profil

Droga krzyżowa

poleca 38% 8 głosów

– Co ty bredzisz?
– Powinienem otrzeć chustą pana twarz. Ale nie mam chusty.
– To była ostatnia stacja naszej męki?
– Tak. Przed nami ołtarz ofiarny.
– Pokazał ręką bielejący w zadymce wysoki do nieba ikonostas Pałacu.
– Dlaczego ciebie nie zabiłem, kiedy mogłem zabić?
– Ja nie mam w kieszeniach srebrników. Moim honorarium będzie pięć stron prozy,jeśli po drodze nie ukradną tematu (...).
– Dobrze, dobrze. Już czas. Nie wolno się spóźnić.
– (...) Ktoś mnie obejmuje od tyłu. To Caban. Nic nie mówiąc całuje mnie w ramię,jak kiedyś całowali się Polacy. Potrząsa mną zesztywniałym z zimna i odstępuje na bok. Podbiega Nadzieżda. Zaczyna szlochać czepiając się mego rękawa.
– Nie trzeba płakać. Teraz już nawet nie wolno – powiadam.
– (...) zaczynam iść powoli ku tej platformie kamiennej wieńczącej niewysokie schody. Nogi stają się ciężkie i głowa ciąży ku ziemi, z której kiedyś powstałem i do której muszę z własnej woli wrócić. Ludzie, dodajcie mi sił. Ludzie, dodajcie sił każdemu na świecie, kto o tej porze idzie ze mną na całopalenie.
(Tadeusz Konwicki, Mała apokalipsa)

Znane z Biblii motywy Męki Pańskiej, zwłaszcza drogi krzyżowej, ukrzyżowania i zdjęcia z krzyża znalazły żywe odzwierciedlenie w malarstwie i rzeźbie. Te motywy widać także w innych tekstach kultury. Ostatnio wielkie kontrowersje wzbudził osnuty wokół ostatnich godzin życia Chrystusa film Mela Gibsona Pasja.

poleca 23% 9 głosów

Ludowe widowiska pasyjne

Do dziś w niektórych miejscowościach żywa jest tradycja „odgrywania” scen Męki Pańskiej. Osadzeni w rolach Chrystusa, żołnierzy, Weroniki czy Szymona Cyrenejczyka aktorzy-amatorzy odgrywają drogę krzyżową. Granie takiej roli jest zaszczytem w lokalnej społeczności, bywa nawet dziedziczne.

poleca 28% 47 głosów

Charakterystyczne postaci i sceny

W Biblii opisano pewne charakterystyczne etapy drogi krzyżowej. W drodze tej spotykają Chrystusa opłakujące go niewiasty, Szymon Cyrenejczyk przymuszony przez żołnierzy, pomaga Jezusowi nieść krzyż. Dobrowolnie ociera twarz Jezusa Weronika. Te charakterystyczne motywy spotkamy w tekstach kultury odwołujących się do biblijnych scen drogi krzyżowej, np. w tekście piosenki Antoniny Krzysztoń pojawia się chusta Weroniki: Weronika ciemne warkocze rozplata, Chusta na podłodze, koło krzesła...

poleca b/d

Uwspółcześniona droga krzyżowa

W Małej apokalipsie Tadeusza Konwickiego – groteskowej powieści o komunistycznej Warszawie – odnajdujemy wyraźny motyw drogi krzyżowej. Główna postać – zapomniany pisarz, antybohater, którego imienia nie znamy, nieidentyfikujący się ani z reżimem, ani z opozycją ma w geście protestu przeciw włączeniu Polski do ZSRR dokonać samospalenia na stopniach Pałacu Kultury. Bohater-narrator sam nazywa swój ostatni dzień przed śmiercią „ostatnim kilometrem Golgoty” – jego wędrówka przez groteskową...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta