Zasoby siły roboczej to wszystkie osoby aktywnie poszukujące pracy oraz aktywnie zatrudnione we wszystkich działach gosp. narod.
Bezrobocie oznacza sytuację w której osoby w wieku produkcyjnym z różnych względów nie pracują lecz poszukują pracy.
Wskaźniki:
Współczynnik aktywności zawodowej informuje o stos. siły roboczej do ogólnej liczby ludności w wieku prod. Im wyższa wartość Waz tym więcej osób pracuje i chce pracować.
Wskaźnik zatrudnienia stanowi procentowy udział zatrudnionych ogólnej liczby ludn. W wieku prod. Im wyższy Wz tym lepszy.
Stopa bezrobocia stanowi procentowy udział bezrobotnych w ogólnych zasobach siły roboczej.
Naturalna stopa bezrobocia to procentowy udział ludzi chwilowo niepracujących w ogólnych zasobach siły roboczej.
Rodzaje i przyczyny bezrobocia:
-Bezrobocie cykliczne – powstaje na skutej spadku zagregowanego popytu w gospodarce. W czasie kiedy występuje zapotrzebowani na wytwarzane produkty, nie ma problemów z miejscami pracy. Kiedy jednak zapotrzebowanie to maleje zaczynają się problemy z pracą. Producenci w celu zmniejszenia kosztów produkcji zwalniają pracowników.
-Bezrobocie strukturalne – powstaje na skutek zmian struktury przemysłowej gospodarki, prowadzącej do utraty pracy przez ludzi posiadających zawody wykorzystywane, w zanikających gałęziach przemysłu. Rozwój pewnych gałęzi i upadek innych są przyczynami zmniejszania się popytu na niektóre zawody.
-Bezrobocie frykcyjne – wynika ono z niewystarczającej mobilności lub nie wystarczającej kwalifikacji siły roboczej. Bezrobotni nie mogą podjąć oferowanej pracy, ponieważ nie mają wymaganych kwalifikacji, lub nie mieszkają w miejscu gdzie istnieją możliwości zatrudnienia.
-Bezrobocie z wyboru – pojawia się w niektórych krajach, gdzie wysokość zasiłków przyznawanych bezrobotnym jest na tyle wysoka, aby zrekompensować utratę stałego zarobku i tym samym stworzyć zachętę do pozostawania zawodowo bezczynnym.