profil

Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-20
poleca 83% 3042 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Jacek Soplica

Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

"Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków. Autor przedstawił historię z lat 1811/1812 w XII księgach wierszem. W utworze tym poznajemy miedzy innymi dwie kobiety o bardzo ciekawej osobowości. Tymi kobietami są Zosia i Telimena.

Pierwsza z nich to młoda dziewczyna o pięknej, nieskazitelnej urodzie. Druga natomiast to dojrzała kobieta, która podkochiwała się w młodym synu Jacka Soplicy- Tadeuszu. Ten natomiast był zakochany w Zosi.

O zachowaniu i wyglądzie Zosi dowiadujemy się, gdy po raz pierwszy ujrzał ja Tadeusz. Wiemy, że jest młoda dziewczyna, cicha, "lekka". Wbiegła ona do swojego pokoju, podniosła sukienkę i zauważyła Tadeusza - zawstydziła się przed nim. Ze względu na ta sytuacje wywnioskować możemy, że jest skromna dziewczyna. Zapewne wystraszyła się także i zadziwiła widokiem młodzieńca w swoim pokoju. Przestraszona uciekła z pokoju w okamgnieniu.

Telimena natomiast szuka sposobów na "ułowienie" Hrabiego i Tadeusza. Ma jednak dylemat- pierwszego z panów uważa za młodego, bogatego, przystojnego mężczyznę, lecz nie wie, czy ten potrafiłby zakochać się w niej i co powiedziałoby na to społeczeństwo. Przeglądając się w lustrze jak gdyby zmieniła oponie o bogaczu - mówiła, że ludzie mają zmienne gusta i, ze bladyni nie są namiętni. O Tadeuszu natomiast wypowiada się jakby o dziecku. Mówi, że jest poczciwym chłopakiem. Myśli, że dla tego związku musiałaby się poświęcić, bo nie wiadomo, jaka byłaby opinia społeczeństwa o nim. Lepiej byłoby wyjechać, zapoznać Tadeusza ze światem, kierować go w życiu, pomagać mu, radzić. Należałoby odnaleźć w nim swojego przyjaciela, brata. Telimena ukazuje nam się jako swatka - myśli, czy nie dałoby rady połączyć miłością Zosi i Hrabiego. Byłoby to oczywiście korzyścią także dla niej - miałaby ona schronienie w ich domu jako krewna Zosi i swatka Hrabiego.

Telimena natomiast w ostateczności szukała szczęścia u boku Rejenta. Niepocieszony zbytnio tym był Hrabia i właśnie dlatego wybuchła między nim a Telimeną sprzeczka. Miał on pretensje do Telimeny, że ta wychodzi za mąż za Rejenta. Kobieta natomiast gotowa była porzucić Rejenta i wyjść za mąż za Hrabiego. Ten jednak stwierdził ostatecznie, że nie będzie kłócił jej szczęścia z Rejentem. Był on jednak nieszczęśliwy z tego powodu. Z zachowania Telimeny wywnioskować można, że patrzyła ona więcej na majątek niż na uczucia. Pod tym względem jest ona przeciwieństwem Zosi.

Zakochany w Zosi Tadeusz ubiega się o jej względy. Pyta ją o zdanie odnośnie ich związku. Ta gotowa była, żeby się z nim związać. Jest dziewczyną skromną i niewymagającą- twierdzi, że gdy Tadeusz nawet straci majątek, t- będzie dla niej droższym. Mówi także, że chętnie zostaje na wsi, nauczona jest tam pracować, tam się wychowała. Bardziej lubi więc niż miasto, w mieście nudzi się, a na wsi zawsze znajdzie zajęcie. Także pod tym względem jest ona kompletnym przeciwieństwem Telimeny. Telimena uwielbia Petersburg, zachwycona jest jego pięknem i najchętniej zostałaby w tym mieście. Już na odstawie podanych fragmentów zauważyć można wiele różnic między Zosią a Telimeną. Na podstawie całego utworu widzimy jeszcze więcej różnic.

Zosia i Telimena to dwa przeciwieństwa. Nie zauważamy między nimi praktycznie żadnych podobieństw, natomiast istnieje wiele różnic. Te dwie kobiety różnią się tak bardzo, że można by je porównać do ognia i wody. Moim zdaniem godna podziwu jest Zosia, która ukazuje się jako skromna dziewczyna. Telimena natomiast przez swoje zachowanie, przez to jak zwraca uwagę na pieniądze, niezbyt zasługuje na uwagę czytelników.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata