Dziś na świecie istnieje wiele organizacji charytatywnych, ludzie bezinteresownie sobie pomagają, a w państwach biednych zapewnia się żywność i lekarstwa, jednak poświęcenie dla innych nie jest wymysłem współczesnych ludzi, ani chwilową modą. Już od wieków my, ludzie, staramy się sobie pomagać, a czasem oddajemy to, co mamy najcenniejsze - życie. Choć dzielą nas tysiąclecia, rozwijające się cywilizacje, coraz bardziej zaawansowana technologia, wciąż przyświeca nam jeden cel, który świetnie oddają słowa Alberta Einsteina - "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia".
Swój wywód rozpocznę od historii trzech przyjaciół, bohaterów książki A. Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec". Rudy, Zośka i Alek są świetnymi przykładami postawy człowieka gotowego dla przyjaciela poświęcić życie. Zawsze problemy rozwiązują wspólnie, a w momencie, gdy Rudy trafia w ręce wroga, jego towarzysze natychmiast postanawiają wyciągnąć z go z opresji. Mimo trudności i niebezpieczeństw udaje im się uratować Rudego. Niestety, w czasie akcji ranny zostaje Alek, a wkrótce potem umiera, jednak nawet w ostatnich chwilach życia nie żałuje tego, że poświęcił się dla towarzysza.
Kolejnym argumentem niech będzie życiorys Matki Teresy z Kalkuty, która swoje życie poświęciła pomocy biednym i chorym w Indiach. Założone przez nią Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości opiekuje się tysiącami ludzi na całym świecie, a prowadzone przez nie ośrodki dają schronienie bezdomnym.
Ostatnim przykładem, który pragnę przytoczyć, jest organizacja Jerzego Owsiaka - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Co roku gromadzi ona miliony złotych na sprzęt medyczny dla szpitali dziecięcych. Podczas finałów WOŚP artyści grają koncerty charytatywne, a każdy chętny może finansowo wesprzeć akcję, otrzymując w zamian symboliczną naklejkę-serduszko.
Podsumowując stwierdzam, że ludzie są wrażliwi na problemy innych, starają się sobie pomagać, a za życie bliskich są gotowi zapłacić najwyższą cenę. Od wieków żyją w myśl słów "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia".