisiaj, gdy rynki giełdowe i banki ogarnął kryzys z pomocą przyszły właśnie poszczególne państwa.
Obie postawy mają jedna wady. Dla libaralizmu jest to właśnie zachowanie w czasie kryzysu oraz to, że wolny rynek nie będzie pomagał innym tylko każdy musi troszczyć się o samego siebie. W państwach gdzie ingerencja w gospodarkę jest bardzo niewielka (jak np. w Stanach Zjednoczonych) jest ogromne zróżnicowanie pod wzgędem zamożności społeczeństwa, bark jest odpowiedzniej opieki socjalnej a co za tym idzie jest wysoki wskaźnik przestępczości. Oczywiście, nie możemy zapomnieć, że takie kraje rozwijają się szybko oraz są bogadsze.
Z kolei gdy państwo pozwala sobie na dużą ingerencję w sfery gospodarczę pojawiają się inne problemy. Państwa takie wydają ogromne pieniądze an opiekę socjalną oraz pobierają większe podatki od wysokich dochodów co może wydawać się niesprawiedli w stosunku do zamożniejszych osób. Co więcj, gdy zapewniona jest państwowa opieka i ochrona zawsze znajdą się ludzi, którzy po prostu nie będą zaineresowani pracą. Taki rodzaj państwa jest najbardziej niebezpieczny dla państw neibogadych (nie koniecznie biednych ale równiez takich jak Polska). Otoż gdy państwo przeznacza zbyt wiele środków na przywileje socjalne popada w zadłużenia. Poza tym rozwija się biurokracja, która zabiera wiele pieniędzy i czasu obywatelom.
A teraz- jak mają się te koncepcje państwa do prywatyzacji? To oczywiste: liberałowie będą za prywatyzają wszystkiego, za to etetyści będą się opowiadać za tym aby państwo zatrzymało kontrolę nad wieloma działami gospodarki. Tutaj mam zamiar przedstawić moje zdanie na ten temat.
Uważam, iż liberałowie mają więcej racji niż etatyści. Mimo to myślę, iż państwo powinno sprawować kontrolę nad pewnymi (kluczowymi) działami gospodarki np.: nad energetyką czy przemyśle zbrojeniowym. Co do prywatyzacji np. elektrowni- powinna ona zostać przeprowadzana, aczkolwiek prawo musi być tak skonstruowane aby (w razie potrzeby) umożliwić pańswtu kontrolę (np. w czasie działań wojennych albo w dobie kryzysu energetycznego).
W dzisiejszym czasie, w Polsce dużo uwagi poświęca się prywatyzacji stocznii. Uważam, że prywatyzacja jest jedyną droga ratunku dla nierentownych, postkomunistycznych przedsiębiorstw aby mogły wreszcie zacząć na siebie zarabiać. Oczywiste jest, iż przy tym procesie niektóre firmy upadną, ale tak musi działać gospodarka. Przecież (jeżeli istnieje zapotrzebowanie na dane dobro) w ich miejsce powstaną nowe, nieobciążone żadnymi długami.
Obecnie, ludzi obawiają się prywatyzaji, gdyż, wedłóg nich, wiąże się ona z masowymi zwolnieniami. Nie musi tak być. Na przykład rząd może zastrzec w kontrakcie niemożliwość ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa w czasie pierwszych lat co spowoduje większe starania inwestora do utrzymania i dobrego prosperowania firmy. Z drugiej strony część zwolnień nie można uniknąć, gdzyż w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych (a głównie tych dotyczny prywatyzacja) pracuje zbyt wielu ludzi (zwlaszcza w połączeniu z nieuchronną automatyzacją produkcji).
Mimo wszystko, myślę, iż prawidłowo przeprowadzona prywatyzacja może jedynie pomóc państwu i podniesie jego dochód (państow nie będzie musiało dopłacać do przedsiębiorstwa a za to będzie czerpań zyski z podatków). Tak więc, nie powinniśmy obawiać się prywatyzacji a wierzyć w to, że przyniesie ona dobre, długofalowe skutki.


(jest to tylko przykładowy pogląd na tą sprawę, nie musi być zawsze słuszny, wazne aby był dobrze uargumentowany)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata