profil

Układ okresowy pierwiastków

poleca 63% 116 głosów

Na przestrzeni minionych stuleci wielu badaczy podejmowało próbę usystematyzowania pierwiastków, tworząc różne formy układu okresowego.

Formy układu okresowego pierwiastków

Współczesny układ okresowy różni się od pierwszych układów zaproponowanych przez Mendelejewa i Wernera. Zawiera 18 grup i 7 okresów. Podstawą uporządkowania pierwiastków jest ich liczba atomowa (konfiguracja elektronowa). Współcześnie próbowano tworzyć inne formy układu okresowego – pojawiała się forma trójwymiarowa, kolista, spiralna, piramidalna, jednak najczęściej spotykana i ogólnie przyjęta jest klasyczna „prostokątna” wersja układu okresowego.

Tablica Mendelejewa

Współczesny układ okresowy zawiera 111 pierwiastków; pierwiastek 110 zapisywany symbolem Uun uzyskał nazwę „Darmsztadt” i symbol Ds, a pierwiastek 111– nazwę „Roentgen” i symbol Rg.

Pierwiastki ułożone w kolejności rosnącej liczby atomowej tworzą 7 poziomych okresów oraz 18 kolumn (grup) o numerach od 1 do 18 (cyfry arabskie). Lantanowce i aktynowce zajmują odrębne miejsce w układzie okresowym.

Schemat układu okrsowego pierwiastków

Atomy pierwiastków należących do określonej grupy mają jednakową liczbę elektronów walencyjnych. Dla grup od 1 do 12– liczba elektronów walencyjnych jest zgodna z numerem grupy, a dla grup od 13 do 18 należy – w celu określenia liczby elektronów walencyjnych – od numeru grupy należy odjąć 10. Każda grupa obejmuje pierwiastki o analogicznych właściwościach chemicznych i częściowo fizycznych. Nazwy grup tworzy się od nazwy pierwiastka rozpoczynającego grupę, np. grupa 1 – litowce, grupa 2 – berylowce, grupa 17 – fluorowce.

Atomy pierwiastków należących do danego okresu mają jednakową liczbę powłok elektronowych zgodną z numerem okresu. Numer okresu określa ostatnią powłokę,którą w przypadku pierwiastków bloku s i p (pierwiastków grup 1, 2 i 13 – 18) można nazwać walencyjną.

Współczesny układ okresowy wyróżnia cztery bloki pierwiastków, których elektrony walencyjne w atomach opisywane są analogicznymi typami orbitali.

poleca 19% 58 głosów

Blok s:

- należą do niego pierwiastki grup 1 i 2 oraz hel - stan elektronów walencyjnych w atomach tych pierwiastków opisywany jest orbitalami typu ns

poleca 9% 61 głosów

Blok p:

- należą do niego pierwiastki grup 13–18 - stan elektronów walencyjnych w atomach tych pierwiastków opisywany jest orbitalami typu ns i np

poleca 11% 38 głosów

Blok d:

- należą do niego pierwiastki grup 3–12 - stan elektronów walencyjnych w atomach tych pierwiastków opisywany jest orbitalami typu ns i (n – 1)d

poleca 24% 17 głosów

Blok f:

- należą do niego lantanowce i aktynowce - stan elektronów walencyjnych w atomach tych pierwiastków opisywany jest orbitalami typu ns i (n – 2)f, a czasem także (n – 1)d

poleca 65% 228 głosów

Prawo okresowości:

właściwości pierwiastków uporządkowanych według wzrastającej liczby atomowej zmieniają się okresowo. Współczesne prawo okresowości pozwala stwierdzić, że podobne właściwości mają pierwiastki, których liczby atomowe różnią się o 2, 8, 16 lub 32. Prawu okresowości podlegają: promienie atomowe, elektroujemność, powinowactwo elektronowe, energia jonizacji, właściwości chemiczne. Dla pierwiastków bloku s i p zmiany te kształtują się następująco: grupa...

poleca 30% 199 głosów

Aktywność metali

Wiąże się z łatwością oddawania elektronów z powłoki walencyjnej. Im dalej od jądra znajdują się elektrony, tym słabiej są przyciągane i łatwiej oddawane przez atom.

poleca 27% 53 głosów

Aktywność niemetali

wiąże się z łatwością przyciągania elektronów na ostatnią powłokę. Im bliżej jądra są elektrony, tym silniej i łatwiej będą wiązane.

poleca 70% 1778 głosów
Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty